avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Activitate mikk

Activitate mikk

Orice societate comerciala trebuie sa aiba proceduri interne legate de spalarea banilor? (Legea 129/2019)
Buna ziua!
Puteti sa ma ajutati cu un model de contract de asociere intre o societate privata si consiliul local?
Societatea doreste asfaltarea unui drum care apartine domeniului public al Comunei, finantat integral de societate.
va multumesc!
Buna ziua!
Spuneti-mi va rog daca in cadrul unei societati, examenul medical periodic trebuie sa includa si examen psihologic pentru o persoana care doar ocazional conduce autoturismul firmei?
Din ceea ce am dedus din Hot. nr. 355 din 11 aprilie 2007 privind supravegherea sănătăţii lucrătorilor - fisa 140- nu trebuie. Cei care trebuie sa faca si examen pshihologic ar fi doar cei angajati ca soferi sau stivuitoristi (ex.)?
Va multumesc!
Spuneti-mi, va rog, in ce conditii poate intra un cetatean strain in Romania - avand ca scop intalnire de afaceri - fara sa intre in carantina? Timpul petrecut in Romania ar fi mai putin de 72 ore. Care este legea dupa care pot sa ma ghidez?
Va multumesc!
Va multumesc!
Va multumesc!
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie:
Medic rezident, care are contract individual de munca cu perioada determinata, pana la 31.12.2020, daca pana la sfarsitul anului ramane gravida:
1. I se poate desface contractul de munca?
2. poate ea sa - si depuna demisia?
3. daca i se desface CIM cine va plati indemnizatia de cresterea copilului?
Va multumesc!