avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate ancamaia

Activitate ancamaia

Buna ziua,

Am o intrebare legata de stocurile puse la dispozitia clientului,livrari intracomunitare.
Conform Ordinului 2216/2006 prinvind simplificarile in ceea ce priveste livrarile intracomunitare,cumparatorul marfurilor trebuie sa tina un registru in care sa evidentieze data intrarii bunurilor,documentele de intrare..etc.
Noi avem un furnizor din Germania(tara care nu accepta simplificarile),care s-a inregistrat fiscal in romania(pentru a putea livra in consignatie).Marfa vine cu documente insotitoare de la depozitul din germania,dar ei avand inregistrare fiscala in Romania ,facturile care se emit sunt cu VAT de RO. In aceasta situatie mai trebuie tinut registrul respectiv prevazut in Ordinul 2216?Sau fiind inregistrati in Romania(desi marfa efectiv vine din germania) este considerata ca fiind o livrare interna?

Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Partaj divort
Cota parte inseamna jumatate din toata casa? Si atunci mama mea nu are nici un drept in casa care s-a construit practic pe terenul ei si la care a contribuit si ea cu bani?
Multumesc.
Discuție Partaj divort
Buna ziua,
Sunt casatorita de 10 ani si am 2 copii minori.De cand ne-am casatorit locuim in casa mamei mele,iar in timpul casatoriei am construit o casa in curtea casei ei.Atat autorizatia de constructie cat si intabularea casei noi s-a facut pe numele meu si al mamei mele.As vrea sa stiu in cazul divortului care sunt drepturile sotului in casa noua?mentionez ca o parte din banii folositit la contructie i-am primit de la mama mea,iar cealalta parte am luat imprumut din banca(acesta fiind pe numele meu deoarece sotul nu are venituri suficiente).
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Probleme cu vecinul
Partea cu intelesul cu el e mai dificila ...el imi reproseaza ca nu am chemat pe nimeni sa repare..eu am contactat o firma,problema mi/a semnalat/ de o saptamana...pana acum nefiind probleme de genul ,dar nu vine nimeni inainte de sarbatori...i/am explicat asta..si i/am zis ca daca gaseste el pe cineva eu sunt de acord ...deci daca nici macar nu s/a implicat sa gaseasca o solutie..imi imaginez ca nici macar nu se gandeste sa contribuie la reparatii...In fine ..as vrea o baza legala ca sa/i explic situatia ca altfel nu am cu cine vobi....
Va multumesc.
Răspuns la discuția Probleme cu vecinul
Multumesc de raspuns.Terasa este proprietatea mea,face parte din apartamentul meu,eu am o camera mai mica si terasa ,iar el (vecinul de jos) are pe toata suprafata o camera mai mare..deci terasa mea e acoperis pentru el pentru ca acoperisul casei nu se intinde si pe suprafata terasei.Noi am facut dezmembrarea ...in sensul ca sunt total separati atat cu apartamentele cat si cu terenul aferent (nu avem proprietati comune).
Buna ziua,
Citesc de mai multa vreme mesajele de pe acest forum si am primit la randul meu raspunsuri competente de fiecare data cand am avut nevoie.
Acum am o problema mai delicata.As vrea sa va explic situiatia:locuiesc intr/o casa parter+etaj ,eu la etaj si o alta familie la parter.Noi avem si o terasa(neacoperita) care este chiar deasupra uneia dintre camerele vecinului.De ceva vreme vecinul mi/a spus ca i/a aparut pete de umezeala in colturile camerei respective si ca aceasta ar fi din cauza ca au aparut infiltratii de apa din terasa mea.Problema care se pune acum ar fi refacerea hidroizolatiei(desi la mine pe terasa nu se obserba nimic,nici o umezeala suspecta),iar intrebarea mea este...nu este normal ca cheltuielile sa fie impartite pentru hidroizolatie intre noi ,terasa mea fiindu-i vecinului ca un acoperis?Daca se poate sa ma lamuriti ce legislatie exista in vigoare referitor la acest lucru.
va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Concediul medical
Va multumesc pentru raspunsuri.M/ati mai linistit in privinta calculului indemnizatiei de crestere copil...Sa imi gasesc asa repede un alt loc de munca mi se pare aproape de imposibil...si mai apoi daca printr/o minune gasesc ...sa/i anunti ca de fapt peste 6 luni o sa am un copil nu prea mi se pare OK...Stiu ca va trebui sa gasesc cea mai buna solutie pentru mine...deocamdata o sa anunt angajatorul de starea mea si apoi mai vedem ce se intampla.
Multumesc mult inca o data.
Buna ziua,
Sunt intr-o situatie mai dificila si nu stiu cum sa o gestionez.
Pe scurt,sunt insarcinata in 12 saptamani..iar firma unde lucrez de 2 ani jumatate se pare ca este tot mai mult afectata de criza economica(este o firma care isi desfasoara activitatea in domeniul auto).Nedumerirea mea este ...daca firma da faliment (situatia cea mai urata la care ma gandesc si care deocamdata nu s-a luat in discutie) si se inchide...alt job este greu sa-mi gasesc avand in vedere starea mea..ce este de facut?Sau daca imi iau concediu medical o perioada si firma se inchide ..eu mai primesc acest concediu medical in continuare?Intreb acest lucru deoarece noua lege care intra in vigoare de la 1 ian. 2009 cu mamele care pot opta pentru 85% din venituri in perioada de ingrijire a copilului de 2 ani ..ma avantajeaza deocamdata..dar daca peste o luna raman fara servici ca se inchide firma(ipotetic)...mi se ia in calculul venitului ultimelor 12 luni si un eventul ajutor de somaj ?
Sper ca am explicat inteligibil situatia in care ma aflu...sunt cam confuza deoarece nu stiu exact la ce sa ma astept in viitor..mai ales ca pana acum o luna -doua totul era foarte linistit si firma mergea chiar bine(este o firma cu peste 800 de angajati).
Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
As dori sa stiu daca s-a aprobat initiativa legislativa propusa de Liliana Tomoioaga si alti senatori cu privire la modif. legii 10/1991 si anume ca cei care au primit despagubiri de la stat cf .decretului 223/1974 nu mai au dreptul la restituiri in natura sau masuri reparatorii in echivalent. Aceasta este la stadiul de initiativa sau se va aplica de acum incolo?Ce se intampla cu cei care au primit deja decizii de despagubiri banesti?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Legea 10
Mai am o intrebare...daca exista vreo actiune in instanta nu trebuia sa fiu cumva anuntata?Sau nu mi se inscria in CF vreo restrictie ? Poate intrebarile mele sunt purile ,dar chiar n-am mai avut de a face cu tribunale pana acum...
Multumesc.