avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Activitate Crisant76

Activitate Crisant76

Buna seara,Am mostenit un teren arabil,am obtinut certificatul de mostenitor,apoi am incheiat un contract de arenda pe o perioada de 10 ani cu o societate.Contractul de arenda a fost inregistrat la primaria in raza caruia este situat acest teren.Dupa 5 luni,ma primit o nota din parte a primariei in care imi comunica ca acel contract de arenda nu este valabil,pe tra simplul fatto ca acel teren este in arenda la o alta societate.deci,se potate anula un contract de arenda inregistrat,doar cu o simpla notificare?
Buna ziua tuturor,Am încheiat un contract de arenda pt un teren agricol între mine proprietara și o societate,aparținând fratelui primarului din raza comunei unde se afla terenul,in 2019.Mentionez ca acest contract a fost înregistrat la camera agricolă a acestei comune.Dupa 5 luni am primit o notificare dim partea primăriei din care rezulta ca,contractul de arenda încheiat este nu-l pt ca exista un alt contract de arenda și o convenție valabile pana in anul 2024.Ce pot face in acest caz?Este legal?La data încheierii contractului meu de arenda nu figura in evidentele primăriei un alt contract încheiat.Multumesc frumos tuturor!
Răspuns la discuția Arenda teren
Dar nu este corect,persoane care fac o gramada de bani cu bunul tău și la sfârșit noi cheltuim sa intram in posesie și ei rămân cu banii.In 13 ani cu 10 ha de teren arabil câți bani le-au intrat in buzunar???Multumesc frumos pt răspuns!
Discuție Arenda teren
Buna seara tuturor,am moștenit un teren de la tatăl meu,am intrat in posesie,am încheiat un contract de arenda dar,cum a-mi pot recupera banii pe arenda din anii anteriori?Mentionez ca din 2006 acest teren a fost lucrat de mai multe societăți iar primarul comunei unde aparține acest teren agricol refuza sa-mi dea aceste informații .Ce pot face in aceasta situație?Va Multumesc anticipat!
Buna seara,si eu am aceasi problema din 2006 dar nu am rezolvat nimic,Va doresc mult succes
Tata avea 2 surori,el fiind cel mai mic,prima fara copii si cealalta cu un copil necasatorit si fara copii.Cea fara copii decedeaza in 2004,cealalta sora obtine certificatul de mostenitor dar fara al anunta si pe tata,care la momentul decesului surorii sa era in viata.Tata decedeaza in 2009.,iar cealalta sora si ultima ,d-na A cum am numit-o decedeaza in 2014,iar fiul in 2019 in februarie.Deci d-na A obtine toate bunurile surorii sale apoi o interneaza intr-un camin de batrani unde si decedeaza.Deci din partea primei defuncte ,eu cu fratele suntem singuri mostenitori Morali sa spunem,dar nici asa pt ca ultima matusa d-na a,obtinuse CM in 2004 si conform spuselor notarului noi ,nepotii trebuie sa impartim toate bunurile,inclusiv bunurile primei matusi decedate in parti egale cu ceilalti mostenitori din partea sotului ultimei matusi decedata,acestia fiind nepoti de frate, E corecta aceasta imparteala ,din punct de vedere moral,ca bunurile primei matusi decedate sa fie impartite si celor 16 nepoti de frate .Eu cu asta nu sunt impacata.Practic mie si fratelui ,din bunurile primei matusi fara copii nu ne revine mimic pt ca impartim totul cu ceilalti 16
Notarul a spus asa dar aveti dreptate dumneavoastra,in noul cod civil capitolul 3,sectiunea a3-a,art 981 se refera la tulpina,dar notarul se vede k nu stia sau nu avea chef de explicatii.Cu siguranta o sa-mi fac temele,avocatul costa ff mult,nu a-mi pot permite nici daca vreau.Multumesc din suflet pt sfaturi,o seara minunata va doresc
buna seara,modalitatea de impartire este total diferita ,dupa spusele notarului astazi ,toti 18 mostenitori avem acelasi drepturi la aceasta mostenireEu nu pot recupera nimic din mostenirea matusii...trebuie sa impart tot ce vine din partea ei cu ceilalti mostenitori in mod egalNu e corect....