avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate cipoo

Activitate cipoo

Bună ziua ,
Am și eu următoarea speță.
Am un angajat care trebuia sa se prezinte la comisia de cercetare dsciplinara sia luat medical Am refăcut toată procedura dar iar nem trezit cu CM doar pt ziua cercetări mai avem la dispoziție 4 zile și se duce termenul de sancționare ce putem face ?
buna ziua,
am angajat o persoana pt functia de asistent director de vanzari cu contract de munca pe perioada determinata de 7 luni ,in toata aceasta perioada noi lam invatatt tot ce trebuie sa stie s-au facut ;cursuri;doar la locul de munca fara sa ii eliberam ceva la mana.
la claze am pus urmatoarea clauza. pe care o scriu pct cu punct
1. TIMP DE UN AN DE LA ABSOLVIREA CURSULUI,CONFORM CIM .ANGAJATUL NU POATE DENUNTA UNILATERAL CIM AVAND OBLIGATIA DE A SE ACHITA DE SARCINILE PRIMITE CONFORM CONTRACTULUI DE MUNCA
2.IN CAZUL IN CARE ANGAJATUL NU RESPECTA OBLIGATILE ASUMATE CONFORM ALINIATULUI DE MAI SUS RESPECTIV PARASESTE SOCIETATEA INAITE DE INDEPLINIREA TERMENULUI MENTIONAT IN PREZENTUL ACT ADITIONAL SE OBLIGA SA PLATEASCA INTEGRAL SOCIETATI SUMA CALCULATA ASTFEL
R=Vx(P-T)/P

R---SUMA CE URMEAZA A FI RESTITUITA
V--- VALOAREA SCOLARIZARI
P-- PERIOADA LA CARE ANGAJATUL SA ANGAJAT SA NU PARASEASCA SOCIETATEA(LUNI)
T---PERIOADA LUCRATA LA ANGAJATORDUPA TERMINAREA SCOLARIZARI

PROBLEMAAAA

11 ANGAJATUL SEA DAT DEMISIA CU 15 ZILE INAITE DE TERMINAREA PROGRAMULUI IL POT DETERMINA INTR-UN FEL SA PLATEASCA ACEASTA SCOLARIZARE . VA ROG SA TINETI CONT CA NU ESTE O CALIFICARE NU I SA DAT NICI O DIPLOMA
22 ANGAJATUL SPUNE CA A FOST DUS IN EROARE CA NU A STIUT CAT COSTA SCOLARIZAREA (NU APARE STIPULATA NICAIERI) ARE DREPTATE?

VA MULTUMESC SI ASTEPT UN RASPUNS
Discuție Clauza CIM
Buna ziua , va rog sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea speta.


Am semnat un contract de munca pe perioada determinata de 6 luni pentru un post de manager in data de 1-11-2010 .La sfarsitul contractului apare o clauza in care sunt obligat sa nu parasesc compania timp de 1 an,daca nu sunt pus sa platesc cheltuieli de scolarizare avute in aceasta perioada.
Intrebare
Este valabil actul aditional atat timp cat eu nu mai prelungesc contractul.
Subliniez contractul este pe perioada determinata de 6 luni .
In acest contract nu apare nici o clauza in care ei daca nu doresc sa imi mai prelungeasca contractul nu se intampla nimic .

Va multumesc.
BUNA ZIUA ,
LUCREZ LA UN ANGAJATOR MA OBLIGA SA LUCREZ SAMBATA SI DUMNINICA FARA A PLATI SPOR DE WIKEND .
MENTIONEZ CA TIMP DE 7 LUNI AM FOST DETASAT IN TARA LA SCOLARIZARE IAR TIMPUL PETRECUT IN MAGAZIN ERA URMATORUL
1-10 LUCRAM CATE 10 ORE IN CONTRACT SCRIE 8 ORE .ACEST LUCRU IL POT DOVEDI CU E-MAILURILE TRIMISE DE DEPARTAMENTUL PERTSONAL
VENEAM IN BUC 4 ZILE SI IAR 15-26 CATE ZECE ORE

CLAR CA SUNT MAI MULTE ORE SI SAMBETE SI DUMINICI LUCRATE FARA SPOR .
INTREBARE:
POT CERE IN INSTANTA SPORUL DE WIKEND DE CAND MAM ANGAJAT MENTIONEZ CA SALARIUL ESTE UNUL DE STUL DE MARICEL SI ACEST SPOR AR PRINDE BINE

