avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Activitate robert25buc

Activitate robert25buc

Nu am incercat sa fac pe ocolite nimic.
Ca nu vrea banca sa discute o amanare sau rescadentare nu mai spuneti nimic, desi in lege este prevazuta si treaba asta.
Pe asta nu ati vazut-o.
Doar ca se vinde apartamentul si gata.



Ionut.ion a scris:

Pentru ca asa permite legislatia.
Nu trebuie sa fi avocat pentru a cunoaste unele aspecte, la nivel minim...
Dvs. cautati sa platiti ratele la timp, daca incercati sa "mergeti pe ocolite, s-ar putea sa va coste...

De ce trebuie sa accepte sa se vanda casa?
Nu va suparati dar suneti avocat?
Intreb din curiozitate.
Multumesc.

gi-jane2 a scris:

Poate scoate la licitatie cota dvs sau/si daca nu se vinde, pot cere iesirea din indiviziune, daca mama vrea casa, va trebui sa va plateasca sulta pt cota dvs, sulta pe care o va incasa creditorul.
daca nu poate plati, va trebui sa accepte sa se vanda casa si sa se imparta banii cf cotelor.


Vand apartamentul mamei fara ca ea sa doreasca acest lucru?


Ionut.ion a scris:

Pot solicita iesirea din indiviziune si vinde cota ce va apartine.


Nu sunt proprietarul bunului, detin doar o cota din apartament.
Pot sa ma execute silit desi nu sunt proprietarul apartamentului?
Cum poate fi valorificata cota daca nu sunt unic proprietar?

gi-jane2 a scris:

Tin sa precizez ca nu am masini sau alte bunuri pe numele meu.
Am 3/8 din apartamentul mamei.

Aveti o cota dintr-un bun care poate fi valorificata daca ajungeti sa fiti executat silit.
Sugestia e sa ajungeti la zi cu plata creditului, poate va mai luati un job.

Buna ziua,

Va scriu deoarece ma aflu intr-un mare impas in ceea ce priveste plata ratelor bancare pe care le am.
Am un credit de nevoi personale de 15.000 euro pt care am ramas in urma cu plata ratelor.
Am incercat sa vorbesc cu cei de la banca si mi-au zis ca la ei nu se poate rescadenta sau amana plata unei rate.
Efectiv in clipa de fata sunt tot timpul in urma cu o rata deoarece am avut ceva probleme in familie.
In fine, intrebare mea este, ce anume se poate intampla in cazul nefericit in care nu voi putea 1-2 luni sa imi platesc rata? O refinantare nu este posibilia deoarece am inteles ca m-au trecut in baza de data a Biroului de Credite ca rau platnic.
Din cate am citit vor vinde creditul catre o institutie de recuperare credit care ma va ameninta cu dobanzi, penalizari, procese?
Tin sa precizez ca nu am masini sau alte bunuri pe numele meu.
Am 3/8 din apartamentul mamei. Se poate sa ceara sechestru pe apartament? Insa detin doar 3/8.
Sunt intrebari la care nu am raspuns si va rog sa ma ajutati cu sfaturi, sugestii.
Va multumesc.
Buna ziua,

Va scriu in legatura cu o intrebare care ma macina in ultima perioada si careia nu ii gasesc un raspuns.
In legatura cu Arhiva Electronica de Garantii Reale Mobiliare AEGRM este intrebarea.
Am facut un credit la o banca acum 1 saptamana si am primit notificare cum ca acel credit a fost inregristrat AEGRM.
Pana aici imi este totul clar insa se precizeaza cum ca "Garantia mobiliara poate fi orice bun prezent sau viitor, detinut de catre imprumutat si/sau codebitor. Ea poate include, dar nu se rezuma la: autoturisme, credite sau depozite".
Situatia mea este in felul urmator. Mai am un depozit la alta banca si nu stiu daca nu imi este blocat acest depozit de catre creditul contractat recent.
Ideea e ca am luat banii de credit si cu acel depozit vroiam sa imi cumpar o masina.
Sincer eu nu inteleg ce este acest AEGRM si ce drepturi confera bancii care mi-a dat creditul. Pot sa imi blocheze acel depozit care este constituit la alta banca? Sa spunem ca si garantie?
Astept sa imi spuneti parerea voastra.
Cu respect
Buna ziua,

Am o singura intrebare legata de perioada de preaviz. Puteti sa imi spuneti daca la firma la care lucrez imi dau demisia din motive personale si anume legate de comportamentul angajatorului daca pot sa plec fara a mai sta perioada de 15 zile de preaviz?
In cazul in care nu respect perioada de preaviz si inmanez demisia si plec ce mi se poate intampla?
Ma gandesc ca poate imi vor face probleme in ceea ce priveste predarea cartii de munca sau pot sa ceara si anumite daune?
Ce ma sfatuiti sa fac?
Buna seara,


Apelez la dumneavoastra pentru a imi raspunde la o intrebare. Lucrez la o companie iar contractul meu de munca prevede o clauza cum ca daca plec mai repede de 2 ani trebuie sa platesc o dauna in valoare de pana la 2000 de euro proportional cu perioada nelucrata.
Intrebarea este, daca atunci cand am semnat contractul de munca nu a fost luat in evidentele ministerului muncii respectiv nu avea nicio stampila a ministerului atunci am aflat ca nu are nicio valoare acest contract. Vreau sa spun ca impreuna cu stampila si semnatura celor autorizati de la firma trebuia sa existe si cea a ministerului. Contraziceti-ma daca nu am dreptate.
Buna ziua,

Doresc sa stiu daca la actualul loc de munca imi iau tot concediul pe anul 2008 si sa zicem ca peste o perioada imi dau demisia ce se intampla? La lichidare se vor scadea zilele la care nu aveam dreptul pe anul 2008, in sensul ca suma pe care o voi prima ca ultima retributie se va diminua cu numarul de zile pe care nu le meritam ca si concediu la acea societate?
Totusi in aceasta situatie ce se intampla cu la sfarsitul anului?
Buna ziua,

Doresc sa va pun o singura intrebare si anume legata de deducerea personala si luarea in intretinere a unui membru din familie. Am inteles ca se poate ca deducerea personala sa creasca daca iau un membru din familie in intretinere. Realizez un salariu de 1700 RON brut si doresc sa iau in intretinere pe mama mea. Dansa nu realizeaza in clipa de fata niciun fel de venit, a lucrat in Spania o perioada si acum s-a reintors in tara. A lucrat peste 30 de ani in Romania dar inca nu a realizat varsta de pensionare legala. Acum are grija de bunica mea care este f bolnava, oricum intram prea in detalii.
Ceea ce vreau sa va intreb este urmatorul lucru, am inteles de pe internet ca se poate sa iei un membru din familie in intretinere pana la gradul 2 si sa nu realizeze venituri impozibile de pana la 250 de Ron. Partea asta se indeplineste.
Iar in ceea ce ma priveste se acorda deducere personala la salarii de pana la 3000 Ron brut, deci si partea asta se indeplineste.
Problema ar fi urmatoarea, eu mai detin si un cont la o banca iar dobanda lunara este de 200 de Ron impozabili, banii sunt pusi la banca de o matusa pentru a da avansul pt o viitoare locuinta, deci nu ma pot atinge de ei.
Mie la salariul de 1700 Ron brut ar trebui sa mi se adauge si aceasta suma realizata din dobanzi. Ce trebuie sa fac de acum inainte?

Va multumesc.