avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate liviu v

Activitate liviu v

dupa noile norme in viguoare nici un contract de credit nu se pune i exec fara incuvintarea instantei.Deci cred in mod cert ca exec bancar are incuv , in caz contrar daca dvs refuzati retinerea salariala nu-i ramane exec. decat sa solicite validarea popririi
Pretul unui bun imobil scos la licitatie prin exec.silita este creanta.In aceasta creanta este inclusa si taxa de 2% pe langa cheltuielile de exec.prevazuta de normele fiscale?
va multumesc
corect, doua lucruri se platesc in lumea acesta domnia si prostia, mi-a placut =D>dar exc.sil.este o procecedura cu o paleta de posibilitati mult mai mare decat ai specificat, sa dea domnul sa nu aiba vre-o masa succesorala de facut:O
este bine inainte de a raspunde intrebarilor sa ne mai documentam un picut, astfel bunurile achizitionate printr-un contract de credit de cele mai multe ori sunt gajate si inscrise, ma indoiesc ca un Creditor nu-si inscrie dreptul pt 10 lei.Da, bunurile in acest caz pot fi luate si ulterior vandute
Cu tot respectul Iulia, dar sa nu uitam ca pt recuperarea debitului, primul act al exec.este de a identifica bunurile imobile si ulterior cele mobile. Deci chiar daca casa nu a facut parte dintr-un contract de garantie, ia poate fi un bun din care se vor stinge creantele.
Buna, citeste mai atent daca e cumva somatie de plata, te sfatuiesc sa dai curs instiintarii. Datele sunt prea putine pt o verificare mai atenta.

Trimite-mi toate datele si mai vedem, liviu272000@yahoo.com.
Buna Sanda, fi atenta daca notif. a primit-o din partea unui colaborator av., atunci deb. v-a trebuii sa il contacteze pe el. Cand ai timp suna-ma.
Liviu
Buna Sanda, asa cum ti-am spus , asa e romanul nu-i place sa dea banul inapoi dar sa nu uitam ,suntem primii trasi la raspundere de actiunile noastre, fara sa ai vreun sprijin din partea lui C.sau a companiei.Tot cea ce faci sa fie in spiritul legii.
Cred ca putem face mai mult, in sensul de a stopa anumite actiuni care nu au acoprire, mergand doar pe generalitati asa cum inteleg mititeii.
Succes in continuare, mai vorbim.
Refuz nejustificat.
Atat autoritatea cat si instanta de cont. adm. fisc. si lit. de munca refuza acest lucru. Intr-un cuvant munca la negru fara contract de munca este legala, atata timp cand e vorba de institutile statului.