avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1898 soluții astăzi
Forum Activitate IulyaF

Activitate IulyaF

Buna seara,

Care este procedura prin care pot incasa pensia tatalui meu, pe care fortata de imprejurari l-am internat intr-un azil privat?


Va multumesc
Buna seara,

Care este procedura prin care pot incasa pensia tatalui meu pe care fortata de imprejurari l-am internat intr-un azil privat?
Sunt singura sa ruda de gradul 1 si persoana care ii plateste taxa pentru acest camin.

Va multumesc
Răspuns la discuția Referitor continuitate in munca
Va multumesc pentru raspuns.
Ar mai fi o singura intrebare si anume, in ce fel ma poate afecta aceasta lipsa de continuitate in munca? Exista si alte repercursiuni pe langa partea de pensie?
Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca se considera ca nu am continuitate in munca in cazul in care contractul de la fostul angajator inceteaza cu data de 28.12.2019, ( sambata ) iar contractul semnat cu noul angajator are ca data de inceput 30.12.2019 ( luni ).
De asemenea este corect ca un contract de munca sa inceteze intr-o zi de weekend daca la firma respectiva weekendurile nu se lucreaza?

Va multumesc.
Răspuns la discuția Comisioane incasate la negru
Nici cei de la ANAF nu ma pot amenda, dacă in urma denunțului meu se va dovedi ca pe lângă salariul fix trecut pe cartea de munca, angajatorul ne-a acordat și comisioane care erau date la negru? Intenționez sa merg și sa fac reclamație și la ANAF pentru evaziune fiscală pentru acest angajator care încă de la înființarea firmei ne-a dat comisioane la negru.

Va mulțumesc frumos!
Răspuns la discuția Comisioane incasate la negru
Si in acest caz se considera munca la negru? Mentionez ca am avut contract de munca si in acte eram platita cu un salariu minim pe economie. Care este cuantumul amenzii? Pot prezenta ca proba in sesizarea facuta la ANAF, o conversatie din care sa reiasa ca noi angajazii asteptam aceste coisioane de la conducere?

Va multumesc frumos!
Buna ziua,

Ma aflu in situatia in care pe perioada in care am fost angajata in cadrul unei companii am fost remunerata cu un salariu fix trecut pe cartea de munca, insa in tot acest timp am incasat lunar si comisioane ce nu au fost inregistrate, acestea fiind platite la negru.
As dori sa imi spuneti, va rog, ce riscuri exista pentru mine ca fost angajat, in cazul unei posibile reclamatii la ANAF.
Mentionez ca intentionez sa fac reclamatie la ITM si ANAF, intrucat ultimul salariu nu mi-a fost platit de catre companie. De asemenea doresc ca acest angajator sa nu mai perpetueze situatia si cu alti angajati, neplatindu-le salariile si comisioanele.

Va multumesc frumos!
Buna ziua,

Ma aflu in situatia in care pe perioada in care am fost angajata in cadrul unei companii am fost remunerata cu un salariu fix trecut pe cartea de munca, insa in tot acest timp am incasat lunar si comisioane ce nu au fost inregistrate, acestea fiind platite la negru.
As dori sa imi spuneti, va rog, ce riscuri exista pentru mine ca fost angajat, in cazul unei posibile reclamatii la ANAF.
Mentionez ca intentionez sa fac reclamatie la ITM si ANAF, intrucat ultimul salariu nu mi-a fost platit de catre companie. De asemenea doresc ca acest angajator sa nu mai perpetueze situatia si cu alti angajati.

Va multumesc frumos!