avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1383 soluții astăzi
Forum Activitate Luciana222

Activitate Luciana222

Multumesc pentru raspuns,

Deci actul semnat nu ma poate impiedica sa divortez in Romania.
Intentionez sa depun cererea la tribunal si voi apela la un avocat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Divortul se poate pronunta in România.
Ca sa nu aveti probleme de ordin procedural ar fi bine sa apelati la avocat inca de la momentul demarării procedurii de.divort.

Cu stima,
Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București

Buna ziua,

As dori un sfat cu privire la urmatoarea speta:

M am casatorit civil cu actualul meu sot in romania in decembrie 2019 si apoi am semnat un contract prenuptial de separare de bunuri in elvetia( in act se mentioneaza ca supunem casatoria noastra dreptului elvetian)

Sotul meu inca locuieste in elvetia , eu in romania.
Ambii sintem cetateni romani.

In cazul unui divort, la solicitarea mea , tinand cont de actul semnat, se poate pronunta divortul in romania sau numai in Elvetia?

Multumesc anticipat
Buna ziua,

In urma unei hotarari judecatoresti am apelat la un executor pt a recupera o suma de bani.Persoana pe care o execut are banii in cont, executorul a confirmat asta deja de doua saptamani si nu mi-am primit banii.Executorul spune ca va face viramentul in contul meu doar ca nu stie cand se va intampla asta pentru ca are foarte multe cereri. si e ocupat.Unde m-as putea adresa pentru a-mi recupera banii? Multumesc
Răspuns la discuția Executare Silita
multumesc frumos pt raspuns

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Buna ziua,

Puteti sa trimiteti cererea prin posta cu confirmare de primire. Luati inainte legatura cu dl. executor pentru a-l informa de demers.

O zi buna.
Cu stima,
Av. Jasmine Oancea

Buna ziua,

Am o decizie judecatoreasca pentru a recupera o suma de bani de la o persoana fizica, persoana respectiva are domiciliul in judetul Prahova, din ce am cercetat pana acum, trebuie sa inaintez o cerere catre un executor ce are competenta pe raza judetului Prahova. Trebuie sa depun o astfel de cerere personal sau as putea si de la distanta, fara sa ma deplasez ( eu locuiesc in Bucuresti)?
Multumesc
Multumesc pt raspuns, nu e foarte clar pentr mine diferenta dintre comunicare scrisa si hotarare. Comunicarea e la avocat , recurs nu s a facut, pot cu aceea comunicare sa merg la un executor?

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Daca aveti sentinta platiti taxa de timbru, formulati o cerere, puneti in plic si un plic autotimbrat si le trimiteti la judecatorie si ei va transmit sentinta legalizata.
Daca nu aveti sentinta atunci trebuie sa mergeti la judecatorie.
Discutati si cu avocatul, s-ar putea ca fiind si el si instantele in vacanta sa nu va fi putut raspunde.
Sunati-l dupa 01.09.2019

Multumesc pentru raspuns, stiu de la avocat ca a primit comunicarea scrisa si am si verificat si eu pe portal. Pot deci sa legalizez aceea comunicare si sa merg cu ea la executor?


Buna seara,

Multumesc pentru raspuns, procesul s a desfasurat in provincie, alta optiune decat sa merg acolo nu exista, prin posta nu se poate transmite?



Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Mergeti la arhiva judecatoriei dupa ce se termina vacanta judecatoreasca (dupa 01.09), solicitati sa faceti copie de pe sentinta si sa o legalizati.
Platiti o taxa de timbru de 5 lei pentru legalizarea intr-un exemplar.
Legalizati sentinta si solicitati apoi ajutorul unui executor judecatoresc daca nu va intelegeti civilizat cu cel care a pierdut.

In urma unui proces intentat pt recuperarea unui avans am primit castig de cauza,recurs nu a facut si perioada a expirat.
Avocatul dupa ce si a primit onorariul nu se mai depune prea mult efort. Toate comunicarile s au facut la adresa biroului avocatei. Cum trebuie procedat mai departe pt a demara executarea silita? pot legaliza comunicarea deciziei prin care am castigat procesul?
Răspuns la discuția Recuperare avans apartament
Multumesc pentru raspuns,

Am pus urmatoarea clauza in ante contract:

"In cazul in care perfectarea contractului de vanzare in conditiile mentionate nu are loc ca urmare a refuzului bancii creditoare de a aproba cererea de credit din motive ce tin de neacceptarea bunului imobil in garantie, sau in cazul in care valoarea stabilita a imobilului, in urma raportului de evaluare este mai mica decat pretul stabilit de catre parti, promitentul vanzator va returna suma primita cu titlul de avans de pret in termen de zece zile lucratoare de la data prezentarii de catre promitentul cumparator a adresei emise de catre banca cu privire la refuzul de acordare a creditului."

Pot solicita sa fie judecat de catre instanta din Bucuresti? Sau doar unde am depus initial dosarul?

Avocatul meu a propus interogatoriul paratei si judecatorul l-a respins dar nu a dat sentinta pe loc. A amanat cu o saptamana pronuntarea ca in final sa imi respinga cererea de a imi recupera banii.