avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Activitate ceoana

Activitate ceoana

Buna ziua!
Spuneti-mi, va rog, daca pot fi scoasa de la intretinere pe o luna daca am fost plecata in concediu in perioada 25.07.2018 - 6.08.2018 inclusiv și 15.08.2018. - 19.08.2018 (18 zile in total).
Buna ziua! Desi initial am fost de acord cu montarea unui sistem de supraveghere video, dup amai multe nereguli pe care le-am depistat la presedintele blocului si dupa ce-am observat ca, de fapt, camerele erau montate pentru a fi vizionate filmarile de catre presedinte (ca sa stie fiecare miscare din bloc) - blocul nostru fiind fara probleme, locatarii foarte linistiti, intr-o zona linistita, nu am mai fost de acord.
De ex. dupa ce ne-au disparut niste documente importanete, ce erau in defavoarea presedientelui, din cutiile postale si i-am solicitat acestuia sa ne arate filmarile ca sa identificam "violatorul de corespondenta", acesta a refuzat intorcandu-ne fundul. I-am cerut apoi sa ne arate dosarul cu aprobari pentru a monta aceste camere - n-am primit niciun raspuns, iar in ziua urmatoare le-a dat jos. I
Dupa 2 saptamani a montat personal din nou 2 camere de supraveghere, fara a prezenta nici facturi de achizitie, nici dosar cu aprobari (stiu, din ceea ce am mai citit pe internet, ca trebuie sa respecte niste conditii).
As dori sa stiu exact conditiile in care le poate monta, in baza caror legi.
Ex. 2 - in blocul nostru, la parter, un vecin a avut nevoie de interventia salvarii si apompierilor pentru ca i se facuse rau si nu putea ajunge la usa sa deschida. Pompierii au intervenit pe geam, iar pentru ca dl presedinte in ziua aceea nu era in localitate, sera la intoarcere, a intrat in biroul asociatiei ca sa vizioneze acest episod.
Nu mai sunt de acord cu aceasta supraveghere pentru ca ma simt spionata si nu acesta a fost scopul montarii lor, initiale.
NU o data l-am surprins, in timp ce ma duceam la Administratie ca sa platesc intretinerea, ca viziona momente inregistrate. Iar cand ma observa, inchidea si se comporta ciudata ptr ca l-am surprins.
Ce pot face in acest sens. Precizez ca suntem mai multi locatari care i-*am observat comportamentul deviant.
Pentru ca nu am fost de acord cu presedintele pentru a monta apometrele de apa rece in subsolul blocului (i-am descoperit mai mult nereguli si nu mi-a mai conferit incredere, pentru ca lucrarea nu avea acte corect, ar fi fost la "negru"), acesta, in numele Asociației de proprietari, mi-a facut o plangere la Politia Locala (Serviciul Control Disciplină în Construcţii) cum ca as avea nereguli in apartament si de aceea nu sunt de acord sa-mi intre in casa ca sa-mi sparga ghena, tevile de apa urmând a fi trase prin ghena bucatrie si baie.
Precizez ca suntem 13 familii care ne-am opus acestei lucrari, unul dintre motivele foarte intemeiate fiind ca presedintele, in urma unor documente, nu ar fi debuna credinta. Dintre toti, plangerea a fost doar impotriva mea, eu fiind cea mai vocala siaducand acte doveditoare ca nu respecta legea 241 (UNANIMITATE).
A fost verificat apartamentul cu planul acestuia, in urma controlului totul fiind ok (adica nu s-au constatat nereguli).
Pentru ca simt o hartuire din partea acestui presedinte de asociatie, si pentru ca dumnealui este inca o data in neregula prin aceea ca si-a extins apartamentulpe casa scarii cu un hol, pentru ca spatiul ii permitea, si nu cred ca are aprobare pentru acest lucru, spuneti-mi, va rog, unde ma pot adresa pentru a-i face plangere în acest sens?
Multumesc!
Suntem o scara de bloc cu 40 de apartamente. Presedintele de bloc (care are si un depozit de materiale de cosntructie si care a venit cu o firma aleasa de el , pe niciun criteriu) a propus coborarea apometrelor de apa la parterul blocului. Pentru ca aceasta lucrare a facut-o si pe scara B, noi fiind A-ul, am vazut ca lucrarea presupune si spargerea ghenelor in 2 sau 3 locuri dupa caz.
Ce posibilitate are Presedintele, cu acordul unor locatari (24 din 40), sa-si cobore apometrele la subsol (spun ei ca sa nu se mai fure, desi 1m cub de fam, nu justifica aceasta lucrare ce ne costa aprox 900 lei (cu reparatiile ulterioare)?
