avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate dragnia

Activitate dragnia

Răspuns la discuția Concediul crestere copil tata
Intr o luna si jumatate, maxim doua.
Răspuns la discuția Concediul crestere copil tata
Inainte de angajarea de acum, el a avut 8 luni pauza, iar inainte de cele 8 luni a lucrat cativa ani la o alta firma, legal. Nu stie daca poate intra in paternal si daca da, cum i se calculeaza indemnizatia avand in vedere pauza de 8 luni. Va multumesc.
Buna ziua. Am un prieten care doreste sa intre in concediu paternal dar nu stie daca indeplineste conditiile. El e angajat de doua luni la o firma, vor fi patru luni cand se va naste copilul, dar nu mai lucrase de 8 luni. Cum se face calculul indemnizatiei? Poate sa faca cerere catre firma unde lucreaza acum? Cum trebuie sa procedeze. Sotia nu a lucrat si nu lucreaza. Multumesc!
in august am aplicat la programul prima casa, am gasit apartament printr-o agentie, am fost la agentie cu proprietarii am incheiat antecontract si am dat avans. pe drum la intoarcere ginerele proprietarei ne-a propus sa nu mai chemam agentia la notar, sa facem noi ca sa nu mai platim comision. ca sa nu pierdem apartamentul, ca erau cam ciufuti, am zis ca e ok. ne-am dus la notar si inainte sa semneze ginere-su ii spune sotului meu sa il cinsteasca cu 500 ron ca ne-a scapat de agentie. de teama sa nu pierdem avansul, ca sigur nu il mai vedeam, in septembrie i-a dat sotul 500 ron. saptamana trecuta s-au mutat. in timp ce incarcau, soacra individului l-a luat pe sotul meu de-o parte si i-a zis ca ginere-su are de gand sa mai scoata niste bani de la noi si ca o sa trimita doi indivizi sa se dea drept angajati ai agentiei si sa ne ceara bani. in seara asta l-a sunat un barbat pe sotul meu, vezi Doamne de la agentie, ca sa le dam 100 euro, ca au aflat ca am cumparat apartamentul si ca sa nu ne dea in judecata sa platim. sotul meu i-a zis ca asteapta chemarea in instanta si i-a inchis.

ce putem face? ajuta la ceva daca ma duc la politie? ajutati-ma, va rog.
buna ziua,
am cumparat un apartament in august prin programul prima casa, va rog sa imi spuneti ce trebuie sa fac acum. trebuie sa o declar la primarie sau mai stiu eu unde, la taxe impozite? e prima oara cand sunt proprietar. Va multumesc
buna ziua,
zilele trecute mi s-a intamplat acest necaz. sotul a dat drumul la soba si atat el cat si fetita s-au intoxicat cu monoxid de carbon. am dus fetita repede la spital deoarece nu mai raspundea la comenzi, am fost internata cu ea, si-a revenit cam intr-o ora insa ne-au tinut acolo peste noapte. au venit doi politisti si ne-au intrebat diverse despre ce s-a intamplat si au zis ca sa asteptam sa vedem daca se deschide dosar penal. imi puteti spune ce poate urma? odata ce toti eram in acea camera se poate considera ca am vrut sa ii facem rau copilului? instalatia de gaze o verificam periodic si fusese verificata in iunie. era ok. problema e ca pe cos cred ca a intrat ceva dar nu ne-am gandit sa verificam, fiind soba pe gaze nu are ce sa se depuna pe horn. va rog sa ma ajutati. va multumesc
Va multumesc pentru sfaturi. Vom face cum ati spus. O zi buna va doresc.
Problema este ca daca masina e dusa la rar ea o sa aibe consumul aproape de cel prevazut in cartea tehnica. pe traseu cu incarcatura normal ca masina are cu totul alt consum. pot cere sa se efectueze un test in prezenta lui. in sensul sa vina un supraveghetor cu el cand face plinul, sa stea cu el o zi intreaga si pe urma sa se calculeze consumul? daca se opun ce pot face?
masinile din parcul lor auto sunt periodic verificate. cand a luat masina a luat-o pe proces verbal insa nu era specificat nimic privind starea tehnica.in curierat cand ti se da masina procesul verbal e cu privire la starea tehnica normala (adica functioneaza), ca are 4 roti, huse, radio sau mai stiu eu ce. nu merg cu tine sa vezi ca i se face itp. o sa conteste decizia. multumesc.
buna dimineata. va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi. sotul meu este curier. ieri i-a fost data o decizie prin care i se imputa o suma de bani. motivul: masina pe care o foloseste numai la serviciu consuma mai mult decat prevede cartea tehnica. el cand a preluat aceasta masina consuma mult mai mult. nimeni nu s-a sesizat atunci. ce putem face sa nu se impute banii? intr-un fel sau altul a fost acuzat ca fura motorina. verificari nu au fost facute. decizia a fost data pur si simplu in urma consultarii foilor de parcurs. va rog sa imi spuneti ce putem face sa rezolvam problema. va multumesc.