avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 102 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters48867

Activitate ContSters48867

Buna ziua,
Itrebare pentru amplasarea de panouri pe fatada unei cladiri compuse din 2 etaje in perimetru unei alte cladiri incadrata ca monument istoric ce avize, aprobari, autorizati, acorduri de la vecini am nevoie?
In cazul in care nu se obtin aceste acorduri de la vecini si cooproprietari care ar fi institutia legala unde as putea face o sesizare?
Poate cineva sa ma ajute cu aceste informatii?
multumesc anticipat
Discuție Dizolvare firma
Buna ziua tuturor,
am si eu o speta:
o firma care se afla in dizolvare conform art. 235 din Legea nr. 31/1990, mai poate functiona, mai poate elibera facturi?
va multumesc anticipat
Am o prietena caruia i s-a ridicat masina era parcata pe trotuar vis-a-vis de locul unde locuieste. Intradevar pe acest trotuar este un semn cu oprirea interzisa inainte si dupa semn , fara semnul de ridicare masina sau alt semn suplimentar.
Am mers sa isi ia masina pe linga faptul ca nu am avut voie sa intram cu ea ca cica e proprietate privata si numai o persoana poate merge aceea fiind soferul. Si-a recuperat masina contra unei sume de 750 aproximativ conform facturi si bonului fiscal si o hirtie xeroxata completata cu niste date ca cica nu a pastrat un 1m pentru pietoni (acel trotuar e juma de trotuar cam 5 m lungime hai poate 7 metri nu este circulat de nici un pieton de ani de zile) nu tu Proces Verbal nu tu amenda de la Politia Rutiera, cind a cerut poze sa dovedeasca ca asa era au trimiso la plimbarte cica faceti contestatie. Intrebare este de actualitate aceasta HCL au voie sa ridice masinile fara PV incheiat de politist si nu ar trebui sa aiba poze care sa dovedeasca acest lucru?
Stie cineva care ar fi pasi pentru contestatie?
daca am PFA si ma incadrez la OUG NR. 58/2010 in Normele Metodologice Art. 3 Al. 3, scrie clar negru pe alb ca nu datoram nimic si nu trebuiesc depuse. Pana la urma trebuie sa depun declaratii si alte prosti pe care mai vor oameni nostri de bine care ne conduc sa le depunem sau nu. Puteti sa imi dati un sfat ca sincer nu as vrea sa platesc amenzi la stat ca sa isi umple alti buzunarele.
PFA ce declaratii trebuiesc depuse si ce taxe trebuiesc platite?
Răspuns la discuția Punct de lucru
Da, astea le am , intrebarea era daca dupa actul de la Registru trebuie sa merg la Adminsitratia Financiara stiam ca exista un termen, dar nu mai stiu sigur daca e si cit e.
Discuție Punct de lucru
Dupa ce obtin aprobarea de la Registru pentru punctul de lucru care ar fi pasi mai departe .?
Mai trebuie sa mai declar sau sa mai obtin si alte hirtii?
Va multumesc mult si va doresc o zi frumoasa in continuare.
Dupa obtinerea hirtiei doveditoare ca activitatea a fost suspendata la Regitrul Comertului care ar fi urmatori pasi? Unde ar trebui sa mai merg si ce acte ar trebui sa mai fac, presupun ca nu este de ajuns doar hartia de la Registru.

Va multumesc anticipat inca odata pentru sfaturi si pentru ajutor.
Care sunt pasi pentru suspendarea unui srl cu 2 asociati pe termen de 2 ani. Ce proceduri ar trebui urmate?