Pentru ca conform Legii 241 trebuie sa existe UNANIMITATE! Ceea ce nu este!
A facut de 6 ori sedinta de bloc ca sa ne convinga sa o facem, unii nefiind de acord, pentru ca nu face lucrarea in mod legal: cu factura, contrac semnat,fara proect, el fiind prins in fapt ca a achizitionat niste cutii postale pe firma pe care o detine, in loc sa le ia prin asociatia de proprietari.
Poate sa coboare la parter doar unele dintre aceste apometre, ceilalti sa mananem cu ele in apartamente? Daca da, in ce conditii? Nu ar fi ni afara legii,pentru ca nu are unanimitate?
Mulumesc
Suntem o scara de bloc cu 40 de apartamente. Presedintele de bloc (care are si un depozit de materiale de cosntructie si care a venit cu o firma aleasa de el , pe niciun criteriu) a propus coborarea apometrelor de apa la parterul blocului. Pentru ca aceasta lucrare a facut-o si pe scara B, noi fiind A-ul, am vazut ca lucrarea presupune si spargerea ghenelor in 2 sau 3 locuri dupa caz.
Ce posibilitate are Presedintele, cu acordul unor locatari (24 din 40), sa-si cobore apometrele la subsol (spun ei ca sa nu se mai fure, desi 1m cub de fam, nu justifica aceasta lucrare ce ne costa aprox 900 lei (cu reparatiile ulterioare)?
Pentru ca conform Legii 241 trebuie sa existe UNANIMITATE! Ceea ce nu este!
A facut de 6 ori sedinta de bloc ca sa ne convinga sa o facem, unii nefiind de acord, pentru ca nu face lucrarea in mod legal: cu factura, contrac semnat,fara proect, el fiind prins in fapt ca a achizitionat niste cutii postale pe firma pe care o detine, in loc sa le ia prin asociatia de proprietari.
Poate sa coboare la parter doar unele dintre aceste apometre, ceilalti sa mananem cu ele in apartamente? Daca da, in ce conditii? Nu ar fi ni afara legii,pentru ca nu are unanimitate?
Mulumesc
Buna ziua! Sunt un locatar nemultumit de actiunile dl presedinte, care doreste sa desfasoare o serie de lucrari pe repede-inainte, fara a ne da detaliile complete si, dupa parerea celor care ne implicam, cam in afara literei legii. De ex. Dl Presedinte, care-si desfasoara activitatea incepand cu data de 6 noimebrie 2017 intr-un bloc de 80 de apartamente - scara A si scara B, pe care si locuieste, prezentand situatia ca scara A avand pierderi la apa, initial, ne sfatuieste sa aducem apometre de bloc, asa cum incepuse aceasta lucrarea si pe scara B, unde erau pierderi reale. Am dat un avans de 150 de lei (24 de familii din 40 de pe scara A), iar ulterior, vazand dezastrul din apartamentele vecine (ghene sparte pentru bagarea tevilor PPR), ne-am razgandit si am consemnat acest fapt intr-un tabel, prin semnaturi. Am solicitat o sedinta de scara, la care, personal am adus acte care sa dovedeasca ca dl presedinte va face lucrarea la "negru"(scara noastra nu are pierderi de apa conform a ceea ce spune administratorul prin acte, dl presedinte nu are un conctract cu o firma agreata de RAGC Dambovita, nu are acordul tuturor locatarilor, asa cum spune Legea nr. 224/2015 pentru modificarea și completarea Legii serviciului de alimentare cu apă și de canalizare nr. 241/2006 - "În cazul condominiilor existente, trecerea de la distribuția verticală la distribuția orizontală a apei în condominiu se face cu acordul scris al tuturor deținătorilor cu orice titlu ai spațiilor din cadrul condominiului și pe cheltuiala acestora", nu doreste sa dea informatii despre patronul firmei si nici sa-l aduca intr-o sedinta cu un proiect al lucrarii).
Desi in sedinta s-a stabilit ca se va renunta la aceasta lucrare pentru ca e in afara legii, continua prin cativa "oameni de baza " (locatari) sa dezinformeze si sa afirme ca lucrarea va incepe dupa 10 aprilie.

Ex.2 - a achizitionat din "buzunarul propriu" casute postale (luna decembrie 2017 - 40 bucati), neprezentandu-ne nici pana ij acest moment factura sau chitanta, aburindu-ne ca s-a grabit sa ne faca un cadou de Mos Craciun. Ne-a cerut pentru o astfel de cutie suma de 35 de lei.

Ex. 3 - Dupa toate aceste "neplaceri" (ca nu ne conformam dorintelor sale) a inceput pe scara B o lucrare de amenajare a trotuarului prin Primarie, afirmand ce de scara A nu-i mai pasa.

Cine are dreptate? Cum putem rezolva aceste inconveniente?
Multumesc!