avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 721 soluții astăzi
Forum Activitate Laura Magureanu

Activitate Laura Magureanu

Bună seara,

Îmi puteți spune, vă rog, ce se întâmplă cu o persoană cu handicap mintal sever atunci când părinții decedează si nu mai este o alta persoană care să le ofere îngrijire?
Unde ajung acești copii/adulti?

Va mulțumesc.
Buna seara.
Îmi puteți spune, va rog, ce se întampla cu persoane cu handicap mintal sever, atunci când părinții au decedat si nu mai este nici o alta persoana sa ofere îngrijire?
Va mulțumesc.
Buna ziua. Imi puteti spune va rog, ce se poate face in cazul urmator: Nevasta batuta de catre sotul ei in fata copiilor, unul dintre copii a lovit de catre sot ( poate accidental). Poate fii barbatul dat in judecata si cerute daune financiare pentru trauma fizica si psihica prin care nevasta si copiii au trecut?
Răspuns la discuția Custodie
Va multumesc. Partenerul meu a parasit domiciliul parintilor mei. Refuza sa se intoarca si doreste sa plece singur in Anglia. Eu nu pot calatori fara el. Cum ar trebui sa procedez?
Răspuns la discuția Custodie
Va multumesc. Partenerul meu a parasit domiciliul parintilor mei. Refuza sa se intoarca si doreste sa plece singur in Anglia. Eu nu pot calatori fara el. Cum ar trebui sa procedez?
Răspuns la discuția Custodie
Noi am venit in vacanta, pana pe data de 29 iunie. La aceasta data trebuie sa ne intoarcem in Marea Britanie. Nu am sursa de venit aici. Nu stiu cum sa procedez, eu trebuie sa plec pentru a putea avea o sursa de venit. Insa nu pot pleca singura cu baiatul, fara a fii si el. Si daca il las in tara, cu, parintii mei imi este teama sa nu ma acuze de abandon. Nu stiu cum sa procedez.
Răspuns la discuția Custodie
Noi am venit in vacanta, pana pe data de 29 iunie. La aceasta data trebuie sa ne intoarcem in Marea Britanie. Nu am sursa de venit aici. Nu stiu cum sa procedez, eu trebuie sa plec pentru a putea avea o sursa de venit. Insa nu pot pleca singura cu baiatul, fara a fii si el. Si daca il las in tara, cu, parintii mei imi este teama sa nu ma acuze de abandon. Nu stiu cum sa procedez.
Discuție Custodie
Buna ziua. Eu si partenerul meu, ne-am despartit. Nu suntem casatoriti. Avem un copil de un an si patru luni. In certificatul de nastere al copilului suntem prezenti amandoi, insa copilul poarta numele tatalui. Cum pot obtine custodia copilului. Va multumesc.
Discuție Pensie
Bună ziua.
Soacra mea beneficiază de pensie pe caz de boala in Roamnia. În prezent, se alfa in Marea Britanie, alături de mine și soțul meu, pentru un tratament. Medicii doresc să îi facă pensie pe caz de boală și aici, însă nu știu că ea ia pensie și în România. Pensia pe caz de boală din Roamania, trebuie anulată, pentru a primi aici, același tip de pensie?
Nu vreau să ajung în situația de a intra in judecată cu statul, aici.