avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Activitate ovidiu.r

Activitate ovidiu.r

Buna ziua,
problema mea e in felul urmator: amenda de circulatie de vreo 6 ani vechime, creanta neurmarita si in terorie prescrisa, si o amenda de circulatie din sept 2011 pe care s-a inceput procedura de executare. primaria refuza sa-mi dea un nr de cont in care sa pot face o plata partiala cu mentiune clara pentru o anume amenda de circulatie (nr de proc.verbal) si ma constrange sa platesc cash, la ghiseu, ca sa stinga cea mai veche amenda, lucru pe care eu nu-l vreau. ce pot face?
Răspuns la discuția Vanzare auto cu probleme
da, fiecare vanzare s-a facut cu contract de vanzare-cumparare.
Va referiti la radierea fiscala sau/si cea din circulatie?
buna ziua,
situatia e urmatoarea: am achizitionat in 2006 un autoturism inmatriculat in Romania, l-am vandut un an mai tarziu fara a-l fi inmatriculat pe numele meu, deci am predat doar actele cumpararii anterioare + contractul de vanzare-cumparare cu noul proprietar. Acum sunt 5 ani de la prima vanzare si masin in continuare este inmatriculata pe primul proprietar, caruia ii si revina obligatia de a plati impozitele. cum se poate rezolva problema asta, avand in vedere ca nu mai e de gasit actualul posesor al masinii, implicit actele ?
da.. pai probabil asa as fi facut daca aveam timpul necesar. ideea e ca ne-am grabit sa facem cesiunea de parti sociale pt ca persoana care cumparase partea mea din societate era nehotarata, si n-am vrut sa pierd ocazia, fiind vorba de o suma foarte mare. ulterior, au reusit sa falimenteze afacerea iar toata citatiile, notificarile, inclusiv executorii judecatoresti se prezentau la usa mea... asta m-a determinat sa-mi reconsider atitudinea fata de actualii proprietari ai societatii comerciale.

va multumesc mult pt sfaturi!
merci mult pt pont. i-am informat ca incepand cu data de 15 a lunii viitoare li se va percepe o chirie de 200 euro. au percutat urgent :D
cum pot afla daca societatea are depusa declaratia de suspendare a activitatii, avand in vedere ca vechiul contabilul nu e de gasit? ...asta ca sa stiu daca pun sau nu bani de amenda de-o parte... :(
societatea isi are sediul la adresa respectiva in baza unui contract de comodat. cum se redacteaza rezilierea unui contract de comodat? doar de catre proprietarul spatiului, ceva de genul: "prin prezenta.. de la data de.. ..?" sau gasesc un formular cadru?
societatea isi are sediul la adresa respectiva in baza unui contract de comodat. cum se redacteaza rezilierea unui contract de comodat? doar de catre proprietarul spatiului, ceva de genul: "prin prezenta.. de la data de.. ..?" sau gasesc o formulare specifica?
pt un SRL fara activitate, se mai depun declaratiile trimestriale si bilanturile? ce pot face ca sa fiu scutit de acestea pana la reluarea activitatii? (aproximativ 1 an de lipsa activitate).
am fost asociat intr-un srl care avea sediul social la domiciliul meu, fara a desfasura acolo vreo activitate. ulterior am cedat partile sociale unei alte persoane, nemaiavand nici o legatura cu respectivul srl. cum pot face ca sediul social al respectivei societati comerciale sa fie schimbat, intrucat toata corespondenta de la institutiile statului continua sa vin la domiciliul meu, iar actualii patroni refuza sa inainteze documentele corespunzatoare la registrul comertului?