avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Activitate emanuela86

Activitate emanuela86

Exista vreo lege sau prevedere legala in baza careia un conducator de institutie publica poate refuza transferul unui functionar public, chiar daca solicitarea de transfer vine din partea conducatorului celeilalte inst.publice?Multumesc!
Ma puteti ajuta macar cu un sfat, daca exista sau nu o baza legala ?
Buna seara, cum procedam in aceasta situatie: s a stabilit protest pe perioada nedeterminata in institutie, dar am inceput o procedura de achizitie servicii ( SEAP).Intrerup demersurile si le reiau dupa finalizarea peotestului, dar cu prelungirea corespunzatoare a termenelor ?
Un teren neintabulat se poate vinde? Tata are un teren neintabulat pe el, detine doar certificat de mistenitor pe acel teren in urma succesiunii dupa bunica mea(mama lui).Il poate vinde fara ca tata sa se mai intabuleze, adica cumva la intelegere cu cumparatorul iar apoi cumparatorul sa intabuleze direct el pe acel teren? Mulrumesc!
terenurile retrocedate cu legea 18 | 91 se pot intabula gratuit ? Au fost inscrise in trecut in cooperativa agricola.mulrumesc
Un teren pt care am titlu de proprietate pe bunica (a decedat) dar care nu e intabulat pe bunica, il pot intabula pe mine ( nepoata) in baza acelui titlu? Sau trebuie ca fiul ei ( tatal meu) sa faca succesiunea dupa mama lyi decedata?Multumesc!
Va rog frumos mai astept si parerea altcuiva. Ce putem face? Nu avem de unda da atatia bani iar membri asociatiei nu arata intelegere fata de acest aspect.
Cheltuieli reparatii lift bloc-asociatia de proprietari zice ca suntem obligati sa participam, dar noi locuim la parter, nu folosim liftul. Ce putem face legal sa fim scutiti ? Ce proceduri sa intreprindem?
In ce anexa din Legea cadru 153/2017 privind salarizarea din fonduri publice se gaseste grila cu salariile de baza pt personalul-functii de executie dintr-o Casa de pensii?
Abonamentele sportive decontate de angajator sunt doar pentru angajatii din privat ? Un functionar public are dreptul sa solicite inst publice decontarea unui astfel de abonament?