avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate nicobereanu

Activitate nicobereanu

Am avut un titlu executoriu in 2018 emis de primarie cu sume datorate din 2015 descoperite de curtea de conturi in 2017 , in urma judecarii deciziei de impunere din 2018 s-au anulat sumele din decizia respectiva si a fost anulata executarea silita ..In anul 2021 au revenit cu o noua decizie de impunere cu aceleasi sume, decizie pe care am contestat-o si in urma judecatii ambigue a celor doua instante de judecata nejudecand fondul ci doar forma au respins contestatia mea. Acum sigur va urma titlu executoriu si executarea silita. intrebarea mea este pot invoca prescriptia sumelor din 2016 si 2017 cuprinse in decizia de impunere din 2021? sau ma pot lega de prima decizie a instantei in care au fost anulate acele sume? e vorba de 55.000 lei sume datorate pentru impozit teren si constructii , aceste sume au fost calculate de curtea de conturi prin faptul ca in anul 2015 nu s-a calculat corect impozitul pe cladiri si pana in noiembrie 2017 a ajuns cu dobanzi si penalitati la aceasta suma astronomica. Pot da in judecata functionarul pentru neglijenta in serviciu?
Eu ma judec de 4 ani tot cu o astfel de problema. Curtea de apel au anulat sumele din decizia curtii de conturi iar anul trecut ei au pus iarasi sumele in decizia de impunere si am luat o de la capat cu judecata. La mine e vorba de 49000 lei.
In anul 2016 am platit tot impozitul pe teren si cladiri exact cum au calculat cei de la primarie. In urma controlului curtii de conturi in 2017 au recalculat impozitul pe cladiri PE ANUL 2015 si cu tot cu dobanzi si penalitati la zi au ajuns la o suma colosala de 49000 lei cand decizia de impunere era in jur de 1000 anual. Dupa indelungi insistente sa imi emita decizia de impunere ce sta la baza somatiei de plata pe care am contestat o si anul trecut 2021 la curtea de apel s au anulat acele sume . dar ei au trimis in 2021 o decizie de impunere cu tot cu aceste sume specificand ca acele sume s au anulat pe fon si ei au dreptul sa le introduca din nou la ramasite. Este corect? dar ca si prescriere ca datoria e din 2015 se poate pune in discutie?
Discuție Act proprietate
Buna ziua. Acum aproximativ 25 ani la insistentele unei surori, tatal meu a dat unei verisoare o bucata din gradina lui pentru a avea unde pune un strat, un cartof si zarzavaturi. Cand s au facut titlu rile de proprietate nu stiu prin ce minune I s a facut titlul pe jumatate din gradina lui tata. Dar ea tinand incontinuare exact cat I a dat tatal meu. Acum dupa deces tatalui meu a adus sa ii masoare gradina din acte si sa o puna in posesie. Acea gradina find la rolul lui tata din totdeauna.. Intrebarea mea pot sa ii stric titlu de proprietate ca find facut in fals?
Răspuns la discuția succesiune
deci au dreptul numai unchii ( fratii mamei lui) ,de la tata defunctului nefiind frati ci doar veri .
Buna ziua
in urma controlului in 2017 in cadrul UAT s-au stabilit niste nereguli in cadrul primariei.. la randul ei primaria mi-a trimis o unstiintare de plata cu somatie e sumei de 49500 impozit pe cladiri si accesorii la zi cu toate ca eu am platit impozitul la zi in 2016 si mi-a fost emis un certificat fiscal cu 0 lei... cine este responsabil de greseala eu contribuabil sau functionarul care a calculat gresit impozitul?
Discuție succesiune
Buna ziua
la dezbaterea mostenirii defunctului var de gradul 2 cu mine , fara parinti , fara copii, fara sot supravietuitor cine poate veni la mostenire... are in viata doi frati de la mama lui iar din partea tatalui nu exista frati ci doar veri primari si copii acestora?
Răspuns la discuția contestatie
va multumesc!
Discuție contestatie
Buna ziua, am un dosar cu o contestie la decizia de impunere la bugetul local persoana juridica si judecatoria Roman a declinat judecata in favoarea tribunal Neamt din 16.10.2018 si suntem in 01.07.2019 si nu exista nici acum pus pe rol. Trubuia sa duc eu dosarul? nu exista un termen de punere pe rol?
Va multumesc!
Răspuns la discuția succesiune
Va multumesc!