avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 852 soluții astăzi
Forum Activitate syncmaster

Activitate syncmaster

:) speram sa obtin un sfat juridic, daca este posibil sa atacam cumva contractul, etc, etc.De caterinca sunt in stare dar nu aici.
Buna ziua,

va rog sa-mi spuneti ce se poate face in situatia in care furnizorul de utilitati refuza sa-mi puna la dispozitie un duplicat al contractului in baza caruia invoca diverse articole pt a impune diverse taxe.
Avand in vedere ca este o situatie de monopol,poate stabili unilateral valoarea acestor taxe ? Un ordin al unui presedinte ANRE se poate substitui unui contract semnat intre parti ? pana la urma nu mai inteleg care este valoarea unui contract daca vine un terst, care spune ca reglementeaza ( pretul ) si dicteaza, peste vointa mea de consumator captiv, noi clauze la contract.Bineinteles, nu ni se aduce la cunostinta nimic ca doar suntem reglementati....doar noi, consumatorii.

va multumesc
Care ar fi solutiile ?
Eu il pot revendica fiind pe terenul meu ?cum se poate constata existenta lui pe terenul meu ?
Practic imi tulbura posesia.pot evacua persoana ?
Cum pot elibera terenul ?
Buna seara


am achizitionat recent un teren care are construita ilegal pe el un imobil.m-am interesat la primarie si fostul propietar al terenului nu a depus niciodata vreo cerere de autorizare de constructie sau altceva in acest sens.cum pot scapa de constructie ? Nu este intabulata,nu este declarata la primarie,nu se platesc impozite pt ea.pot cere cel putin chirie pe terenul ocupat de constructie ?
Multumeec anticipat pt orice solutie oferita
casa a fost construita fara autorizatie , deci nu este inregistrata.Am cumparat terenul pe care se afla aceasta casa printr-un executor judecatoresc
Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi in urmatoarea problema: am achizitionat un teren intravilan racordat la utilitati ( intabulat ) pe care s-a ridicat si o casa fara autorizatie de constructie.Cum pot intra in legalitate cu cladirea construita pe acest teren, eu fiin un cumparator de buna credinta ?

multumesc
Buna ziua,

in cazul inregistrarii unei restante la plata, mai exact o factura care o alta firma, este necesara si obligatorie notificarea prealabila ? in cazul in care este un pas obligatoriu, ce regim are aceasta notificare cu semnatura in fals ca s-a luat la cunostinta ? mai exact a semnat o persoana, cu nume in clar si semnatura, care nu a fost si nu este angajata societatii.Deasemenea, nu s-a trecut un CNP sau o serie de buletin ca sa se poata identifica persoana care a semnat in numele societatii.Cum ma pot indrepta impotriva respectivei societati in cazul in care a declansat la tribunal actiune de recuperare a sumei ( 3500 ron ) folosind ca proba aceste notificari false.Precizez ca am avut doi angajati,carora li s-au comunicat deciziile de incetare a contractului de munca cu mult timp inaintea acestor notificari, societatea nemaifunctionand la punctul de lucru.Culmea, o notificare este la punctul de lucru si cealalta la sediul social, adica la mine acasa.Cine semneaza pe ambele ? surpriza!!! aceeasi persoana necunoscuta.Pot depune plangere penala impotriva acestora pt fals si uz de fals ? care ar fi baza legala ? pot opri actiunea in instanta aratand ca se folosesc hartii falsificate ?
deasemenea, nu s-a intentionat nici procesul de mediere.
care ar fi procedura ?

va multumesc anticipat pentru sprijin
Buna ziua,
am in intretinere un copil in varsa de 7 ani.Prin sentinta judecatoreasaca definitiva si irevocabila, instanta a hotarat pensie alimentara lunara in cuantum de 800 ron.Au trecut aproape 3 ani de la aceasta sentinta si nu a fost achitata in nicio luna suma cuvenita copilului.Ca acesta sa nu piarda acest drept, am investit sentinta cu titlu executoriu si in prezent este in procedura de executare silita,intervenea presciptia.Am fost data in judecata dupa inceperea procedurii de executare silita pt diminuarea cunatumului pensiei alimentare si pt modificarea programului de vizita.Tin sa precizez ca a vazut copilul de cateva ori pe an,o ora sau doua maxim.Intre timp este in proces de divort cu a doua sotie,cu care are deasemenea,un copil minor.Procesul de divort si incredintare minor nu este inca finalizat.Este deja condamnat penal pentru violare de domiciliu si violenta.A primit sentinta definitiva cu suspendare conditionata.Ce se poate face in acest caz ?
Va multumesc
din cate stiu, BO cu data fixa trebuiesc depuse la banca inainte de data scadenteti si pot fi trase in data scadenteti sau in maxim 2 zile de la data aceasta.Da, i-am anuntat pe mail ca se efectueaza plata prin transfer bancar.Furnizorul mi-a emis si factura pe aceasta plata :)
Buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu un sfat.Am lasat garantie unui furnizor un BO scadent la data de 1.01.2012.Prima zi bancara a fost 4.01.2012.In aceasta zi am efectuat plata prin transfer bancar.Furnizorul a receptionat banii in cont in data de 5.01.2012 iar o zi mai tarziu, mai exact pe data de 6.01.2012 a introdus la banca BO lasat drept garantie.A ajuns la plata la banca mea in data de 9.01.2012 iar in data de 10.01.2012 a fost tras.Nu am avut suficiente fonduri in cont, ca urmare am fost raportat la CIP.Ce pot sa fac in continuare? am platit conform contractului, am factura emisa in data de 4.01.2012 pt plata efectuata.Cine a gresit in aceasta speta?

va multumesc