avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1215 soluții astăzi
Forum Activitate stefan1957

Activitate stefan1957

dar puncte pentru contributivitate da?
daca pensia recalculata acum este mai mica decat cea in plata inseamna ca ce?ca au calculat initial gresit pensia,si acum iau inapoi toate indexarile.....
cred ca s-a dorit micsorarea pensiilor,a majoritatii....abia acum se vede ce au facut.....iar la indexarea de anul viitor vor beneficia doar cei carora le-a marit-o acum,iar restul mai asteapta cativa ani,ca indexarea se va face la pensia recalculata acum .
multumesc!si nici punctele primite dupa ,nu se iau in calcul?adica totul se rezuma la cat am lucrat pana m-am pensionat?atunci de ce in decizia ultima zice ca totul este la data de 31.08.2024?
buna ziua!daca m-am pensionat la limita de varsta in 2018 si am lucrat in continuare cu carte de munca pana acum,la recalculare ,anii lucrati de la pensionarea din 2018 se considera ani de stabilitate sau nu?
unde scrie ca trebuie sa fie de acord 80%din proprietari de acord sa se monteze repartitoare la bloc?daca legea te obliga.....?
buna seara!eu vand un apartament prin credit ipotecar.am primit un avans la precontract si urmeaza sa facem contractul de vanzare-cumparare definitiv.Pretul vanzarii este in euro.O SUMA MI-O VIREAZA CUMPARATORUL,EX.20000 SI 30000 este creditul ,dar creditul il face in lei iar mie vanzatorul mi-i da in euro.Cum procedez eu la semnarea actelor?Semnez actul final dupa ce imi primesc avansul de la cumparator,de 20000euro,si apoi restul de bani cand ii primesc?Precizez ca eu am deschis un cont in euro la aceeasi banca cu cumparatorul.Va multumesc,daca ma desluseste cineva de specialitate!
as dori sa stiu daca in cazul recasatoriei mamei,a fost nevoie sa depuna la starea civila, hotararea de divort dinainte.Nu gasesc acest document printre actele mamei care a decedat,pentru a deschide succesiunea,si imi trebuie aceasta,deoarece mama dupa divort a reluat numele de domnisoara iar eu port numele tatalui.Ce pot face?unde o pot gasi,hotararea de divort,caci nu stiu nici anul,nici luna divortului(1976 am spus cu aproximatie,dar nu stiu).Va multumesc!
Răspuns la discuția SE POATE?
d-nule Raluk,asta vrem sa dezmembram terenul in 12 bucati si toti 4 sa vindem fiecare bucata.Cadastristul zice ca nu se poate.
Răspuns la discuția SE POATE?
sa inteleg ca nu vom putea vinde acest teren pe bucati?