avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1023 soluții astăzi
Forum Activitate Anirodaxi

Activitate Anirodaxi

Mama mea are pensie de urmas in urma decesului tatalui meu. Primeste suma de 800 Lei si doua cupoane: unul de 687 lei -indemnizatie sociala scrie si 113 lei pe alt cupon-legi spéciale. Inteleg ça majorarea de 10% nu se face si ptr pensiile sociale, deci sa inteleg ça pensiile de urmas sunt pensii sociale ?
Da , au trecut 3 ani de la data hotararii prin care s-a stabilit sulta si care s-a si platit tot acum trei ani!

prepeleac a scris:

Au trecut 3 ani de la data hotararii prin care s-a stabilit sulta?

Buna ziua
Pot intabula un imobil singura fara stirea sotului ? In actele autorizatiei de constructie a casei si terenului suntem trecuti amandoi ! Trebuie sa semneze si el?
Intabulare imobil
Multumesc de raspuns ! Problema e mai complicata ca el nu vrea nici divort nici partaj ! Calea amiabila e exclusa !

Adrian ALBU a scris:

Puteți să faceți în instanță, dar acolo se vor face expertize topo, care vor fi transmise la CF. Cel mai bine este să faceți cadastru și întabularea imobilului și apoi să faceți un partaj voluntar la notar.....dacă vă înțelegeți amiabil.

Pot face partaj in urma divortului pe o casa la tara pe autoizatie de constructie si neintabulata ?
Intabulare casa pe autorizatie de constructie- o pot face fara sotul meu de care vreau sa divortez ?
Trebuie sa ies la pensie in 17 martie 2021.
Cand trebuie sa depune actele ptr pensionare, pentru ca pe 17 martie implinesc 65ani ?
Despre divort
Pot depune actele de divort in orice localitate si ce acte sunt necesare !
El se va impotrivi dar eu am argumente. El nu munceste de 10 ani nu are nici un fel de venituri iar casa am construit-o cu banii din vanzarea unui apartament la care am avut 1/2 fiecare si banii munciti de mine in strainatate. Am si un credit luat in strainatate .Mai avem un teren si un apartament la care avem fiecare 50%
Eu ii propun sa raman eu cu casa si el cu celelalte si nu vrea

Adrian ALBU a scris:

Se pot împărți bunurile aflate în proprietatea comună, iar modalitatea de împărțire va fi stabilită de instanță. Trebuie să aduceți argumente față de dorința de atribuire a casei dacă el se împotrivește.