avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Activitate kyoko

Activitate kyoko

Buna dimineata ! Intrebarea mea este: in conditiile art.2 pct.1^3 din Lg 192/2006, cum se realizeaza sedinta de informare asupra avantajelor medierii ? Are avocatul, consilierul juridic etc. al partii reclamante , posibilitatea de a invita la sedinta de informare cealalta parte si cum ? Se poate face invitatia in conditii asemanatoare cu fosta invitatie la conciliere ?
Care sunt obligatiile debitorului creantei ipotecate si cum opereaza fata de el ipoteca asupra creantei ?
Răspuns la discuția Prejudiciere imagine
Va multumesc pentru raspuns!!!
Buna dimineata!

Va rog sa-mi spuneti care este temeiul legal pentru actionarea in judecata pentru afirmatii mincinoase si prejudicierea imaginii unei societati comerciale.
Va multumesc anticipat!!
Va multumesc pentru raspuns!!!
Buna ziua!
Un salariat cu timp de munca partial( jumatate de norma) la cate zile de concediu are dreptul?
Va multumesc!
Asa cum a spus Tanjani, trimiteti invitatie, cu confirmare de primire, sa se prezinte la sediul unitatii in vederea obtinerii notei explicative, conform procedurii de cercetare disciplinara(vezi cap.II-Raspunderea discilinara din codul muncii).
Răspuns la discuția Contract de donatie
Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua!
Detin 1/2 din cota unei constructii, cu destinatie spatiu comercial. Cealalta cota apartine unei alte persoane. Mentionez ca nu am iesit din indiviziune.
Va rog sa-mi spuneti daca pot dona partea mea unei alte persoane fara sa fac iesirea din indiviziune.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Pensie invaliditate
tudorvaleriu a scris:

1. Tot in baza art.56d din Codul muncii.
2. In incompetenta sa, legiuitorul a vrut sa faca ceva dar s-a pierdut pe drum. Comisiile de specialitate din Parlament sunt pline de juristi dar... degeaba.
3. Puteti sa incetati CIM cu art.55b din Codul muncii daca salariatul face o cerere in acest sens.


multumesc frumos pentru raspuns!
va doresc o zi buna!