avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 840 soluții astăzi
Forum Activitate miraro

Activitate miraro

Multumesc frumos pt. clarificare !
Rog frumos info cu privire la termul de prescriptie al unei amenzi de circulatie.
Multumesc anticipat
Respingerea cadastului se face cu motivarea:
1- configuratia constructiei difera de cea din planul de incadrare sc.1:500,descrierea acesteia fiind una diferita de cea din actul de propietate, neexistand autorizatie de extindere;
2-nu s-a facut dovada dreptului de propietate al statului pentru intreaga suprafata de teren 200 mp, prin decizia 698/14.05.1983 cons.popular sector 5 trecand in propietatea acestuia doar o suprafata de 100 m.
Mentionez ca in actul de donatie din 1983 , se specifica hol, 3 camere, si wc exterior (realitatea la momentul donatiei fiind 3 camere, 2 holuri, 1 bucatarie, 1 veranda) , si teren in cota indiviza de 100 mp ( in realitate fiind 200 mp).
Am solicita istoric de rol fiscal dar nu am reusit sa aflam unde au ramas 100 mp.

Rog indrumare ce mai putem face intrucat nu putem trage utilitatiile (apa+gaze) neexistand carte funciara.
Multumesc anticipat !
Buna ziua

Din data de 27.06.2011 beneficiez de indemnizatie de somaj, iar ieri am primit o scrisoare recomandata de la ALOFM Sector 6 in care mi se comunica ca sa recalculat indemnizatia, si ca am un debit pt. care sa emis decizie de imputare a sumei incasata necuvenit. Mentionez ca in referat se specifica faptul ca indemnizatia de somaj este de 75 %, iar debitul reprezinta diferenta pt. perioada 27.06-30.09.2011 (eu benficiind anterior de salarii compensatorii ). Este normal sa-mi calculeze diferenta de la 27.06.2011 sau din 25.08.2011 de cand exista adresa AMOFM Bucuresti ? Si daca nu platesc in 15 zile acel debit de ce intampla, si care ar fi vina mea ?

Multumesc frumos.
Buna ziua

Rog frumos info daca perioada in care beneficiez de indemnizatie de somaj se adauga la vechime
.

Multumesc anticipat
Multumesc frumos pt. ajutor !

Rog info acte necesare in vedere solicitarii masei succesorale (deces intervenit in septembrie 2011).
Multumesc anticipat!
Incepand cu 31.03.2011 imi inceteaza CIM prin art. 55, litera b (acordul partilor) , dupa mai mult de 10 ani de cotizatie. Daca timp de 1 luna sunt angajata, iar apoi pozitia este inchisa de patron, pot beneficia de somaj ?
Multumesc anticipat.
In data de 08.12.2009 se emite un proces verbal (in lipsa) pt. parcare ilegala, in data de 16.02.2010 este inregistrat la S.P.F.P.L., iar in data de 03.03.2011 cand am achitat impozitul am aflat si de existenta acestei amenzi. Care este calea de atac pt. ca nu am fost instiintati in timp util (in 48 de ore se achita jumatate din valoarea amenzii), astfel neavand posibilitatea de a achita doar jumatate din val. amenzii .
Va multumesc frumos !