avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate Wathap

Activitate Wathap

Bună ziua am si eu o intrebare se mai poate revendica un teren daca sa facut cerere de retrocedare in anul 1990 si exixta acte legale pe numele bunicilor la care noi suntem moștenitorii..
In ce conditii si cum poate beneficia o persoana de pensie de urmas pentru copil daca tatal nu a muncit unde se poate încadra si daca Primăria ii poate da mamei pensie copilului sun forma de ajutor social iar tatal este decedat iar ambele părți nu au lucrat niciodata


gi-jane2 a scris:

recunoscuta prin santas

ce inseamna asta ?

Ne chemat la Tribunal sa recunoastem copilul fara sa ne intrebe daca suntem de acord fratele meu a murit la 3 saptamani dupa ce sa nascut si nici nu locuia la adresa fratelui iar eu fiind de la tara am zis sa aiba copilul nume daca nu are pretentie la nimic iar acum sunt data in judecata pentru moștenire chiar daca aceasta nu este din partea. tatalui si de la bunicii
Daca tatal meu nu a avut nimic pe rol si nici o mostenire poate avea dreptul o stranepoata recunoscuta prin santas ca vrea doar nume la copil ca nu se poate casatori cu un copil din flori si dupa 15 ani jumate vrea drep de mostenire se mai poate daca nu a cerut in limita celor 6 luni cum spune legea.
Poate avea cineva pensie de urmas daca nu a fost căsătorită legal iar decedatul nu a muncit decat zilier la ferma cum era inainte.
Ce drept are o stranepoata daca pe langa ceilalți moștenitorii legali ce cota ii revinedaca sunt mai multi moștenitori iar iar moștenirea vine de la strabunici bunicul ei neavând nimic pe numele lui
Se poate face text de paternitate dupa 17 ani jumate avem o fosta sotie a unui frate decedat care ne a chemat la Tribunal sa i dam nume copilui ca nu se poate casatori cu un copil din flori iar acum ne a dat in judecata pentru moștenire fratele euu nu avut niciodată ceva pe numele lui abem doar moștenire de la bunici si as brea sa stiu are dreptul fiind stranepoata si ce cota ii rebine fiind mai .ulti .moștenitorii va multumesc.
Am lucrat la o Firmă de curățenie 2 luni jumate cu contract de munca dar eu lucrez in tura de noapte nu mia platit spor de noapte chiar daca era specificat in contract nu numai cand am semnat contractul aveai intre acte demisia so semnezi cerere ca ti ai efectuat concediul de odihna acte pe care eu nu le-am semnat in final ei au pierdut licitatia dar ei nu ne au dat adeverinta de ca am lucrat la ei si nici nu sau lichidat de noi ce putem face.
Lucrez la o Firmă de curățenie si ne dau bonuri de 9,5 mai sunt valabile sau patroni pot sa de orce valoare este legal si lucrez in tura de noapte nu se plateste spor de noapte ne trecut la contract de 8 ore
Cum pot sa aflu daca ei platesc contribuțiile catre stat si ce pot face ca eu am semnat contractul cu ore de noapte si la ITM e trecut cu ore de zi