avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 861 soluții astăzi
Forum Activitate cezar76

Activitate cezar76

Multa lume crede ca penitenciarul reeduca individul, adevarul este ca acolo ajung numai cazurile sociale, adica cei care fura din lipsuri, praduitorii reali ajung ministrii.

E foarte trist cand intelegi ca indivizii asa zis educati, mai ales cei care vocifereaza, sufera de ignoranta crunta, lipsa de empatie si logica. Marile firma au venit la furat aici, ei efectiv duc politici anti nationale, adica fix genu de actiuni care conduc la genu asta de probleme sociale.

Legea e facuta pentru a apara retorica praduitorului, nu este pentru genu asta de cazuri, desi exista dupa cum se vede ici colo aspecte pozitive.

Din pacate in Romania individul este inca sub influenta nefasta a acestei retorici straine de tot ce este uman si mai ales CORECT!

jjob1960 a scris:

Si creat un prejudiciu material si de imagine unei mari firme. Normal, că nu poți scăpa basma curată. Foarte bine ca firma nu a vrut împăcare,ar apărea prea mulți hoți. Dacă nu plătești să te doară,cu siguranță vei mai fura. Scuze,dar viața i dură baiete.

Buna ziua, am cumparat de la aceasta firma cu situl www.naturalpaint.ro mai multe produse si surprizele s-au tinut lant. Agentul lor domnul Florin-Gh. Vosloban-Iftode mi-a umflat efectiv pro forma in speranta ca o platesc, iar dupa ce am specificat de nenumarate ori ca vreau FIX ce e pe lista el umfla factura finala cu "doar" 400 lei.

Am platit pentru ca deja trecuse 3 luni si eu trebuia sa ma apuc de reparatii si acum o noua surpriza. Transportatorul primise adresa gresita si ma suna dupa o luna sa-mi spuna ca adresa nu exista ... NATURALPAINT trimite doar jumate din ce am comandat invocand niste probleme in Germania, marfa ajunge lovita, sacii sparti iar restul de marfa vine dupa alte 2 luni, mai putin lavabila aia foarte scumpa care era esenta comenzii.

La intrebarea unde este lavabila mi se raspunde ca a fost trimisa, mai stau o luna, nimic, sun mai insistent si mi se comunica de domnul Lehel-Elek Luks intr-o romana gresita gramatical si semantic ca am dreptate si ca au fost probleme grave cu SERVERUL lor!!! In continuare acest domn pune virgule gresite EXACT unde era esenta problemei adica cand vine lavabila sugerand ca ar vorbi el prost romaneste eu neintelegand nimic concret din cauza acestor "mici" probleme gramaticale.

Solicit banii inapoi mi se raspunde mereu prin mail in aceasi romana gresita sa stau linistit ... si nimic. Exasperat trimit un mail prin care solicit marfa sau banii dau adresa exacta, cer seriozitate si le spun ca inchid acest canal de comunicare absolut penibil din cauza acestor greseli gramaticale intentionate care nu conduc la absolut nimic.

Au trecut de atunci 6 luni ... ce pot face pentru a recupera macar banii pe lavabila, daca nu pe toata marfa .. precizez ca ea sta neatinsa din momentul livrarii pentru ca neavand lavabila nu am putut incepe reconstructia casei. Acest fapt mi-a afectat si calitatea vietii, fiind nevoit sa petrec iarna cu cei 2 copiii mici in conditii pe care nu le prevazusem, eu fiind aproape sigur ca din luna iunie 2018 si pana in noiembrie 2018 cel putin, voi avea toate materialele, lucru care nu s-a intamplat.

Suntem in aprilie 2019 si acesta firma da semne clare ca e plina de tepari profesionisti!

Va rog sa ma sfatuiti o cale de atac legala.
Va multumesc anticipat!
Buna ziua, as avea nevoie de un sfat avocatesc :)

Sotia a facut un contract la RDS/RDS pentru la tara, undeva in jud. Arad, pe data de 2.08.2018 pentru INTERNET, dar se pare ca datorita infrastructurii ne-a fost bagat pe gat si o televiziune.

Peste o luna vine baiatul local care se ocupa de cablare, tin minte ca era sarbatoare mare, cred ca era fix 8 septembrie, stiu asta pt. ca m-am mirat ca nu lucra nimeni in ziua respectiva si imi zice ca baga cablu de TELEVIZIUNE, urmand sa vina alt baiat pentru net.

Deoarece sotia tocmai nascuse si se afla intr-o postura sensibila, am ales sa bage cablul fix la intrare. Baiatul profund dezamagit ca nu vreau cel putin 100metri a inceput sa intrebe de ce scrie pizzerie pe casa mea, de parca era treaba lui si sa-mi zica ca el nu baga cablul daca este firma juridica.

I-am zis ca nu e cazul, a fost probabil inainte sa o cumpar, drept pentru care i-am comunicat ca poate inceape treaba si sa puna cablul exact la intrare, unde chiar avea de gand sa montez routerul, PENTRU CA nu doream TELEVIZIUNE, pentru ca nu am televizor si nici nu intentionez sa am, eu vreau doar internet si anume pe hol sa nu existe radiatii, luminite, cabluri, etc.

Baiatul a refuzat, semn clar ca nu ii iesea spaga mult visata drept pentru care i-am zis sa trimita pe altcineva care poate baga cablul acolo unde vreau eu si care sa citeasca contractul inainte sa inventeze el situatii juridice imaginare.

