avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 940 soluții astăzi
Forum Activitate mar.bb63

Activitate mar.bb63

un salariat trecut in somaj in luna iulie 2011, mai poate sa beneficieze de suma de 30% cuvenita din indemnizatia de somaj? s-a incadrat in munca la alt angajator in octombrie 2011 si de la agentia de somaj, cand a depus copia CIM-ului, nu i s-a spus de aceasta facilitate.
Discuție ce se recomanda
buna ziua. as dori sa stiu ce fel de act se poate incheia pentru urmatoarea situatie:
parintii au cedat drept de proprietate pentru un apartament cu 3 camere dobandit de la serviciul tatalui, unuia dintre copii, fara a-l informa si pe celalalt copil.
urmare decesului parintilor tatalui, acesta mosteneste 1/2 dintr-un imobil (2 camere) si 1/2 din curtea aferenta imobilui. de comun acord, ambii vor sa faca acte de proprietate pentru celalalt copil, pentru partea mostenita, astfel incat la decesul lor, cei 2 copii sa nu intre in conflict. ultumesc!
in cazul unui salariat care a lucrat ca PFA timp de 5 ani, aceasta perioada constituie vechime in munca pentru stabilirea sporului de vechime, intr-o societate care acorda acest spor?
multumesc
Discuție stagiul militar
un fost salariat, pensionat in anul 1997, solicita adeverinta pentru incadrare in grupa I de munca pe perioada stagiului militar efectuat in perioada 1967 - 1968 ca mecanic de locomotiva
o salariata care se afla in cig pana pe 06.12.2008 dar naste in cursul lunii noiembrie 2008, mai este necesar sa reia activitatea? ce acte sunt necesare pentru al doilea dosar de intrare in cig? multumesc
Răspuns la discuția predare carti munca
conform OUG nr.100 din 27.08.2008, termenul de predare a carnetelor de munca s-a prelungit pana la 31.12.2008
Răspuns la discuția tichete masa
este incadrat cu cim timp partial, 4 ore. vroiam sa stiu daca are dreptul la 1 tichet pt.fiecare zi, sau unul la 2 zile. multumesc
Discuție tichete masa
buna ziua tuturor!
as dori sa stiu cum se acorda tichetele de masa unui salariat pensionat gradul III de invaliditate?