avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate Bibi60

Activitate Bibi60

Bună seara,
Un teren aflat în proprietatea comuna a mai multor persoane a fost exploatat de către una dintre persoane care a și încasat venituri din exploatare. Întrebarea mea este dacă ceilalți propietari au dreptul la cota parte din veniturile încasate.Precizez ca am aflat acest lucru de curând.
Mulțumesc
Bună seara,
Se poate ieși din indiviziune fără plata sultei? O parte din proces poate renunta la dreptul de proprietate?

Buna seara,
Se poate vinde un teren care este grevat de o sulta?
Multumesc
Hotărârea nu este definitivă, ....puteti sa-mi spune-ti ce înseamnă cale de atac legală? Este suficient sa notific instanța privind optiunea plății suitei?
Într-un proces de partaj judiciar ptr iesire din indiviziune, hotărârea instanței de atribuire a terenurilor rezultate din partaj este considerată titlu de proprietate?
Dacă am de platit sulta catre reclamant si nu dețin banii necesari plății, pot solicita instanței plata acesteia la vânzarea terenului dobândit prin ieșirea din indiviziune?
Multumesc pentru ajutor
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu următoarea problema:
Am 61 de ani, i-am împlinit in data de 19.08.2021.In data de 01.08.2021 am împlinit 42 de ani de muncă.Conform legii pensiilor trebuie sa ies in iunie 2022, la vârsta de 61 ani și 10 luni.
Cand trebuie sa-mi depun dosarul de pensie?
Dacă ies mai devreme de iunie 2022, voi fi penalizata?
Ce înseamnă indicele de corecție si cum si la ce se aplica?
Multumesc de ajutor
Bună ziua,
Lucrez intr-un grup de firme compus din mai multe societăți comerciale fiecare cu specificul ei si personalitate juridică distinctă.
Din data de 2 august 2021, managerul(seful de serviciu) al compartimentului in care lucrez, ne-a anunțat că vom prelua activitatea similară nouă de la una din firmele grupului.
La întrebările referitoare la cadrul legal in care vom desfășura aceasta nouă activitate, managerul se eschiveaza sa dea răspunsuri concrete
Întrebarile mele sunt: exista posibilitatea de a ni întocmi contracte part-time ptr a putea fi retribuite?
Aceasta activitate pe care o desfășurăm trebuie trecută în fișa postului?
Care este modalitatea de distribuire?
Multumesc
Chiar dacă nu dețin niciun act de proprietate?
Tata a murit după bunica....doresc să renunț la moștenirea după bunica in caz ca mi se cuvine ceva
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema
Tatăl meu care este decedat a avut un frate, care si el este decedat.Mama celor 2 frati( si ea decedata) a mers la primărie si a obtinut titlu de proprietate pe numele ei și al fratelui tatalui meu.Acum ,fetele care fratelui decedat vor sa intre in posesia moștenirii,anuntandu-ma de acest lucru.
Dacă nu dețin acte de proprietate, ce trebuie sa fac? Pot renunta la acea moștenire si in ce mod?
Multumesc