avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1638 soluții astăzi
Forum Activitate mariusborza

Activitate mariusborza

Am o societate cu cineva dar nu mai "avem piata" de trei ani. Platim la fisc impozit pe sediu inca si pe zona atelerului (servicii pentru imobiliare). Nu avem datorii la stat, fisc (speram intr-o revigorare, dar cu taxarea din ultimii doi ani nu prea avem piata). Suntem numai noi doi, proprietari si ai terenurilor.
Intrebare: Putem vinde terenurile cu constructiile aferente altui investitor, interesat, desi nu mai avem activitate productiva de trei ani ? Evident ca o vom radia de la R.C. in momentul in care stabilim contractul de vanzare cumparare.
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Permis ridicat
Nu va suparati... cele legale vor fi. Politia rutiera are inregistrarea video...daca erau cu masina. Dar: noaptea, fara lumini, fara casca de protectie (dai intr-o groapa) si fara vesta: mi se pare ca nu constientizeaza ce inseamna "a circula in trafic" indiferent de ora !
Lasand la o parte faptul ca scuterul se misca si trebuie ghidat, e o chestie de Protectia TA !
Răspuns la discuția Parinti ortodocsi
Credinta nu se impune: o ai sau nu. Crezi sau Nu crezi. Pentru asta nu trebuie sa mergi la Biserica. Credinciosi suntem si cand dormim. Biserica te ajuta in momentele de dezadejde.
Copil fiind (8-10) ani, bunicii ma duceau la Biserica in fiecare duminica. Dar seara citeam din Noul Testament un verset-doua... Terminam Biblia, o luam de la inceput: mai tarziu am inteles ce inseamna "ia-ti patul tau si umbla", "sa intorci obrazul celalalt" si cele 10 porunci (regasite in mai toate legislatiile lumii). Inclusiv "fericiti cei saraci cu duhul". Nu obligati copilul. Daca nu are chemare pierde vremea la Biserica cu mintea-n alta parte ! Astea mai vin si cu maturizarea... Ideea de a invata religie la scoala e nesanatoasa: ce poti face intr-o ora cu o clasa in care, daca "ai noroc", ai unul macar care te bruiaza ? Trecand peste "media capacitatilor intelectuale" ale copiilor unei clase: unul intelege imediat iar altuia trebuie sa-i explici o luna si tot nu pricepe !
Răspuns la discuția Mostenire vs. testament
Cf.Nomelor Notariale, cand o persoana in varsta cedeaza bunuri, este chemata in fata notarului care "stabileste" daca persoana care cedeaza e constienta de ceea ce face. Daca apare o banuiala, nu incheie actul.
Ma iertati, dar am fost de fata la o asemenea "scena" la notar.
Răspuns la discuția Activitate Notar
Va multumesc. Problema este ca nu eu am deschis succesiunea. Eu sunt "rezervatarul".
Răspuns la discuția Activitate Notar
Va multumesc pentru sfat. Voi incerca cu notarul: nu doresc raul nimanui. Dar intârzierea produce efecte materiale deja. Asa ca la Camera Notarilor nu mai ajung... Daca notarul nu va intelege sa-si faca meseria.
Sunt la succesiune cu sotia tatalui meu decedat. S-a rezolvat si partajul verbal, notarul are toate actele necesare si ne tot amâna de trei saptamâni. Ultima convorbire telefonica" M-am saturat de voi, "cred" ca voi renunta la dosar" !? Sotia tatalui meu, decedat in 10.2011, a scos trei certificate fiscale pâna acum. Am fost programati de doua ori, dar notarul a lipsit.
In ce conditii putem cere mutarea dosarului la alt notar ?
Răspuns la discuția Succesiune Testament
Va multumesc. Notarul, desi a colectat acte, nu are numar de dosar inca. Motivul ? Lipseste o adeverinta.
Eu cred ca nu s-a cerut in scris "dechiderea succesiunii" de catre imputernicit ca sa mai traga de timp.
Eu pot s-o fac ? In ce conditii ? Ca notarul mi-a scanat actele mele: Certificatul de nastere, C.I.-ul si Certificatul de casatorie al tatalui cu mama mea naturala ( amindoua au acelasi prenume).
O data cererea depusa, pot avea acces la acte si continutul Testamentului ca sa ma pot pronunta ? Imputernicitul si sotia sunt inabordabile, desi eu am nevoie de o copie legalizata a Certificatului de deces. Nu as vrea sa fac uz de "interzicerea exercitarii unor drepturi legitime" deoarece intram in penal.
Răspuns la discuția Succesiune Testament
Chiar daca sunt inregistrat in RNOR ? Notarul mi-a fotocopiat certificatul de nastere, buletinul si fostul Certificat de casatorie cu mama naturala. Sunt probleme cu apartamentul (L.10) din cauza unei adeverinte.
In mod normal, notarul nu cere extrasul de conturi bancare de la data decesului ?
Mie mi-a comunicat ca nici nu are nr.de dosar !?
Notarul stie de mine si - din cite stiu - conturile in banca sunt blocate.
E cazul sa ma duc si eu la banca sa verific doar ? Acte doveditoare ca "persoana interesata" am.
Răspuns la discuția Succesiune Testament
Va multumesc. Am fost la un notar si sunt in RNOR. Notarul la care se va dezbate succesiunea spune ca nu a deschis dosarul (!?) desi a fotocopiat acte.
Personal, nu am fost de acord cu testamentul deoarece intilnirea a avut "caracter" de interviu: nu stiu, LEGAL, de existenta testamentului. Asta ar fi treaba notarului.
Nu am semnat nimic. Ma mira procedura notarului: intrebari-raspunsuri fara acte.
Voi cere notarului sa deschida dosar cu nr. si-i voi cere sa-mi prezinte toate datele la care am dreptul legal. Daca notarul nu va respecta legea, exista instanta, desi nu as prefera.
Sotia a fost informata gresit (voit, se pare) de o ruda a sa si atunci a intervenit "ruptura" familiala (ne-am inteles perfect tot timpul, pina la aceasta "informare").