avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Activitate ppetruta

Activitate ppetruta

Buna ziua,
in cazul in care s-a desfintat postul, iar angajatul nu a lucrat decat 6 luni, iar inainte de acest loc de munca a mai lucrat doar prin anii '80, se poate lua somaj in acest caz?

multumesc

Anca
Buna ziua,
in decembrie 2010 am incheiat un contract de asigurare sociala cu Casa de pensii, cuantumul contributiei de asigurari sociale este de 10 lei/ luna, iar azi am fost la Casa de pensii pentru a plati aceasta suma si mi s-a spus ca trebuie sa achit minim 220 lei/luna conform legii 287/2010 si 263/2010. Intrebarea mea este daca prevederile acestor legi nu se aplica doar contractelor incheiate incepand cu 2011 iar contractul incheiat in 2010 ramane neschimbat?

multumesc anticipat pentru ajutor

Anca

Ma confrunt cu urmatoarea situatie!
De curand m-am despartit de fostul asociat si am continuat afacerea singur! Acum din diferite motive au aparut tot felul de discutii, care au degenerat prin mutarea domeniului societatii pe un alt server, fara acordul meu si fara un contract semnat in acest sens! Astfel sunt nevoit sa constat ca toate informatiile trec prin fostul meu asociat si aici ma refer in special la email-urile care le primesc si le expediez! Deoarece a modificat parolele de acces numai pot sa mut domeniul inregistrat pe societatea care o administrez! Vreau ca fostul asociat sa raspunda pentru faptele comise si sa deschid proces impotriva lui, dar ma intereseaza daca exista lege care sa pedepseasca acest lucru!
Răspuns la discuția camin de batrani
multumesc pentru rapunsuri,
ce inseamna uzufruct viager?
Buna ziua,
am urmatoare situatie, am o batrana in intretinere care vrea sa-mi lase mostenire apartamentul, ma intereseaza ce se intampla cu apartamentul in cazul in care o internez intr-un centru de batrani, batrana are pensie si vreau sa stiu cum trebuie sa procedez sa raman eu cu apartamentul dar pe ea sa o internez intr-un centru de batrani. Batrana e de acord sa mearga la centrul de batrani, dar in acelasi timp vrea ca apartamentul sa ramana in posesia mea nu sa il ia statul.

multumesc
Răspuns la discuția demolare casa neintabulata
Romy a scris:

o intabulezi dupa care scoti autorizatie de demolare si o demolezi:O



Problema este ca pentru a o intabula trebuie sa ma judec cu statul roman, e prea complicat asa! Ce se intampla daca o daram fara autorizatie? Este o casa foarte modesta care nu merita bani si timpi investiti!
Buna ziua,
cum pot sa demolez o casa care nu apara in extrasul de carte funciara, dar pentru care s-a facut o constatare de la primarie cum ca exista pe acel teren.

multumesc anticipat