avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Activitate Marcelpascu

Activitate Marcelpascu

Bună seara, am și eu o întrebare, doresc sa duc copilul la un control de consiliere psihologica, copilul nostru are 3 ani și 3 luni și încă nu vorbește doar 2 cuvinte mama și tata, și are o stare care necesita controlul unui medic psihiatric, dar mama nu vrea
Răspuns la discuția Program vizita minor 2 ani
Am incercat tot ce este posibil,uman si moral, Au trecut 4 luni de cand vad copilu si nici acuma nu ma cunoaste.in alea 3 ore se joaca mama cu copilu pe langa mine,nu o incurajeaza deloc sa vina la mine sau sa se joace cu mine. Imi zice ca tata ii zice lui taicasu ,el este tatal copilului .
Culmea este ca la rudele ei si la vecini le zice sa se duca la ei ,sau uite cine a venit dute in brate si sa intamplat de multe ori in fata mea .
Am consultat si un avocat si mia zis ca inca este copilu mic ,sa cer marirea programuli de vizita ,sa astept sa faca 3 ani .
Răspuns la discuția Program vizita minor 2 ani
Au trecut doar 4 luni ,de cand sa terminat procesul cu apel cu tot,,Ne judecam pentru program de la 4 luni ai copilului ,nefind lasat sal vad. ar trebui sa mai astept pentru marire program de vizita ?. Nici astea 3 ore nu pot sa stau langa copil ea nevrand sa mil dea la vizita.doar in prezenta ei ,si sta cu copilu numai in brate,cand o vad.
-Hotararea de la Curtea de Apel :
In mod corect s-a stabilit si ca legaturile personale sa se desfasoare in absenta
mamei, neputand fi retinute criticile din apel
In primul rand, este evident ca intre parti este o relatie conflictuala si ca prezenta
ambilor parinti in preajma minorei , data fiind relatia de atasament dezvoltata de aceasta
fata de mama, va determina implicit respingerea tatalui, cu care aceasta nu a dezvoltat inca
relatii de apropiere; acestea insa nici nu se vor putea dezvolta daca mama va fi prezenta, cu
atat mai mult cu cate reiese din probatoriul administrat in fata primei instante ca exista o
atitudine evitanta in a asigura contactul micutei cu tatal acesteia

