avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate Ionutz1978

Activitate Ionutz1978

Buna ziua!
Am lovit o masina care avea ITP-ul expirat de o luna.Acesta circula cu ea fara sa stie ca ia expirat.
Masina mea avea toate actele la zi.
Am fost la politie unde unde mi-am recunoscut vina.
Cel lovit poate beneficia de asigurarea mea?
Multumesc.
Discuție Demisie
Cum se trimite demisia fara preaviz prin posta?
Discuție Angajare
Am inceput activitatea la o firma ,iar angajatorul nu m-a raportat la ITM pe data de 15.10.2018.Mai poate sa ma raporteze pe data de 29.10.2018 in asa fel incat contractul sa isi produca efectele incepand cu data de 16.10.2018?
Răspuns la discuția Demisie
A fost fara preaviz.
Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Demisie

A fost o demisie simpla fara preaviz.fara nr de inreg pt mine.M-a pus sa o dau pe motiv ca firma isi schimba numele .Asa a si fost.Numai ca eu sunt pe firma veche si in prezent.Pana la data asta nu mi s-a incheiat cm.Astazi mi-a zis ca maine voi avea cm pe noua firma care va fi inregistrat cu data de 16.10.2018.Este posibil sa ma mai raporteze la ITM pt acea data?
Cornel Vasile a scris:

O mai poate transmite la ITM ... insa la un eventual control al ITM-ului risca aplicarea unei sanctiuni contraventionale.

Demisia a fost cu sau fara preaviz?

Discuție Demisie
Daca angajatorul nu a raportat demisia la ITM in data la care specifica pe ea ca se incheie activitatea,mai are cum sa o raporteze mai tarziu ?
Mentionez ca pe data de 16 m-a pus sa scriu ca se incheie activitatea si pe 26 am fost la ITM si mi-a spus ca figurez angajata la firma aceea.
Mai poate sa o depuna dupa aceasta data?Mai are vreo valoare pt angajator?
Cu ce articol si cu ce litera se incheie contractul de munca sa pot beneficia de somaj?
Discuție Pauza de lucru
La 13 ore lucrate pe zi cate pauze am voie sa iau si de cat timp?
Mentionez ca lucrez 13h si 30 min.
Angajatorul imi da doar 30 de min pe care le recuperez.
Firma pt care lucrez mi-a cerut sa imi dau demisia pe motiv ca isi schimba numele si imi va face alt contract.E legal ada ceva sau vor sa scape de mine?
Pot sa beneficiez de indemnizatie crestere copil daca am un pfa si am pe el fonduei europene pt albine.Eu lucrez in alta parte cu cm.Pfa- este doar pt fonduri(15.000€/5 ani).