avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Activitate Yony7979

Activitate Yony7979

Răspuns la discuția Proprie salar
B7na seara,oare nimeni nu ma poate ajuta cu ceva informatii??, daca as avea ceva sanse as deschide proces,dar nu stiu e tarziu poate
Discuție Proprie salar
Buna ziua,am avut un credit la Bank Post luat in 2007 de 13700 euro,din 2010 nu l-am mai putut plati cum trebuie si din 2011 deloc,acum 6 ani de zile mia facut proprie pe salar cu suma de 21000 de euro,in fiecare luna mi se trage din salar,am inceput cu suma de 550 lei si cum a mai crescut salariul a crescut si reținerea,in prezent dau 1000 de lei pe luna,anul trecut am avut o problema cu kruk pt un leasing din 2008,au vrut sa ma execute am facut contestatie si am castigat,tot atunci am aflat de la cei de la Kruk ca dosarul cu Bank Post e tot la ei si ca figurez doar cu 2 plati la ei una de vreo 6 mil si una de vreo 5 mil in conditiile in care eu platesc de 6 ani de zile in fiecare luna medie de 8 mil,in prezent retinerea este de 1000 de lei,miau dat un nr de tel de la un executor de la Petroșani si miau spus sa vorbesc cu el,cand l-am sunat pe acel executor nu a vrut sami dea date si a spus ca nici daca merg personal la el nu o sami dea date,l-am rugat frumos pe acel executor sami dea copie dupa dosarul executional si sami spuna si mie cat mai este de dat el spunandumi sa trimit o cerere in scris pe email,am facut lucrul acesta acum vreo 6 luni si nici un raspuns,oare ce as putea sa fac??, este vorba de sume mari de bani,unde se duc banii care mi se opreste pe statul de plata?,va rog frumos care ma poate ajuta cu ceva informatii,Va multumesc frumos!!!
Buna ziua, tatăl meu a decedat acum un an si 6 luni, vreau sa fac succesiunea, el a fost divorțat in ultimii ani a stat in concubinaj, eu mai am o sora buna, vrem sa deschidem succesiunea dupa tatăl nostru,este vorba de doua parcele de teren extravilan, eu cu sora mea nu avem nici un act, stiu ca tatal nostru avea titluri de proprietate eu aveam o relație f buna cu tata, toate actele sunt la concubina lui tata cu care nu suntem intr/o relatie buna, nu o sa ni le dea,am inteles ca daca a trecut mai mult de un an de zile si nu am acceptat mostenirea e posibil sa pierdem se considera ca am renuntat la mostenire, in nici un caz nu vreau sa renunt noi le avem la asociatie, in oamna am luat bucate, vrem sa facem succesiunea oare cum putem daca nu avem acte,?? am un singur act este o copie dupa titlude proprietate, cel mai mult ma frământă treaba asta ca daca a trecut mai mult de un an si nu am acceptat mostenirea e posibil sa pierdem .
Răspuns la discuția Contestatie la executare
Nu mia dat chitanta poate din cauza ca deocamdata iam dat 20 de mil si mai trebuie sa ii dau 10, noi ne si cunoastem,a ramas sa se depuna concluzii scrise pronuntarea pe 13 martie, acuma nu mai poate cere intoarcerea executarii silite??
Buna ziua, am avut un leasing in 2008 si mia venit anul trecut in septembrie sa ma execute,am facut contestatie la executare, ieri am avut termen a ramas in pronuntare, ei din septembrie imi tot trag din salar aproximativ 750/800 lei pe luna,am platit onorariul 30 mil, taxa de timbru 1000 lei, avocatul la inceput a spus ca cerem toate aceste cheltuieli, acuma avocatul spune ca nu a bagat cheltuieli de judecata ca na cum ii executam noi pe ei fiind o firma de recuperare din Malta, si legat de sumele trase din salar a spus ca trebuie alt proces pt intoarcere executare silita, va rog frumos cateva informatii, sunt bani multi pt mine inseamna enorm de mult, eu masina am predato in decembrie 2008 stare f buna am platit avansuri rate 10 luni, acuma sper sa castigam dar totusi vreau banii pe cheltuieli de judecata inapoi si banii trasi din salar.
Răspuns la discuția Spatiu comercial din garaj???
Dar daca deschid magazinul in doua dintre camere??,pana termin cu constructia,noi nu stam acolo deocamdata,mai avem de lucru,dar pana acuma aproape in fiecare zi suntem acolo.
Buna ziua, am si eu nevoie de cateva mici informatii daca ma poate ajuta cineva.Deci sotia mea are un Srl caen haine incaltaminte, etc., noi ne-am mutat la tara acum ,oare am putea s-au cum sa facem sa iesim cat mai ieftin sa deschidem un mic magazin alimentar??, noi avem un garaj este pe fundatie dar trebuie reparat doar fundatia o sa ramana, s-au am vrea mai mult sa facem o alta constructie tip garaj dar mai aproape de gardul de iesire din curte, terenul ne ajuta avem curtea mare si gradina si sa ii dam denumire apoi de spatiu comercial,oare ne trebuie autorizatie de constructie si proiect??, sau ce am putea sa facem sa iesim cat mai ieftin??,va multumesc frumos !!!
Bună ziua,sora mea a mostenit o casă de la bunica noastră prin contract de întreținere în care spunea că lasă întreaga ei avere ei,sa ajuns la judecati cu mama vitregă deoarece ea nu vroia să iasă afară spunea că și ea este coproprietar,nu ne-a mai lăsat în curtea casei părintești,în fine până la urmă sa rezolvat sa terminat procesul de evacuare,mama vitregă anul trecut când tata a fost pe pat a băgat niște bani acolo,acuma când să o scoatem ne-a cerut 200 mil nu am fost de acord și nici nu aveam atâția bani,și atunci fratele vitreg mi-a spus ca ei își iau tot ce au făcut ei,eu le-am spus că așa e cel mai bine dar să aduca casa la starea inițială cu uși cu ferestre etc,că ei anul trecut au cumpărat termopane și o bucată de acoperiș au schimbat,și la acoperiș au luat tabla cu lemnu si au pus tigla veche cu lemnul vechi bineinteles în batjocură au pus,în prima fază ne-am înțeles la o săptămână termen,apoi le-am mai dat 2 saptamani și pe urmă încă o săptămână,eu am crezut că fratele vitreg nu e așa am crezut că mă înțeleg cu el am ținut la el că pot să zic că l-am crescut și eu,Tatăl meu a fost un om deosebit un om gospodar,bunicii la fel,eu le-am spus să ia ce este al lor,ei au luat tot tot butoaie,cazan de țuică,căruțe,remorcuta,etc.,Partea cea mai urâtă casa este dezastru nu am uși nu am geamuri,ploua înăuntru,pereți stricați,etc,când a venit mama vitregă în casa aia era tot geamuri uși ferestre covoare perdele mobilă etc,au cărat într-o luna cu trecătorul tot în ultima zi am auzit că au venit din sat care cum au vrut să ia ceva lea dat și gratis,până și țevile de la vie au luat,Oare ce aș putea face??,Și-au bătut joc de noi,în condițiile în care ne-au mai pacalit le-am dat o căsuță deci au avut unde plecă.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Gata,s/a rezolvat,pana la urma s/a facut dreptate,prima instanta poate a interpretat gresit,dar nu mai conteaza,tot ceea ce conteaza e ca s/a rezolvat!!!