avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate sif74

Activitate sif74

Buna ziua !
Am si eu intrebare in legatura cu furnizorul de energie.
Am dat indexul in ianuarie pe data de 23 si in februarie pe data de 21.. un consum de 299 kwh.
A venit factura 388 ron si am sunat la enel sa intreb de ce asa mult..M-am gandit ca,ok, platesc 255 kwh cu pretul de 0.80 ron si diferenta 44 kwh cu 1.3 ron..
Raspuns dumnealor a fost ca neavand o luna intreaga de facturare se percep 1.3 ron pe total consum,respectiv 299 kwh
Este legal cum au procedat enel?
Si chiar daca nu am o luna nu ar fi trebuit sa-mi incaseze 255 cu0.80 ron si 44 cu 1.3 ron?
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns sa stiu cum sa procedez.
Multumesc anticipat!
Da,ei vor sa fac acel curs de 80 de ore,dar chiar si asa eu nu am de gand sa semnez ceva ,dar semnatura mai poate fi falsificata si ma gandesc dupa vreun eveniment nefericit sa mi se spuna ,tu esti vinovat ca nu ai instruit persoana sau ma rog alte chestii din astea...si eu am alt job in alt domeniu..
Nu??
Buna seara!
Am si eu o intrebare legata de Responsabil SSM.
Seful meu ma intrebat daca vreau sa ma faca responsabil SSM ca nu are pe cine sa faca care sa fie mai tanar si totusi cu ceva carte..eu nu vreau sa fac acest lucru,adica i-am zis ca eu nu semnez nici un act sau vreo fisa de protectia munci pentru ca nu am timp si nu vreau sa fiu responaabil pentru alti angajati care poate fac ceva gresit la locul de munca...eu am alt job care imi acopera tot timpul,deci nu ma pot ocupa si de altceva...dar nici nu as vrea sa fie suparati ca totusi sunt oameni buni..dar totusi...ei zic ca de toate astea se ocupa altcineva...eu doar sa fiu reprezentatul firmei..
Intrebarea mea;Pot fi eu responsabil de orice incident sau accident la locul de munca din prisma faptului ca sunt responsabil SSM chiar daca nu semnez fisa protectia muncii sau alte acte?
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Legislatie rutiera
Multumesc frumos!

Ioan Ciobanu a scris:

Este adevărat că OUG nr.195/2002 se referă la drumurile publice. Dar parcările marilor magazine nu sunt nici drumuri, nici publice și sunt aplicabile prevederi din OUG nr. 195/2002. Prin extindere, după părerea mea, răspunsul la întrebarea dvs. este negativ.
ing. IOan Ciobanu

Se poate coduce un camion in organizarea de santier a unei societati ingradita cu gard daca nu detine permis de conducere?
Intreb pentru ca in legislatie spune expres pe drumurile publice si atat..
Multumesc frumos!
Discuție Politia locala
Buna ziua!
Am si eu o intrebare; A primit competente in plus politia locala dupa noul cod rutier?
Sa te opreasca in trafic si sa te legitimeze?
Inca nu am rasfoit acest nou cod rutier si azi am fost oprit de politia locala sa ma verifice daca am autorizatie de circulatie..
Din ce stiu eu ,nu cred ca au dreptul sa ma opreasca in trafic..
Multumesc anticipat!
Discuție Drept civil
Buna ziua!
Ma numesc Iosif si doresc sa va intreb daca legea in Romania permite ca o persoana fizica sa fie filmata sau fotografiata (in mod direct persoana si nu involuntar)pe drumurile publice in masina personala sau de serviciu de la o distanta intre 2-40 m
Va multumesc anticipat!
Buna ziua!
Ma numesc Iosif si doresc sa va intreb daca legea in Romania permite ca o persoana fizica sa fie filmata sau fotografiata (in mod direct persoana si nu involuntar)pe drumurile publice in masina personala sau de serviciu de la o distanta intre 2-40 m
Va multumesc anticipat!!
Răspuns la discuția itp expirat
Multumesc,

Ioan Ciobanu a scris:

Puteti sa duceti autoturismul pentru efectuarea ITP-ului pe platforma,fara nicio problema.

Discuție itp expirat
Bina ziua,exista vreo problema daca itp-ul este expirat si duc masina pe platforma sa fac verificarea itp?
Masina nu a circulat fara itp,pentru ca am fost plecat din tara.
Multumesc