avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Activitate Ailia

Activitate Ailia

Răspuns la discuția Testament


Dydy-bum a scris:

Detin un apartament si de curand m-am recasatorit

Apartamentul este numai al dumneavoastra, dinaintea casatoriei?
Buna ziua.
As vrea sa stiu daca un avocat poate obtine (ca dovada) continutul unei convorbiri telefonice.
Stiu ca se pastreaza chiar daca oficial se recunoaste numai initierea apelului. Vreau sa stiu cum o pot obtine. Multumesc.
Răspuns la discuția mostenire dupa copil
Corect!
Dat fiind ca sunt doar dou mostenitori, m-am exprimat gresit.
Răspuns la discuția Luat in Spatiu de un maghiar
Nu este suficient.
Pentru obtinerea cetateniei unui alt Stat, sunt multe conditii si proceduri de urmat.
Răspuns la discuția mostenire dupa copil
Divortati sau nu, ambii sunt parintii acelui copil.
Daca tatal doreste, poate renunta in favoarea mamei copilului.


daria12345 a scris:

Nu trebuie să fiți răutăcios. El pur si simplu nu vrea sa o spele la fund si sa ii schimbe scutecul. Nu cred ca s-a angajat în a face asta. I-a platit doamnei pe cineva care sa o schimbe.

Amuzanta intrebare, daca nu ar fi de plans!
Poate ca batrana nu e dementa ci chiar socrul ii provoaca acele stari si " ii otraveste mâncarea". Pentru ca, asa cum spuneti, "El pur si simplu nu vrea sa o spele la fund si sa ii schimbe scutecul." Dar ce vrea? Doar mostenirea?
Din pacate sunt muuuulte cazuri in care asa-zisii intretinatori au furat casele batranilor vanzandu-le iluzii. Legea la noi e neclara si mult prea permisiva.
Răspuns la discuția Drept locuinta temporara
De ce considerati ca daca a ramas vaduva, nu mai face parte din familie?
Daca tatal traieste si el o accepta, nu aveti nici un drept sa o dati afara. Daca tatal a decedat, faceti succesiunea. Astfel, si cumnata va avea partea ei in urma sotului, si va avea dreptul sa locuiasca acolo pe "miimea" ei de parte.