avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Activitate claudiabutisca

Activitate claudiabutisca

Va rog sa-mi dati un sfat in urmatoarea problema:
Am in proprietate o constructie dar terenul pe care se afla este in proprietatea primariei. Ce ma sfatuiti sa fac......sa depun cerere pentru concesionare teren aferent constructiei la primarie sau pot sa beneficiez de alte drepturi asupra terenului datorita dreptului de proprietate pe care il am asupra cladirii (e o magazie din caramida de aprox. 250 mp)
Va multumesc,
VA MULTUMESC MULT!!!
Pana la pensie sta si asteapta, dar eu ii emit dispozitia de incetare a cim in baza carui articol?
Conform cererii prin care solicita pensionarea, normal trebuie sa-i incetez cim, conform art. 56 lit.d
Conform comunicarii prin care imi spune ca solicita lichidarea la zi cu data solicitarii dreptului la pensie (15.09.2008) si nu se mai prezinta la munca, in aceasta situatie ce fac?
Care este statutul lui in acesta situatie, ce masuri pot sa iau, avand in vedere ca angajatorul vrea sa ii inceteze cim de drept, prin iesire la pensie, in acesta situatie angajatul putand beneficia si de trei salarii, conform CCM /2008.
Am urmatoarea speta:
Un angajat si-a depus cerere in vederea intocmirii dosarului de pensionare si incetarii cim cu data de 15.09.2008. Prin cerere solicita lichidarea la zi si doreste incetarea cim prin pensionare pentru limita de varsta.
Conform art.56 lit. d din C.M., eu ca si angajator pot sa-i eliberez dispozitia de desfacere a cim si sa-i incetez cim, la data comunicarii deciziei de pensionare.
Angajatul mi-a spus ca el nu mai vine la munca din data de 15.09.2008, data depunerii cererii de incetare a cim.
Va rog sa ma lamuriti ce fac in aceasta perioada cu el, avand in vedere ca decizia de pensionare poata sa vina in cel mai fericit caz in 30 de zile. Persoana respectiva si-a epuizat concediu legal, a stat si in medical........

VA MULTUMESC!!!!!
Răspuns la discuția pensionare fara cerere
VA MULTUMESC MULT!!!
va rog sa ma ajutati in problema urmatoare
conform art. 41 din legea 19 ,,pensia pt. limita de varsta se acorda asiguratilor care indeplinesc cumulativ, la data pensionarii, conditiile privind varsta standard de pensionare si stagiul minim de cotizare realizat".
In cazul nostru este vorba de o persoana care a lucrat 15 ani in zona I de expunere la radiatii, si poate beneficia de pensie pentru limita de varsta, conform art. 43 (3) din legea 19.
Problema este urmatoarea: angajatul are 45 de ani, nu a depus cerere pentru pensionare, nu doreste pensionarea dar unitatea vrea sa-i desfaca c.i.m. in baza art. 61, lit. e din codul muncii, adica in cazul in care salariatul indeplineste conditii de varsta standard si stagiu de cotizare si nu a solicitat pensionarea in conditiile legii.
Acum va intreb:poate sa i se desfaca c.i.m. in baza 61, lit. e) la 45 de ani, sau doar in varianta indeplinirii varstei standard de pensionare, definita de art. 41 (2) din legea 19?
VA MULTUMESC!!!
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie.
Daca eu sunt ultimul angajator, am inchis carnetul de munca a unui angajat in baza unui act legislativ in vigoare la acea perioada. Dupa 5 ani primesc o sentinta de la judecatorie (actual emisa), prin care suntem obligati sa modificam actul juridic in baza caruia s-a realizat inchiderea carnetului.
Intrebarea mea este: nu exista un termen de prescriptie inauntrul caruia persoana interesata trebuia sa solicite modificari in carnetul de munca ?
Va multumesc!!!
Răspuns la discuția imunitatea sindicatului
Problema mea continua.
Am oferit loc de munca acestui angajat in conformitate cu pregatirea pe care o are, dar a refuzat. In aceasta situatie ce pot sa fac. In acest moment ocupa postul de sef compartiment administrativ. Acesta s-a desfiintat, are studii economice, i-am oferit un post de economist, dar l-a refuzat.
In aceasta situatie ce posibilitati am???
Răspuns la discuția imunitatea sindicatului
MULTUMESC, Elis.
Răspuns la discuția imunitatea sindicatului
Atunci, in aceasta situatie, ce fac?
Ii ofer un alt post in unitate sau sunt obligata sa-l mentin pe cel pe care il ocupa?
Multumesc!