avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 586 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters47405

Activitate ContSters47405

Am un PFA si urmeaza sa intru in somaj. PFA realizeaza venituri lunare mai mici decat indicatorul social de referinta.

Acordarea indemnizatiei de somaj va inceta la data realizarii unui venit lunar de cel putin 500 lei sau la cumularea a 500 lei pe mai multe luni?
Daca sunt somer si totodata detin si un PFA cu venituri mici, am obligatia platii contributiei la pensii ( cei 222 lei lunari)?
Răspuns la discuția Salariu gri, dovada in instanta
Am fost de fata la un control de la Fisc si atentia in plic nu a lipsit nici ea, asa ca fara dovezi nu m-am incumetat sa sesizez nimic. Si contractul e full-time.
Răspuns la discuția Salariu gri, dovada in instanta
Va multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Salariu gri, dovada in instanta
Daca sesizam ITM ul , Fiscul,Garda tot imi trebuiau dovezi. Chiar nu se poate demonstra in Romania evaziunea fiscala si munca la gri? Astept si alte pareri. mentionez ca pe fluturasii stampiati apar sumele reale incasate.
De doi ani lucrez la o societate, pe cim si statul de plata este inscris salariul minim pe economie, restul de bani ii primesc in plic. Cum pot dovedi in instanta? Am niste fluturasi redactati la calculator, fara semnatura, numai stampilati, iar pe ei sunt specificate orele lucrate ( cele reale). Am si doua copii dupa pontajele reale, in care se regasesc nr. de ore specificate in fluturasii de care vorbesc. Nu cred ca pot obtine marturii ale colegilor. E suficient din punctul dumneavoastra de vedere? Ce alte dovezi ar fi valide in instanta? Vreau sa solicit trecerea integrala a sumelor de bani in statele de plata retroactiv.
Obtinerea unei subventii la efectuarea unui curs finantat cu fonduri europene afecteaza acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului? Suma primita ca si subventie este supusa impozitului pe venit.
Angajatul nuare nici un interes sa anunte ca realizeaza venituri. Cum se sesizeaza institutiile statului?


O persoana intentioneaza sa lucreze legal in strainatate. Inceteaza plata indemnizatiei pentru cresterea copilului? Pe ce baza, avand in vedere ca persoana respectiva nu anunta plecarea sa?
O persoana este concediata in luna decembrie pentru desfiintarea postului si depune dosar de somaj. Intre timp actioneaza in judecata societatea care l-a concediat si obtine anularea deciziei de concediere si plata salariilor la care ar fi avut dreptul in perioada decembrie - martie.
Ce se intampla plata somajului? Are dreptul sa intocmeasca un nou dosar de somaj in cazul in care se emite o alta decizie incepand cu aprilie?