Va Multumesc !!!
Program vizita minor 2 ani , buna ziua ,am sanse sa obtin un program mai bun de vizita minor ,are 2 ani,momentan am 3 ore pe saptamana cu preluare de acasa fara mama ,dar nu pot sa iau copilu fara sa vina ea ,nu imi da copilul ,recent nu mai vrea sa vina nici cu copilul ,doar sa ne intalnim in anumite locuri, .Doresc sa am o marire a programuli de vizita ,cel normal de 2 weekenduri ,sa pot petrece timp mai mult cu copilul,platesc pensia alimentara la timp si mereu fac cumparaturi la copil. Nu vreau sa recurg la executor judecatoresc pentru 3 ore,iasi face rau copilului .Va Multumesc.
Răspuns la discuția stabilire program vizitare minor
da trimit ,,depun pensia alimentara in contul ei ,,Nu am cum sa particip la cresterea copilului ,daca nu sunt lasat langa el ,,nu am cum, desi imi doresc lucrul asta .
Care ati mai trecut prin asa ceva,, fetita mea are 8 luni , ce sanse am sa o iau pe la mine acasa , mama ei nu vrea sa iese cu ea prin ors ,doar sa ma duc acasa la ei . Am fost de mai multe ori ,dar mereu ma provocau imi reproseau si se certau cu mine, eram inregistrat pe ascuns ,am aflat la tribunal cand a depus dovezi in potriva mea ,nu au fost amenintari s-au injuratrui in inregistrare ,, doar le ziceam ca nu este bine sa ne certam si lucruri din astea,, am vazut inregistrarea scrisa cuvant cu cuvant pe hartie de parata si mama ei ,,nu ma gandeam la asa ceva, La ei acasa nu ma mai pot duce ca nu mau primit intr-o zi la copil si am ajuns sa ne certam ,tatal ei amenintand ca ma omoara daca nu plec si daca vreau sa vad copilu sa ma duc la tribunal ,asta am si facut ,am incercat sa mai vorbesc cu ei dar nu mai raspundeau la telefon.
am cerut fetita a 2-a si a 4-a saptamana din weekend ,,de sambata dimineata pana duminica ,,de sarbatori si zilele de nastere . credeti ca am vreo sansa sa iau fetita pe la mine ,ei nu vor nici in randul capului sa auda ca fata va sta la mine vreodata . cand ma duceam sa vad fata nu ma lasau sa o iau in brate ,ca nu stiu ,sa ma uit la ea ca-i fac rau , s-au sa o pup cai dau microbi ,,.. si mereu stateau toti cu mine in camera si dai reprosuri . nu conteaza ,eram fericit ca pot sa-mi vad bebele . azi se fac 4 luni de cand nu am mai vazut copilu .. am fost sfatuit de avocat sa nu ma duc pe acolo la ei acasa si nici la gard sa nu ma duc ca nu sunt caine .sa astept procesul ,. voi ce drepturi de vizita aveti asupra copilului . Am specificat ca fetita poate sa vina insotita de mama la mine acasa ,dar daca nu o fi deacord ..??? oare la 8 luni am vreo seansa si fara mama sa iau copilul pe la mine acasa ,,sau sa ies cu el prin orasi la plimbare . Va Multumesc .. specific ,,nu am amenintat ,injurat ,batut s-au alte lucruri ,, sunt constient ca un copil trebuie sa stea cu mama lui .imi doresc sa-l vad si sa fac parte din viate ei . ii platesc la timp pensia si alte lucruri .
Buna ziua ,cat costa un test de paternitate si unde se face el, am vb cu un avocat si a zis ca se face numai la IML Bucuresti si costa in jur de 4000 de lei , Multumesc
Răspuns la discuția custodie comuna copil
Buna ziua ,,dupa salariu care il am platesc 450 ron ,calculat de instanta, in afara de bani acestia mai cumpar pampersi alimente haine la copil ,, si ce mai avea nevoie cand ma duceam in vizita. Ea are pe altcineva si se irita cand ma duc in vizita la copil . Fosta soacra si cu ea stau merereu langa mine cand ma joc cu copilul si mereu ma jignesc si denigreaza. Am fost ieri sa o vad si nu mau primit .au zis sa-i dau in judecata. Ma simt deprimat rau, mi se rupe sulfetul cand o vad in brate la ei si pe mine nu ma lasau ca nu stiu sa tin un copil. :((( .. si nu sunt un prost sau unu de pe strada periculos . sunt cadru militar cu 13 ani vechime . uni imi zic sa renunt ca-i fac rau copilului daca ne certam alti sa lupt pt el .sa ma stie de tata.. Eu imi doresc sa vad copilu zilnic. Am sa caut un avocat bun sa vad ce ma sfatuieste, am sperat ca putem rezolva pe cale amiabila,vorbe bune. Sper sa-mi vad fetita cat mai curand :(((
Buna ziua , am un copil dintr-o relatie si am recunoscut copilul in certificat,de la un timp nu ma mai lasa sa vad copilul desi platesc pensie alimentara si il vizitez cat de des mi se permite ,Cand ma duceam la vizita mereu se cearta cu mine ea si familia ei. Copilul are 5 luni ,daca o dau in judecata pentru custodie comuna , mi se va da copilul acasa sau ce program pot obtine, eu imi doresc sa petrec cat mai mult timp langa el si sa ma ocup de educatia lui desi ei vor sa ma desparta si imi striga mereu ca tata este cine te creste si nu te face. Precizez ca ea nu lucreaza si nici paritni ei care ne-au despartit nu lucreaza, traiesc din pensia bunicilor si pensia mea alimentara. Nu mai rezist sa ma ( milogesc) nu rog , cateva zile la mama copilului inainte sa pot veni pe la copil sa il vad . Noi ca tati putem fi ascultati de judecatori de instante :( .Sa mai astept pana creste copilul mai mare sa faca un an si jumatate sa il pot lua si pe la mine acasa. Daca aveti exemple de program de vizita castigat in favoare tatalui adica nu 2 ore pe luna , jumatate din timp cu tata si jumatate cu mama. Va Multumesc ,