avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 468 soluții astăzi
Forum Activitate editnyulas

Activitate editnyulas

Buna ziua , am o intrebare avem un angajat care aduce o factura de servicii medicale in valoare de 25.000 Ron are o interventie chirurgicala la un spital privat si suma respectiva suporta angajatorul . Intrebarea este cum inregistrezi factura si suma respectiva trebuie sa includ in calcul salarial la saraiatul respectiv si sa calculezi contributiile ?
. Care ar fi monografia contabila corecta pentru serviciile de cazare prestate catre clienti prin inchiriere pe platforme online Booking si Airbnb?
Exista obligatia emiterii de facturi pentru fiecare client beneficiar al cazarii: persoana fizica cu domiciliul in Romania, cat si persoana fizica cu domiciliul in strainatate daca nu cere clientul ?
Suntem societate platitoare de impozit pe profit si TVA.
Avem ca mijloc fix o casa/cladire in care locuieste asociatul societatii noastre, numit prin Act Constitutiv. Cum se trateaza toate cheltuielile aduse de administrator pentru utilitati,mijloace fixe , obiecte de inventar si mancare/alimente? Nu este salariat si nu le putem considera avantaje in natura. Care este impactul contabil si fiscal legat de aceste cheltuieli?
Buna ziua am o intrebare vreau sa produc pat masaj (mobilier medical) si nu stiu ce act am nevoie pentru a putea sa vind acest produs in tara sau in UE? Care sunt conditiile si legiile pentru marcajul CE si pentru declaratie de conformitate?
Multumesc.
Buna ziua .
Am cumparat un apartament pe firma care a fost construit in anul 2018 , in anul 2019 cu contract de vanzare cumparare , urmeaza sa primesc si procesul de predare primire pentru aparatamentul respectiv.
Inrtrebarea este : cheltuielilie pentru investitia apartamentului sunt deductibile si tva-ul aferent acestui cheltuieli. Multumesc.
O entitate ce detine licenta de organizare a jocurilor de noroc (societatea A) doreste sa incheie un contract de asociere in participatiune cu o alta entitate (societatea B) in scopul obtinerii de venituri.

Entitate A are urmatorul aport conform contract de asociere :
- detine licenta de organizare a jocurilor de noroc
-detine aparatele de joc tip slot machine ,spatiu si personalul pt propriu activitati joc de noroc

Entitatea B are urmatorul aport asigura salariati care repare aparatele de joc tip slot machine , firma avand licenta categoria a doua de la ONJN pentru astfel de servicii

in aceasta speta castigurile aferent fiecarei parti se distribuie in cota de 90 % pt entitate A si 10% pentru entitate B

Pentru a respecta legislatia in vigoare din punct de vedere juridic, fiscal si contabil :
- Societatea B are obligatia de a emite factura catre societatea A pentru cota parte primite de la societatea A, daca da cu tva se va intocmi factura ?

- Daca decont se va face pe care emite societatea A cu veniturile si cheltuielile aferent fiecarui luni, ajunge pt societatea B .Sau si societatea B trebuie sa faca un decont catre enitate A cu cheltuielile personalului si cu cheltuieli de deplasari pentru ca alta nu are in cazul meu?

- Daca societatea B este microintreprindere si preia venituir din joc de noroc prin contract de asociere in participatiune se trece la platitor impozit pe profit ?

- Din punct de vedere al Tva-ului societatea B este platitor de Tva dar societatea A nu este platitor de tva are activitate jocuri de noroc care este scutit, in cazul acesta ce obligatii revin pentru societate B din punct de vedere al TVA-ului ?

-Daca cineva are alte sugestii , idei poate sa vine .Multumesc.
Poate sa faca o firma platitoare de tva un contract de asociere , daca firma vine cu prestare servicii adica are salariati care repare aparate tip slot machine firma are si licenta pentru a presta astfel de reparatii .
Firma B are aparatele si spatiul respectiv si suporta restul cheltiuelilor iar firma A ar face numai reparatii pentru aparate. Contractul de asociere se factureaza cu tva daca este vorba de prestare servicii .
Buna ziua o firma din romania daca angajeaza persoane din comunitatea europeana , angajatii lucreaza online , se ocupa cu marketing si nu se deplaseaza in Romania lucreaza in tara respectiva unde locuiesc . Intrebarea mea este impozitul pe salari , cas si cass se plateste aici unde firma exista sau numai impozitul pe salari si restul in tara in care traieste salariatul. Sau daca exista alta procedura ca si angajat al firmei.Multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua o firma din romania daca angajeaza persoane din comunitatea europeana , angajatii lucreaza online , se ocupa cu marketing si nu se deplaseaza in Romania lucreaza in tara respectiva unde locuiesc . Intrebarea mea este impozitul pe salari , cas si cass se plateste aici unde firma exista sau numai impozitul pe salari si restul in tara in care traieste salariatul. Sau daca exista alta procedura ca si angajat al firmei.Multumesc pentru raspunsuri.
Multumesc mult dar firma a transferat in contul meu dividendele si acum sa folosesc eu mai departe banii de pe contul meu personal ,banca imi cere de unde sunt banii si sa fac declaratii privind scopul retragerii si a transferului pt. ca vreau sa transfer o parte din bani in contul meu dar care este deschis in alta tara .Are dreptul banca la asa ceva ?