avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1910 soluții astăzi
Forum Activitate adrianr88

Activitate adrianr88

Salutare Cum trebuie să fie formulată ce trebuie sa conțină o cerere de revocare a unui ordin judecătoresc ?
Ce a facut acest procuror sau prim-procuror ? A ascuns probe martori sau a pus sub urmarire penala un om care nu a comis acele fapte ?
Multumesc tutoror pt suport . Avocat am din oficiu chiar s-a implicat cat a putut am discutat i-am spus care e situatia dar sunt prea multe impotriva mea . Dupa administrarea probelor cercetarea judecatoreasca o sa vad ce se poate face . As incerca ceva adica sa fac un fel de cerere de a fi testate "partile" implicate cu detectorul de mincinini . Am vreo sansa ?
Tocmai ca nu stau cu el in aceeasi casa am reusit sa il fac sa se mute in alta parte dar si acolo la sora mea tot asa face cearta cu mama si sora mea ia spus la cineva care e vecina aici cu mine ce aiurea se comporta ca se intoxica cu alcool si face figuri . Serios de l-ai cunoaste si ai trai cu ala in acelasi loc ai vrea sa il elimini dar uite ca eu am fost prea bun si doar l-am avertizat pe cate a facut . .E un jeg multa lume nu il suporta . Acum ca e batran si nu mai are puterea din tinerete nu are sanse cu mine de acea a pus pe altii sa ma puna jos . Eu de eram nebun ca el il faceam bucati pentru ce mia facut in ultimii zeci de ani .
Acei 2 principali vinovati de inscenarea si trimiterea mea in judecata sunt de fapt cei care au facut faptele de care sunt acuzat adica abuz , hartuire de cate politisti , lovire de catre tatal meu in timp ce eram tinut de maini de unul din politai . Sa fac un rezumat am de zeci de ani probleme cu tatal meu e foarte agresiv , violent a fost condamnat de multe ori pentru infractiuni antisociale si cu violenta . Nu ca mi-ar fi teama de acesta dar a trebuit in ultimii 10 ani sa ma apar de atacurile acestuia sa il imobilizez ca e foarte a "dracului" nu are frica de nimic nici de D-zeu . am anuntat politia de multe ori dar nu s-a potolit . Chiar in 2008 in fata politistului avnd un topor in mana a amenintat ca ma va lovi . Nici atunci politia nu a luat masuri chiar politistului ia fost frica sa intervina chiar a zis sa nu depun plangere ca cica se va calma bla bla . In 2011 data 12 februarie a facut mai rau dar am reusit sa il potolesc pana a venit politia si exact cand ucau scarile a iesit din celalat apartament si ma lovit cu un lemn in cap amenintand verbal ca ma va omora . Politia iar nu la retinut . In 2017 noiembrie alta neintelegere iar cu atacurile amenintarile dar i-am zis la telefon sa nu vina daca are "chef" de cearta si sa faca rau . A chemat politia nu pentru ca ias face eu rau ci ca sa aiba cine sa il "ajute sa ma puna la pamant . De cum a ajuns politia in spatiul comun al cladirii unde locuiesc acesta lea zis ca bla bla nu stiu cum sunt rau si ca bla bla vreau sa ii fac lui rau si asa mam trezit cu 2 indivizi in uniforma care erau direct pusi pe razboi .cu mine . Am multi martori vecini care il urasc . Are multe incidente provocate soldate cu loviri rani insangerate . E o pacoste nici mama nu a scapat de violenta acestuia . acum areusit sa se razbune am si martor pe una din vecine . A incercat sa o preseze sa nu declare ce s-a intamplat ca cica o sa ajunga la puscarie . Pai acolo sa putrezeasca ca eu nu il mai suport . Si politia in faza de cercetari a refuzat sa ia declaratie vecinei desi au fost la ea acasa zicand ei ca mai bine sa nu mai spuna nimic daca zice adevarul si aia au tinut cu vinovatii , procurorii la fel tin cu politia nu am avut cu cine ma intelege . Sper ca judecatorea o sa fie mai buna . Sunt inca multe ce pot scrie dar eu vreau dreptate si justitie corecta sa fiu lasat sa declar exact cum cum s-a ajuns in situatia asta distrugatoare pt mine . Stiu ca nu pot sa ii bag judecatoarei dosare penale in cercetare pe gat dar nici sa ajung cu nu stiu ce sentinta impotriva mea bazata pe martori mincinosi . Ce e foarte rau ca mi s-au incalcat drepturile mele ca om de niste indivizi pusi cica sa apere cetateanul si de aproape 2 ani nu am liniste nici parte de dreptate .
Va salut .Sunt acuzat si trimis in judecata de un individ care din pacate e politist si un altul care e membru de familie . Am 2 plangeri impotriva fiecaruia pt minciunile si faradelegile ce le-au facut impotria mea adica abuz hartuire aresiune fizica si verbala cu dosare penaledeschise la Parchet de procurori . Le pot folosi arata instantei in procesul penal ca un fel de probe in care sunt acuzat de ilegalitati similare printr-un complot al acestora cu declaratii mincinoase .
Nu zic ca majoritatea ca esti nu stiu ce ca ai scris ce ai scris dar daca nu crezi hai aici in Turda ,Cluj si o sa iti arat ca legea se aplica de catre politia de aici desigur sunt asa mai aroganti si iti zic sau mai fac gesturi din care reiese ca nu le place sa le vii pe cap cu plangeri . Am vazut ca multi zic din alte zone ale tarii ca ... in aceste cazuri politia nu poate face nimic (sa fiu sincer nici eu nu eram asa increzator ca o sa ia in serios asa ceva ) dar uite ca se poate . Mai citeste odata ce-am scris si ai sa vezi ca nu am scris de nici o pedeapsa doar tragere la raspundere Iti dau oarecum dreptate la ce ai scris despre pedepse ca sincer din ce cunosc eu personal autoritatile in masura sa dea sanctiuni o fac intr-o maniera prea blanda deci nu am asteptari mari sa ii dea x pedeapsa sau x sanctiune chiar daca merita . Eu stiu pe astia care direct in mod repetat injura ,jignesc si transmit mesaje verbale ,scrise care instiga la agresivitate ,violenta ,ura fata de un om ,daca ar putea si ar stii unde sa te gaseasca vor veni direct sa te atace si de aceea trebuie facut ceva . Am patit odata cand eram pe strada ziua si aia erau indivizi periculosi (stiuti de cei cu uniforma albastra) m-au injurat amenintat la propriu mi-a zis clar ca nu le e frica nici de politie si daca anuntam politia o pateau rau de tot dar m-am dus inainte ca prima abatere ii las doar cu o atentiinare nu e rost sa fac mare tam tam dar de se repeta ajungeau (unde ziceau ca nu le e frica) exact la politie .

