avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 862 soluții astăzi
Forum Activitate iuliannistor

Activitate iuliannistor

Se da urmatoarea situatie:
Prietena mea are un copil conceput cu o persoana necunoscuta iar dupa nasterea acestuia s-a casatorit. Noul sot l-a declarat ca si copil acesta purtandu-i numele. Dupa divortul lor ea poate cere pensie alimentara?
Răspuns la discuția Solutie de prescriere
Decizia trebuie luata in baza unui act normativ. De asta aveam nevoie sa trec acolo ...
Răspuns la discuția Taxa de participare
Nu cred ca m-am facut inteles..scuze...intrebam cum se lichideaza soldul aflat in contabilitatea institutiei publice la care s-a depus taxa de licitatie. Institutia publica a organizat licitatia si alta firma a depus aceasta taxa. Deci...
In anul 2007 s-a emis o hotarare judecatoareasca de recuperare a unui debit in sarcina mai multor persoane, suma care s-a impartit in mod egal tuturor vinovatilor. Deciziile de imputare s-au intocmit si trimis catre persoanele vinovate cu sume mai mici acestea:sorry: fiind intre timp incasate. In final a ramas o suma nerecuperata in contabilitate. Ce se poate face pentru stingerea acesteia? :sorry:
In anul 2005 cu ocazia initierii procedurii de licitatie o firma a depus in contul unitatii care organiza licitatie contravaloarea taxei de participare la licitatie. Licitatia nu a mai avut loc si am pierdut orice contact cu firma deponenta. Ce solutie am sa lichidez acest sold din contabilitate si care ar fi baza legala.
Răspuns la discuția Marfa cumparata fara factura
Multumesc de raspunsuri. Nu stiu daca vanzatorul avea marfa in contabilitate, asa ca avea la indemana mai multe mijloace de a "scapa" curat de marfa prin spatele lichidatorului. Eu ma gandeam sa procedez la a categorisi bunurile primite de la vanzator ori ca aport in natura al asociatului sau ca donatie de la o terta persoana. Problema intervine daca imi trebuie documete pentru bunuri.
Răspuns la discuția Marfa cumparata fara factura
ce documente trebuie sa anexez? cu ce probez? am doar chitanta de la curier...
Am achizitionat de pe un magazin virtual niste bunuri materiale. La primirea coletului prin curier, am constatat ca nu mi s-a intocmit factura fiscala. Vanzatorul mi-a spus ulterior ca e in proces de insolventa si ca nu poate emite factura. Ce trebuie sa fac ca sa se limpezeasca situatia?
In timpul casatoriei am cumparat un apartament prin credit ipotecar, pe care l-am achitat in 4 ani de la obtinerea creditului. In 2oo5 pentru a beneficia de niste drepturi banesti de la serviciu, am vandut fictiv apartamentul socrilor, fara a mentiona si stramutarea dreptului de proprietate asupra bunurilor din casa. Acum vreau sa divortez si inainte de asta vreau sa obtin o procura prin notar de a putea vinde apartamentul si bunurile din casa inainte de a discuta despre divort cu sotia. Mentionez ca pina la achitarea apartamentului, ratele au fost platite din salariul meu ca si ratele pentru creditul cu care l-am achitat in final si la care mai platesc acum, pentru ca salariul sotiei era si este foarte mic. Sotia mea a plecat in orasul ei natal pentru a sta cu copilul si eu locuiesc singur in apartamentul cumparat prin credit. Daca il vand impreuna cu toate bunurile din casa, exista ceva efecte negative in viitor?