Baiatul s-a suparat, l-a sunat pe seful lui, despre care am aflat dupa ca e chiar NASUL lui si mi-a TAIAT efectiv cablul de pe stalp (am inregistrare video cand taie cablul) spunandu-mi in fata ca eu o sa am internet LA PASTELE CAILOR!!!

AM facut reclamatie, a fost inregistrata, am numarul, din pacate nu s-a intamplat absolut nimic, Am tot sunat si am inregistrat alte plangeri, dar in continuare nici un raspuns. Precizez ca sunt si acum conectat la routerul respectiv dar fara datele de acces adica parola si user.

Acum ma suna de la RECUPERARI si imi spun ca sunt dator la RDS si ca veniturile sotiei, adica banii copilului, vor avea de suferit daca nu platesc.

INTREBAREA MEA este urmatoarea: pot da in judecata RDS?RCS pentru au complotat efectiv in favoarea abonamentului TV? Se poate face ceva in privinta asta dupa legile din Romania?

Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Contract Orange
Multumesc, sunt persoana fizica deci ma incadrez.
Discuție Contract Orange
Buna ziua, am un contract cu Orange pentru net 4g facut de mai bine de un an si mergea foarte prost aici unde stau eu, abea daca prindea 2g, 3g, etc. Am incercat de nenumarate ori sa scap de el insa am primit mereu acelasi raspuns si anume ca va trebui sa platesc perioada ramasa pana la 2 ani, adica atat cat e contractul.

De curand m-am reintors la tara si l-am instalat din nou, desi l-am platit vreo 6 luni fara sa il folosesc. Surpriza a venit cand incercam sa reglez antena si anume ca el merge de fapt 4g dar din cauza ca operatorul/tehnicianul de la Orange imi indica mereu sa il setez pe 3g, eu astfel nu am beneficiat de aceasta viteza mai mult de un an.

Mai mult, optiunea happy night prin care nu mi se contoriza traficul dupa ora 0.00 este inexistenta la ei, dar imi apare in clar pe contractul pe care eu l-am semnat. Cand am intrebat un operator Orange mi-a spus ca trebuie sa merg neaparat la un centru de al lor pentru a remedia aceasta situatie, lucru pe care insa nu l-am facut din cauza ca nu am in apropiere un asemnea centru.

Precizez ca routerul a functionat inca de la inceput fara aceasta optiune si cu setarile 2g, 3g dupa cum am fost instruit de acesti operatori telefonici de la Orange, desi el functioneaza perfect la viteza de 4g dupa cum am aflat acum o saptamana.

Intrebarea mea este ce pot sa fac in mod legal pentru a remedia aceasta situatie in care am fost practic pacalit de acesti operatori si cum pot scapa mai devreme de acest contract pagubos cu Orange care dupa cum se vede sunt interesati mai degraba de plata abonamentului decat de calitatea serviciilor.
Răspuns la discuția Masina furata de membri familiei
Pai asta zic ca pasul asta l-am facut cu avocat si nr. de inregistrare acum un an ... azi am facut petitie online la politie, intrebam ce se mai poate face, ce alta cale exista pentru ca ori are pile ori ceva nu inteleg eu.
Răspuns la discuția Masina furata de membri familiei
Politia a spus ca nu are ce sa faca, dar mi-a dat un nr. de tel. de la echipa mobila in caz ca se mai intampla. Masina nu a fost restituita nici pana in ziua de azi, desi mama a fost audiata si a fost de acord in fata politistului sa restituie masina, lucru care bineinteles ca nu s-a intamplat oricat de mult am insistat.

Masina e acum la unchiulet care se plimba bine mersi cu ea de peste un an de zile, adica din momentul in care politia a audiato pe mama. Am depus acum petitie online la politie astept raspunsul pentru ca se pare ca unchiul are pile la politie, dupa cum se lauda el iar mama poate fi si ea constransa de acest dobitoc in a nu-mi inapoia masina.

Precizez ca masina a fost furata imediat dupa ce unchiul m-a amenintat fizic in trafic, si a lovit masina ... probabil de frica a convins-o pe mama sa fure masina la numai o ora dupa incident pentru a nu ajunge cu ea la organele abilitate.
pai in certificat masina exista, la fel si bani, numai ca masina a fost pusa pe numele meu ulterior. Deci doar la imobile sunt copropietar, intrebarea era de ce trebuie sa mai impart si masina daca ea este deja pe numele meu, la fel si bani ...
In urma unei mosteniri, am primit o cota parte din niste imobile, o masina si o suma de bani. Acum familia ma preseaza pentru a face iesirea din diviziune pentru imobile dar vor ca masina si bani sa faca parte din aceasta iesire din diviziune.

Intrebarea mea este daca odata primita masina si bani, masina fiind pe numele meu iar bani fiind cheltuiti, mai pot fi penalizata la iesirea din diviziune, in sensul ca pot primi o parte mai mica din imobile din cauza ca am primit masina si bani la mostenire.
Am o situatie in care in urma unei mosteniri am primit o masina care insa este folosita de mama mea fara acordul meu. Masina a fost furata de un unchi/concubin acum un an si desi am fost la politie, nu au fost in stare sa-mi recupereze masina. Mai precis mama a promis la politie ca o va restitui, lucru care nu s-a intamplat, desi a trecut mai bine de un an.

Ce as putea face pentru a-mi recupera masina avand in vedere ca a furat si actele masini, care sunt pe numele meu.