tgeorgescu a scris:

Nu zau? Si cum sa-l pedepseasca? Ca doar ofiterul urmeaza ce scrie-n Codul Penal, nu inventeaza articole cu de la sine putere.

Eu am plangere facuta la politie pentru asa ceva si nu a fost in public chiar pe un site de internet . Agentul care era atunci la receptie mia spus ca conform legii nu prea are ce sa le faca dar mia inaintat plangerea dupa vreo 10 zile primesc citatia cum ca deja e facut dosar in cauza si sa vin sa fiu audiat . Ofiterul de acolo chiar ma intrebat daca doresc sa continui cu acest dosar si sa il faca penal deci mergeti inainte cu plangerile ca exista cale legala chiar penala sa fie trasi la raspundere . Nu trebuie tolerate faptele de aceasta natura premeditate impotriva omului .

Gabriela Mihai a scris:

Singura posibilitate reala de a obtine ceva ar fi un proces civil.
Dar numai dvs. puteti decide daca este cazul sa va inhamati la asta.

Răspuns la discuția Aparare in instanta fara avocat
Conform Deciziei Curţii Constituţionale nr. 462/2014 nu mai există obligativitatea redactării recursului prin avocat şi a reprezentării în recurs numai prin avocat

[ link extern ] /

cainebogdan a scris:

Ok

daca pierd sa zicem procesul .... pot face recurs cu avocat bineinteles de data aceasta ?

Va relatez situatia mea am fost hartuit de politie agresat de un membru al familiei la cu acordul acelor doi ticalosi ai politiei aflati la fata locului care dupa aceea m-au retinut si dus la politie acolo la fel abuz si hartuire din partea lor dar tot eu am ajuns sa am dosar penal pt ultraj cu declaratii mincinoase si probe false care surpriza in 10 zile deja era pregatit la Parchet . Dar plangerile mele care am formulat impotriva acelor ticalosi de politie mincinosi si acelui membru al familiei stau acolo de 40 zile fara sa fie rezolvate !!!