avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate crisandra

Activitate crisandra

Ordonanta de Urgenta nr. 116/2006 coroborata cu HG nr. 95/2010.
Buna ziua!
Lucrez la o regie autonoma si urmeaza sa fiu dispozibilizata si sa primesc salarii compensatorii timp de 2 ani. In acelasi timp am calitatea de administrator la alta firma.
Am colegi (asociati unici la propriile firme) care mi-au spus ca nu voi mai primi salariile compensatori. Ei trebuie sa renunte la firme pentru a le primi.
Am citit codul muncii si ccm si nu am gasit nimic referitor la sistarea salariilor compensatorii pt administratorii altor societati. Asociatii unici e clar ca nu pot primi salariile compensatorii pentru ca beneficiaza de dividente si au active , dar eu ca administrator nu apar pe statul de plata, nu am contract de munca, nu am niciun venit.
Intrebarile mea:
1.Calitatea de administrator ma impiedica sa primesc salariile compensatorii?
2.Imi puteti spune care este dispozitia legala care prevede aspectul legat de salariile compensatorii si calitatea de administrator al altei firme.
Multumesc.
Buna ziua!
Pentru a nu deschide un topic nou, continui pe acesta.

Am citit toate postarile si tot nu am inteles. #-o
Sucursala poate inregistra punctul de lucru la ORC-ul unde isi desfasoara activitatea sau punctul de lucru trebuie inregistrat de firma mama care este in alt judet?
Răspuns la discuția Legea care interzice fumatul
Multumesc tare mult pentru ajutor.

Eu vroiam sa aflu daca se poate sa-mi fac restaurantul doar pentru fumatori, dar vad ca nici ordonanta, nici legea nu se refera la acest aspect.:(
Buna ziua!

Oare stie cineva numarul legii care interzice fumatul in baruri si restaurante, incepand cu data de 01.01.2009.

Va multumesc!
Buna ziua!
Am pe rol o revendicare imobiliara si la termenul trecut dra.jude. mi-a pus in vedere sa depun obiectivele expertizai topografice.

Nu am nici cea mai mica idee cum trebuie sa arate,.....oare este un model anume, ca si la actiunile in instanta?

Cate nr. de obiective pot fi trecute, cam ce obiective?. Tinand cont ca am cerut si ridicarea unui gard.

Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Buna ziua!

Am o mica nelamurire privitor la imputernicirea avocatiala.

Eu reprezint in instanta o SC sucursala. Cu SC sucursala am incheiat contractul, am taiat imputernicirea avocatiala, fact, chitanta. Cred ca instanta imi va cere si imputernicirea de la SC mama.

Intrebarea mea este: Accepta instanta o imputernicire facuta de SC mama sau trebuie sa tai eu alta imputernicire avocatiala, contract, fact, chit?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
De plicitiseala :">....am facut o mica statistica de promovabilitate...de pe site-urile gasite...ca sa stiti la anul spre ce barouri sa va orientati:

1.Tulcea-91%
2.Dolj-87%
3.Timis-69%

4.Olt-68%
5.Cluj-58%
6.Brasov-49%
7.Arad-43%
8.Bucuresti-39%
9.Alba-34%

10.Constanta-32%
11.Hunedoara-30%
12.Bihor-18%

Răspuns la discuția garantii materiale
Chiar nu are nimeni nicio idee despre ce s-ar putea face in acest caz? :(
Nicio solutie? #-o
Răspuns la discuția garantii materiale
Tinand cont ca salariatii carora vreu sa le retin garantia materiala, nu au de fapt functia de gestionar, exista alta reglementare care imi permite sa le retin o cota din salariu sub forma de garantie?

In speta mea, salariatii sunt agenti de vanzari care au de recuperat debite. Nu se implica pentru ca deja si-au luat comisioanele aferente produselor vandute. Pentru recuperat debite nu au comisioane si atunci nu sunt impulsionati.
Data fiind situatia, trebuie sa determinati, cumva, sa se ocupe si de acest aspect si nu am gasit nicio dispozitie legala care sa ma ajute in aceasta privinta.

Degeaba dau marfa, daca nu o incasez. Ar insemna sa fiu societate de binefacere, nu comerciant. #-o

Va rog sa-mi indicati reglementarea care poate fi aplicata in cauza.....in cazul in care exista vreuna.