avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 862 soluții astăzi
Forum Activitate GigiH

Activitate GigiH

Aș dori să știu unde se găsește arhiva Întreprinderii Judeteene de Construcții Montaj Mehedinti pentru o adeverință de sporuri de noapte din perioada iulie 1974+August 1978.
Întrebarea era unde se depune cererea....


Cornel Vasile a scris:

Persoanele au posibilitatea de a depune o cerere de anulare a deciziei de înscriere la pensie, în termen de 30 de zile de la primirea acesteia.

Nu este nevoie de motivarea cererii.

Anularea unei decizii de pensionare, de care nu ești multumit se face la tribunal prin contestație în termen de 30 zile de la primire, sau la Casa Județeană de Pensii?
Anularea se face acum pe baza art 106 alin.3 din legea 263/2010, cu motivare sau nu, căci în lege nu scrie?
Stiam cand a fost promulgata legea, dar au trecut6 zile de atunci. Atunci cand ne inchideau in case prin Ordonanțe de urgență pentru stari de urgenta sau alertă in cateva ore, chiar si noaotea le publicau.
În cât timp de la promulgare se publică legea pensiilor în Monitorul Oficial?


GigiH a scris:

Multumesc. Adeverința am luat-o de la firma ce deține arhiva in 2013. Acum am luat legătura telefonic, fiind din Arad, eu locuind in Timișoara si mi-au zis că trebuie sa ii trimit cererea, care nu stiu ce ar trebui ca contina, copie dupa CI si carnetul de muncă si voi primi un răspuns in 30 zile,eu avand cererea de pensionare din 16 ianuarie a.c.

Cornel Vasile a scris:

Ordinul MMPS nr. 50/ 1990 completat cu avizele ulterioare, la 31 august 1994 mentioneaza in anexa 2 - grupa a 2-a de munca, la poz.179 - "Personalul muncitor si de specialitate din fermele si complexele zootehnice. Crescatorii de fazani. Personalul sanitar veterinar care lucreaza efectiv cel putin 70 % din timpul de lucru in mediu contagios, executa examene ginecologice transrectale si de supraveghere pentru insamantarile artificiale la animale, executa necropsii si alte examene pentru boli transmisibile de la animale la om, operatorii de insamantari artificiale la nimale, din cadrul Oficiilor de reproductie si selectie a animalelor."




Multumesc. Adeverința am luat-o de la firma ce deține arhiva in 2013. Acum am luat legătura telefonic, fiind din Arad, eu locuind in Timișoara si mi-au zis că trebuie sa ii trimit cererea, care nu stiu ce ar trebui ca contina, copie dupa CI si carnetul de muncă si voi primi un răspuns in 30 zile,eu avand cererea de pensionare din 16 februarie.

Cornel Vasile a scris:

Ordinul MMPS nr. 50/ 1990 completat cu avizele ulterioare, la 31 august 1994 mentioneaza in anexa 2 - grupa a 2-a de munca, la poz.179 - "Personalul muncitor si de specialitate din fermele si complexele zootehnice. Crescatorii de fazani. Personalul sanitar veterinar care lucreaza efectiv cel putin 70 % din timpul de lucru in mediu contagios, executa examene ginecologice transrectale si de supraveghere pentru insamantarile artificiale la animale, executa necropsii si alte examene pentru boli transmisibile de la animale la om, operatorii de insamantari artificiale la nimale, din cadrul Oficiilor de reproductie si selectie a animalelor."


Am probleme cu dosarul de pensionare. In adeverința pentru grupa adoua imi scrie: "Temeiul juridic al incadrarii in grupa a doua il reprezinta scrs. MMPS 382/2000, pct 179, lit. f.
Mai sus in adeverinta scrie" actul nominalizat pentru grupa a doua 100% este pontajul lunar".
Doamna de la stabiliri mi-a zis ca trebue nomimalizat actul normativ prin care s-a stabilit acordarea grupei a doua si a procentului. De asemenea este cineva care mi-ar putea da Scrisoarea MMPS 382/2000.
MULTUMESC.

Adresa mea de mail este: gheorgheham@yahoo.com
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Asa a pățit și soția mea la transfer prin schimbarea domiciliului, i-modificat punctajul prin adăugare stagiu neluat în calcul, nu a anunțat-o din ce cauza, schimbarea domiciliului coincizand cu trecerea de la pensie invaliditate la pensie limita de vârstă și nu i-a dat din urma nici pe 3 ani, darmite pe 14,5 ani.
Acum zic ca i s-a făcut revizuire la trecerea la pensie limita de vârstă și nu se încadrează în legea 113.


Carp Mircea a scris:

Se stie ca o lege produce efecte la 3 zile dupa publicarea in M.OF.
D-vostra ati respectat aceasta prevedere ?
Ati adresat cererea cu respectarea prevederilor de mai sus ?


Raspunsul de la CJP și CNPP pentru soția mea este același, legea se aplica doar pe viitor, deciziilor emise după publicarea în Monitorul Oficial, deci la 3 zile după data de 2 mai 2021.