avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 961 soluții astăzi
Forum Activitate t.andrei

Activitate t.andrei

Somatie primarie amenda PLF
Am primit o somatie si titlu executor de la primarie pentru o amenda de la DSP pentru necompletarea certificat Covid la.intrarea in tara in ianuarie 2022.
Amenda a fost contestat in intanta la momentul respectiv, dar a fost respinsa cererea ca fiind nefondata.
Aceste amenzi PLF nu au fost anulate?
Ce pot face in acest sens?
Multumesc
Multumesc pentru sfaturi.
Momentan voi depune contestatia fara ajutorul unui avocat fiind vorba de lipsa competenta executor iar apoi in functie de situatie iau in calcul serviciile unui avocat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca nu aveti avocat depuneți contestația ca sa nu iesiti din termen și mai vedeti dupa aceea.
Ar.fi bine sa aveti avocat ca sa rezolvati macar problema cu sesizarea instanței și cu tot ceea ce tine de caz.Daca va redactează avocatul contestatia se va ocupa de.tot ce trebuie.

Taxa timbru contestatie executare silita.

Buna seara...gasesc informatii contradictorii referitor la taxa timbru contestatie executare silita.
Concret:
Taxa de timbru se plateste la depunerea contestatiei sau se stabilieste de catre instanta valoarea si se achita ulterior depunerii contestatiei?
Multumesc

IONEL ILIE a scris:

Da. Sub rezerva depunerii ulterioare a unor exemplare suficiente, in original.

Contestatia la executare poate fi trimisa prin e- mail catre instanta de judecata?
Buna ziua.
Sunt executat silit.
Este a doua executare sililta pentru acelasi credit.
La prima executare am facut contestatie pentru comisioane abuzive si pentru faptul ca executorul nu s a informat despre adresa mea actuala.
Am castigat procesul dar doar pe eroarea legata de adresa, Referitor la comisoanele abuzive mi a fost respinsa contestatia.
Din cate stiu nu mai pot contesta acele comisioane.
Nelamurirea mea este ca intre cele doua dosare exista o diferenta intre sumele pentru care sunt executat.
Pot face contestatie la executare datorita faptului ca in primul dosar de executare a fost solicitata o suma iar in acesta sunt executat pentru o suma mai mica( fara a face vreo plata intre timp}??
Multumesc
Buna ziua..
In cazul in care am castigat o contestatie la executare pe lipsa de competenta a executorului la ce ma astept mai departe in raport cu creditorul?
Multumesc
Răspuns la discuția Comision administrare cont
Multumesc pentru raspuns...
Inca o intrebare..
Se poate solicita caracterul abuziv in cadrul contestatiei la executare sau este nevoie de o actiune separata?
Si inca o intrebare...in cazul declararii scadentei anticipate si a cesionarii este normal sa se calculeze comision de administrare pana la sfarsitul contractului sau doar pana la data declararii scadentei anticipate?


Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Buna ziua,

In mod normal se poate solicita constatarea caracterului abuziv al acestui comision. In instanta, in majoritatea litigiilor de acest gen, se castiga. Si se poate solicita inclusiv restituirea comisionul care a fost achitat pana la acest moment.


Buna ziua..
Un comision de administrare lunar cont in cazul unui credit este legal a fi de 8%?
Acest comision face asa incat DAE este aproape 400%...
Se poate anula sau diminua valoarea acestui comision?
Buna ziua...
In urma unei executări silite după ce in prima faza mi a fost instituită poprire pe conturi,am primit și sechestru pe un autovehicul proprietate comună cu soția.
Mașina este cumpărată în timpul.casatoriei dar este pe numele soției.
Din ce am.jnteles executorul nu avea dreptul să pună sechestru pe vehicul fiind proprietate comună fara sa ceara mai întâi partajul bunului.
Întrebarea mea este daca sa am o discuție cu executorul in acest sens pentru a ridica sechestrul sau a depune contestatie la executare direct.
Mulțumesc