avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 934 soluții astăzi
Forum Activitate busanicoleta

Activitate busanicoleta

Daca am contract de munca cu 2 ore pe zi si venituri din drept de autor ce taxe mai trebuie sa platesc la stat? In afara de impozitul de 16% bineinteles.
Multumesc anticipat
Tocmai am primit acasa un plic prin care cei de casa judeteana de asigurari de sanatate ma someaza sa platesc o suma de 250 lei pt data de 17.07.2006. Suma la care se adauga majorarile de 450 lei. In primul rand nu inteleg ce e cu suma asta? de ce trebuie sa platesc o suma de bani la sanatate avand in vedere ca la aceea data nu lucram, nici inainte de asta nu am lucrat. Si in aceea perioada mai eram si studenta, Singura mea tangenta cu munca a fost o autorizatie PFA, dar acesti bani pentru sanatate au venit pe numele meu, nu pe pfa, Iar acel pfa e inchis din 2008. Daca ma poate ajuta cienvaaaa
Persoanele care primesc mailuri telefoane, sms-uri etc de la angajatori la care nu au aplicat au fost suficient de neatente ca atunci cand si-au facut un cv pe unul din cele mai folosite site-uri de recrutare din Romania sa lase biafat CV PUBLIC, iar asta inseamna ca orice angajator care are cont pe acel site are acces la cv-ul sau. Daca isi verifica acel cont si rectifica greseala facuta de el nu o sa mai aiba probleme de acest gen. Numai bine.
:D aa exista un formular pentru aceasta cerere? sau....
multumesc
In august mi s-a luat permisul, am contestat procesul verbal, dar nu am mers nici la proces si nici nu mi-am ridicat permisul pe perioada in care s-a judecat. Sentinta s-a dat in data de 22 septembrie, de atunci sunt 2 luni si aproximativ 2 saptamnai si sentinta nu mi-a ajuns acasa. Am fost sa imi ridic permisul ca expirase perioada in de 2 luni pe care a fost suspendat. Acolo mi s-a spus ca nu pot pentru ca legea se aplica abia de cand imi ajunge acasa sentinta, sentinta pe care judecatoria trebuia sa mi-o trimita in 30 zile. Si ca raul sa nu se termine aici mi-am pierdut si locul de munca, agent vanzari, pe motiv ca nu mai am cum sa imi desfasor activitatea. Intrebarea mea este daca pot sa dau judecatoria in judecata, sau sa depun o plangere impotriva ei pentru ca din cauza unei legi nerespectate de aceasta institutie mi-am pierdut locul de munca.
Am un proces pe rol si trebuie sa depun o cerere catre judecatorie prin care judecatoria sa ceara unei institutii sa ne pun la dispozitie rapoartele mele de activitate. Rapoartele gasindu-se doar la aceasta institutie fiind acolo trimise de asociatia pt care am lucrat, iar obtinerea acestora este esentiala in rezultatul procesului. Multumesc
Da, am atributii stabilite prin conventie, dar si o "fisa a postului", separat de conventie, care asa se numeste.
Deci fisa postului care mi s-a facut si atasat acestei conventii este nula? Pentru ca am o fisa a postului.

Multumesc
NU, nu a fost ratificat. Cel putin eu nu am semnat nimic in acest sens.
Si pe conventie civila mi s-a facut fisa postului, este legal sa mi se intocmeasca fisa postului pe conventie civila?
Am o conventie civila si cand s-au facut actele nu am ajuns la timp sa o semnez si s-a gandit beneficiarul sa o semneze in locul meu (eu aveam rolul de prestator) . Dupa 5 luni am deschis proces beneficiarului pentru nerespectarea unor clauze as dori sa stiu daca pot sa ii deschid un proces si ca a semnat in locul meu si care ar fi consecintele pentru cel care a semnat in locul meu (beneficiarul).