VA MULTUMESC
Buna ziua ,
Acum cateva zile am primit o somatie de la [CESIONAR] (am avut un credit la [BANCA] si am ramas restant iar cei de la [BANCA] au declarat creditul restant ) . am fost contactat tel de catre un domn care ma luat ca pe un neica nimeni ca hodoronc tronc trebuie sa le platesc in termen de 5 zile lucratoare suma de 12500 lei .
Raspunsul meu a fost ca nu am de unde sa le dau aceasta suma toata odata si ca trebuie sa cadem la un acord ca sa pot restitui suma in rate in cele din urma sa ajuns la un consens verbal
Intrebarea este daca trebuie sa inchei un contract cu ei sau sa ma bazez doar de ce mia spus acel domn la tel ?
Ma gandesc ca dupa ce platesc 6 lun sa zicem sa nu zica ca ei au cerut toti bani odata si nu in rate
VA ROG SA MA AJUTATI CU UN RASPUNS PT CA VREAU SA PLATESC ACET CREDIT SA SCAP DE EL ODATA
VA MULTUMESC
doresc sa mentionez ca nu am dat nici o nota explicativa
Lucram la un hipermarchet ca sef de raion,la sfarsitul luni ianoarie am fost chemat de directorul de magazin si mi sa spus ca trebuie sa fiu mutat pe alt raion din lipsa de personal pe aceeiasi functie .Eu nu am fost de acord si am ramas pe raionul unde imi formasem o echipa foarte buna .Pe data de 1-02-09 mi sa cerut sa fac preinventar ce ce am si facut in urma preinventarului am facut corectii de stoc unde am considerat ca este nevoie conform fisei postului nu mam dus cu aceste corectii la semnat pt ca vroiam sa ma mai uit peste ele subliniez ca eu am scris aceste corectii dar nu leam si semnat pe data de 4, 5,6,7 am fost liber in urma acestor corectii considerate foarte mari mi -sa facut un referat pe data de 4-02-09OARE ACEST REFERAT ESTE JUSTIFICAT DEOARECE ACELE CORECTII NU AU SEMNATURA MEA ? Pe data de 6 mi-se face alt referat pt absenta nemotivata MENTIONEZ CA ERAM LIBER dar sa scos un alt program din calculator unde eu pe data de 6,7 eram schimbul 1 acel program nu are semnatura mea (eu semnez programul cand il dau angajatilor)IAR VA INTREB DACA ACEL REFERAT ESTE JUSTIFICAT? IN URMA DISCUTIEI PURTATE CU DIRECTORUL MI SA SPUS CA MI SE TREGE DE LA REFUZUL MEU DE A MERGE PE ALT RAION SI CA TREBUIE SA PARASESC COMPANIA pe acest fod nervos am facut o cadere de calciu si am primit medical 5 zile de la medicul de fam de pe 9-02-09 pana pe14-02-09 pe data de 9-02-09 mi se face alt referat cu absenta nemotivata fiind in medical OARE ESTE POSIBIL? IAR DE DEMISIE MI SA SPUS CA O SA O ACCEPTE CANDS SE PLICTISESC EI DE "FATA MEA"
VA ROG SA-MI SPUNETI DACA POT DA IN JUD COMPANIA SI CE LE POT CERE ?
Răspuns la discuția ancheta politie
ma refeream daca pot sa ma adresez instantei pt lovire din moment ce aceasta se dovedeste prin certificatul eliberat de INML si aducand si 2martori (politia locala ma descurajat din prima faza) dosar penal in care sa fiu parte civila sa dosar civil pt daune
Răspuns la discuția ma batut fara motiv
scuze am omis ce era mai important 8 zile
Discuție ancheta politie
buna seara , asi dori sa stiu daca in plangerea pe care o depui la politie te poti constitui si parte civila ,din cate stiu la chemarea in judecata se poate
-a si daca in timpul cand se face plangere la politie in urmatoarea zi se poate face chemare in judecata
- daca fratele meu a terminat o fac de drept ma poate reprezenta in instanta mentionez ca nu practica ceva legat de drept