avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1775 soluții astăzi
Forum Activitate Stefan91219

Activitate Stefan91219

Buna ziua. Se da o strada privata formata din 15 case. Daca 1 din ele nu dorește că strada sa fie donată către primărie pentru a nu mai fi strada privata, care sunt procedurile de urmat pentru restul de 14?
Mulțumesc.
Nu exista.
Darea in judecata a 2 locatari pentru neplata datoriilor fata de mine. (refacerea acoperisului la bloc).
Buna ziua. La ce institutie a statului se poate afla cine este proprietarul unui apartament?
Inteleg, asta ma intereseaza, ce tine de ei sa imi ofere si ce trebuie sa ofer eu? Am inteles ca daca nu se modifica structura si forma nu trebuie proiect ca sa schimbi invelitoarea.

nicolaevciuca a scris:

am uitat,asemenea lucrare se face pe baza unui proiect bine pus la punct,ca asa cum ati spus daca vine un vint mare si 'jumuleste' tabla de pe acoperis si o arunca pe jos si face ti pagube materiale mari,cine plateste??????? firma care a executata lucrarea,nu?????


Nu avem asociatie.. Am chemat firma, eu fiind la etajul 4,afectat. Ma intereseaza ce fel de garantie trebuie sa imi ofere ei din moment ce nu s-a lucrat la structura. Adica daca vine un vant ai duce acoperisul,cine raspunde?
E normal sa imi garanteze ei din moment ce nu au facut lucrarea de la 0?
nicolaevciuca a scris:

Garantie pentru tabla utilizata[de la producator] nu stiu cit este si garantie de manopera de la firma care sunt in procesul verbal intocmit la sfirsitul lucrarii semnat de asociatie si firma

Buna ziua. Am o nelamurire in legatura cu garantia pentru urmatoarea lucrare:

Schimbare eternit cu tabla fara a se modifica structura sau forma acoperisului.

Este sau nu obligata firma care a executat aceasta lucrare sa ofere garantie? Structura este facuta de cel putin 10-15 ani, ani in care nu s-a efectuat nici o imbunatatire. Daca este obligata,pe ce mai exact imi ofera garantie?
Buna ziua. Recent am schimbat invelitoarea la acoperis. (bloc 4 etaje fara asociatie)
Care sunt pasii de urmat pentru a recupera investitia de la vecini in mod legal? De ce acte e nevoie de la firma care executa lucrarea?
Buna ziua. Urmeaza a se schimba invelitoarea de pe acoperisul blocului. Intrebarea este: daca se schimba doar pe o parte,este obligatoriu a se recupera banii doar de pe partea de pe care se schimba sau nu are importanta de la ce etaje si parti se recupereaza?
Multumesc pentru raspuns. Eu oricum o sa platesc integral pentru partea mea,in caz nu voi recupera 4 parti din suma, de ce acte doveditoare am nevoie pentru a imi recupera banii in instanta?