avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Activitate Adi_Administrator

Activitate Adi_Administrator

Dacă la parterul unui bloc există magazine la calcularea listelor de plata pt cei care locuiesc la bloc se ia in calcul si cota parte indiviza și a proprietarilor deținători de spații comerciale?( aceștia nu fac parte din Asociatie,unii sunt bransati independent, nu beneficiază de nici o facilitate din partea asociației, acces in spatiu)
Răspuns la discuția Restante asociatie
Nu dorim sa ajungem in instanta dar restantierii refuză pe diferite motive sa plătească sumele din condomeniu de mai bine de 4 ani pe motiv că nu fac parte din Asociatie!(amenință asociația cu presa și chiar poliția că li s-ar încălca niște drepturi!)
Răspuns la discuția Restante asociatie
Suntem noi la conducere asociației, nouă comisie de cenzori a sesizat neregula, am corectat începând cu luna feb. Problema este ca suntem nevoiți să mergem în instanță pt recuperarea restantelor și doresc să știu ce am de făcut!
Cum se procedează dacă până la acesta dată cheltuielile din condominiu au fost calculate/persoană și nu pe cota parte indiviza(prima luna pt care s-a calculat după CPI fiind luna martie 2018)
Discuție Pensie urmas
Un copil aflat la facultate poate primi pensie de urmas? Dacă da, care sunt pasii de urmat?
Discuție ITP autoturism
Cu se procedează pt un autoturism căruia îi expiră ITP-ul și care este in service ca urmarea unui accident rutier și pt care s-a intocmit de catre asiguratorul RCA dosar de dauna?
Care sunt contribuțiile bănești (obligațiile financiare) la care trebuie să participe o persoană care refuză să facă parte din asociația de proprietari (si care ameninta conducere asociatiei cu instanta de judecata) și cum se poate recupera sumele datorate.
Se pot calcul penalitati la întreținere pe ultimii 3 ani dacă vechea conducere nu a aplicat nici o penalitate in ultimii 2, 5 ani (in ultimele 5 luni nouă conducere a stabilit o penalitațile de 0,1% pe zi) iar din documentele asociație nu se găsesc PV de stabilirea penalitatilor ?