avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Activitate emiliaiorga

Activitate emiliaiorga

As dori sa utilizez motive romanesti pentru confectionare unor produse handmade pe care sa le comercializez. Exista postate astfel de motive pe internet, la unele precizandu-se cine le-a cules, la altele nu. De asemena, sunt carti si reviste de lucru manual care prezinta diverse modele, specificandu-se doar zona de unde provin. Incalc vreo lege sau vreun drept de autor daca folosesc aceste motive ? (pana la urma, sunt din folclor...) Daca raspunsul e afirmativ, ce ar trebui sa fac pentru a fi totul legal, mai ales ca as dori sa folosesc o eticheta pe care sa precizez apartenenta zonala a motivului lucrat?
Daca infiintez o societate comerciala pe un teritoriu strain dar imi deschid punct de lucru in Romania, voi plati impozitele specifice tarii respective sau tarii noastre? Conteaza daca acest teritoriu este situat in UE sau in afara ei? Ce acte normative reglementeaza aceste aspecte? Va multumesc.
Am o societate comerciala deschisa in octombrie 2008 care nu a mers deloc si a inregistrat pierdere. Nu as vrea sa o inchid dar as trece-o pe activitate zero o perioada, pana mai trece criza. Pentru perioada in care firma e inactiva mai trebuie platit vreun fel de impozit?
Buna ziua. Va supun atentiei urmatoarea problema:mama mea este in curs de achizitionare a unui imobil nationalizat si a curtii aferente, in calitate de chirias. S-a efectuat evaluarea locuintei si a terenului, s-a aprobat vanzarea, iar acum i se solicita mamei plata unui avans de 10% din valoarea totala, pe baza unor calcule facute cu pixul pe hartie de catre functionarii primariei. Nu s-a emis inca niciun act de vanzare-cumparare, mama nu are la baza niciun document oficial din care sa reiasa acest pret de vanzare si in plus, pretul de vanzare atat a imobilului cat si a terenului este de 2 ori mai mare decat valorile stabilite prin evaluare. Este firesc asa? In plus, de cate ori i s-a facut calculul pt avans, la teren (proprietate a consiliului local), s-a adaugat TVA, al carui procent nu resusesc sa il determin, nu e nici 9 % nici 19%. Este normala perceperea TVA-ului in acest caz?
Răspuns la discuția Craciun in familie sau divort ?
Va multumesc pt raspunsuri. Am mai prins curaj. Nici nu credeam ca am de fapt atatea sanse. Sper sa imi gasesc un avocat bun...
Sarbatori fericite!
Buna ziua!
Ma aflu in urmatoarea situatie: sunt casatorita de 7 ani si avem un copil de 2 ani jumatate. Din nefericire eu si sotul meu nu ne mai intelegem. De cand a aparut copilul in familia noastra lucrurile s-au deteriorat treptat. Acum cateva ore s-a mai incheiat un scandal in minunata noastra familie. Nu ma loveste sotul meu ci doar ma strange de gat, de obraji, de maini, ma tranteste peste mobile sau pe jos iar urmele nu sunt foarte pronuntate...Copilul nostru priveste acum toate astea...Nici nu stiu ce intelege...Nu se intampla des ci doar la 2-3 luni...Privesc acum prin casa si nu va pot descrie ce peisaj ciudat formeaza un brad impodobit pe langa lucrurile imprastiate si sparte, unele care m-au nimerit altele care nu...
Am mai scris pe acest forum acum ceva timp in urma si ma interesam pe atunci daca pot recupera ceva din apartamentul nostru si masina. Am primit raspuns iar cineva ma apostrofa ca nu am pomenit nimic despre eforturile pe care le fac pt a ne intelege mai bine...Probabil ca are dreptate...
Problema mea este urmatoarea: in cazul unui divort sotul meu va solicita custodia copilului. Ce sanse are sa o primeasca? In vara aceasta s-a incheiat concediul pt cresterea si ingrijirea copilului. Inainte de a naste am lucrat ca profesor suplinitor deci pe perioada determinata. In iulie, anul acesta, am devenit titular. Ca sa nu imi pierd continuitatea insa pe cartea de munca, sotul meu m-a angajat (doar prin acte) la firma lui pt 2 luni. Din septembrie sunt din nou angajata de aceasta data pe perioada nedeterminata ca profesor. Inca de anul trecut m-am inscris la masterat pe care trebuie sa il inchei in martie 2009. Pentru ca sotul meu aduce f putini bani in casa si mi-a tot reprosat timp de 2 ani si mai ales cat am fost angajata lui ca nu produc nimic, m-am asociat cu cineva, am facut un credit bancar pe numele meu si am deschis si un magazin micut. Tot eu ma ingrijesc in continuare de casa, de sot, de copil dupa ce il iau de la cresa la ora 4-5 dupa-amiaza.
Ce sanse sunt sa imi revina mie copilul? Exista pericolul sa se considere ca sunt prea ocupata cu diverse activitati si ca nu as avea timp suficient pt el? Sotul meu uneori nu il vede cateva zile la rand cam la o saptamana-doua si asta nu pt ca munceste pana a doua zi dimineata ci pt ca spritzul cu prietenii a devenit mai important decat familia insa ma ameninta de multe ori ca ii va ramane lui copilul daca plec si chiar incearca sa ma dea afara insa fara copil... Apartamentul in care locuim l-am cumparat impreuna insa banii provin cam 80% din vanzarea unui alt apartament in care am locuit impreuna inainte si care apartinea socrilor mei. Restul am acoperit noi printr-un credit ale carui rate le-am achitat eu din salariu sau din indemnizatia pt cresterea copilului. Deci nu stiu ce sanse am sa imi revina ceva din el. Ma defavorizeaza acest lucru? Parintii mei locuiesc intr-o casa nationalizata la 200 km distanta de orasul in care locuiesc eu acum...
Conteaza cine paraseste locuinta? Pt ca sincer, as pleca si maine dar nici nu stiu unde sa ma duc si nici ce consecinte ar avea acest lucru...
Buna ziua! Am urmatoarea nelamurire: eu si sotul meu detinem un autoturism pe care l-am achizitionat in timpul casatoriei printr-un imprumut facut pe numele socrilor mei, dar pentru care platim ratele noi doi. Imprumutul este pana in anul 2016. Masina a fost achizitionata pe numele sotului meu. Intrebarea mea este daca sotul meu poate vinde masina fara stirea mea si impotriva vointei mele si daca acest lucru s-ar intampla ce imi ramane mie de facut?
Buna ziua. Va solicit si eu ajutorul intr-o problema de divort. Sunt casatorita din 2003. In 2006 am achizitionat un apartament pe numele meu si al sotului si o masina pe numele sotului. Banii au provenit in cea mai mare parte de la socri, iar pentru o parte au facut tot ei imprumut, pe care il achitam noi si in prezent. In 2007 sotul meu si-a deschis o firma al carui sediu social este in acest apartament si de asemenea, a incheiat contract de comodat pt utilizarea masinii la firma. Probabil ca vom divorta. Ne vedem din ce in ce in ce mai rar, sotul lipsind chiar si noptile de acasa, iar in putinul timp pe care il petrecem impreuna ne tot certam. Imi doresc ca in urma divortului sa raman cu un acoperis deasupra capului pt mine si copil. Chiar daca asta inseamna o garsoniera. Intrebarea mea este ce pot obtine in urma partajului?