avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Activitate Anna11111

Activitate Anna11111

Discuție Partaj
Buna ziua! Inainte de casatorie sotul impreuna cu mama lui au achizitionat un apartament, sotul avand nuda proprietate iar soacra uzufructul. Deoarece avem banuiala ca soarca va ceda uzufructul unei terte persoane, am dori sa ii cedeze sotului uzufructul(contra cost), acum fiind casatoriti. Intrebarea mea este, in caz de divort, la partaj eu ca si sotie voi avea cota parte? Multumesc frumos!
Buna ziua! Chiriasii mi-au distrus piese de mobilier din apartament, le pot face plangere penala pt distrugere? Multumesc frumos!
Buna ziua! Am inchiriat un apartament, iar chiriasii (care au locuit doar 2 luni) au distrus piesele de mobilier, cat si parchetul este umflat. Pt piesele de mobilier au fost de acord sa ma despagubeasca, insa nu si pt parchet. Am clauza contractuala in care ei sunt obligati a ma despagubi in caz de stricaciuni. I-as putea actiona in instanta, insa pozele pe care le as putea folosi ca si proba, facute inainte de predarea apartamentului, nu surprind zona cu pricina. Oare daca as aduce martori as rezolva ceva? Iar pt piesele de mobilier ei doresc sa ma despagubeasca in bani si sa ia si piesele de mobilier distruse, in cazul de fata cum sa procedez, prin act aditional? Prin vanzare-cumparare nu vreau deoarece vreau sa introduc si clauza contractuala pt stricaciunile produse. Multumesc!
Buna ziua! Am inchiriat un apartament pe o perioada determinata de 1 an de zile, si deoarece chiriasii au adus distrugeri apartamentului, conform clauzelor contractuale am dreptul de a rezilia contractul. A trecut 2 luni de cand chiriasii locuiesc. Am stat de vorba cu ei si au fost de acord cu decizia mea de a parasi apartamentul si de a plati daunele produse (care sunt stipulate in contract). Intrebarea mea este, pot inceta contractul intre parti cu notificare pt incetarea contractului de inchiriere? Ma intereseaza doar intre parti, deoarece la anaf stiu ce am de facut. Multumesc frumos!
Discuție Plata CASS
Buna ziua! Am depus o declaratie unica in mai 2019, in urma inchirierii unui apartament. In iunie am aflat ca sunt insarcinata, si nu pot beneficia de gratuitate in sanatate deoarece realizez venituri din chirii. Cand am depus declaratia unica nu am ales ca sa platesc si cass-ul pt ca respectiva chirie este sub salariul minim. In momentul de fata as dori sa platesc si cass-ul, va rog, spuneti-mi exact pasii pe care trebuie sa ii urmez, si unde trebuie sa ma adresez, si de asemenea, cand platesc cass-ul? Tot in 2020 odata cu veniturile din chirii? Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Contract locatiune
Contractul este incheiat cu respectivul domn, insa pe dansa am trecut-o doar ca va locui in acel apartament, nu este parte a contractului.

Buna seara! Am un apartament pe care urmeaza sa-l inchiriez unui cuplu si am redactat contractul de locatiune. Chiriasii doresc ca acest contract sa fie incheiat doar intre mine si unul din ei deoarece lucreaza in cadrul armatei si a putea deconta suma. Am discutat cu ei si m-au rugat ca pe cealalta persoana sa o trec in act aditional. Intrebarea mea este, ce calitate ar avea? Sa trec locatar sau pur si simplu concubina locatarului? Actul aditional poate fi din aceeasi data cu contractul? Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Redeschiderea procesului penal
Multumesc frumos pt raspuns! Dupa 10 zile de cand s-a dat sentinta in apel, inculpatul a formulat cerere pt rejudecarea cauzei. Nu stiu in situatia data daca a ramas definitiva sentinta. Si daca incepe executarea pedepsei. Sincer sanse de castig nu exista, inculpatul deja avand o condamnare sub supraveghere, iar in dosarul de fata fiind vorba de infractiuni economice (evaziune fiscala) cu un prejudiciu destul de mare. Ma intereseaza strict daca va incepe executarea pedepsei.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Se incepe executarea pedepsei daca este hotarare definitiva.
Incercati sa va cautati avocat foarte bun daca vreti sa va judecati foarte bine si nu doar asa ca sa va aflati in treaba deoarece sunt procese de finete juridica...
Nu castigati asa aiurea si chiar daca ati avea dreptate se poate intampla ca instanta sa greseasca la un astfel de proces.

Buna seara! Daca inculpatul a introdus cerere pt redeschiderea procesului penal cf art 466 NCPP (pt judecarea in lipsa), se incepe executarea pedepsei in cauza respectiva conform sentintei data in lipsa? Sau se ia vreo masura preventiva? Sau pur si simplu se asteapta ca procesul sa fie rejudecat (in cazul in care instanta va admite cererea petentului in cazul de rejudecare)? Multumesc anticipat!
Buna ziua! Aparatura medicala destinata a fi folosita in cadrul unui cabinet stomatologic de catre soti (ambii medici stomatologi) achizitionate in timpul casatoriei, iar in urma divortului, respectiv partajului, fac parte ca si bunuri comune? Sau sunt bunuri proprii destinate exercitarii profesiei? In cazul de fata cum se face partajarea bunurilor? Multumesc anticipat pt raspunsuri!