avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate ASUL28

Activitate ASUL28

Am o esalonare simplificata, la care am cerut o mentinere,respectiv am o decizie de mentinere a valabilității....întrebarea e pentru datoriile cu stopaj la sursa existente la data comunicării deciziei de mentinere am termen 60 de zile pentru a le achita?Multumesc
Răspuns la discuția Conventie intermediere imobiliara
Conventia de prestari servicii,intermediere imobliliara,are aceeasi valoare juridica ca si contractul de intermediere imobiliara?pentru ca am observat ca lipsesc elemente obligatorii pe care trebuie sa le aiba un contract:clauza de denuntare,clauza de reziliere,termen
Multumesc
Buna ziua,va rog mult,daca puteti sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu o conventie de intermediere imobiliara,incheiata intre o agentie imobiliara si o persoana fizica.
Practic ,am luat un anunt de pe OLX,ne interesa o casa ...am stabilit cu persoana care a raspuns(nu stiam ca este agent imobiliar),ora la care sa vedem casa.Deci noi am gasit casa,nu am apelat la agentie sa o gaseasca...am inteles de la proprietara ca ea a pus anunt pe mai multe siteuri,ei au luat de acolo poze,practic au preluat anuntul,fara sa intrebe proprietara daca este de acord.
In momentul in care verificam actele casei,i-a pus sa semneze contracte si pe sotul meu,care este administratorul firmei si pe proprietara casei.
Contractul cu agentia imobiliara este incheiat pe persoana fizica ,iar casa urmeaza sa se cumpere de catre firma administrata de persoana fizica.
Practic agentul imobiliar a venit si ne a aratat casa,alta munca nu a facut,si acum pretinde 2 la suta si de la noi si de la proprietara.
Ce parere aveti?daca ne da in judecata are castig de cauza?
In conventia pe care a semnat o sotul nu este specificat pretul,durata contractului,si nici ca datoram comision daca este cumparata pe firma.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Regularizare decont TVA
Trebuie sa faceti la Anaf cerere de corectare erori materiale..in care treceti rd.si sumele corecte
.va mai trebuie balanta de verificare ,registru de cumparari si vanzari....
Discuție Inginer RTE
Buna ziua
O firma de constructii care executa doar manopera pt.un constructor-beneficiar ,este vorba de placare cu polistiren, este obligata sa aiba un inginer RTE?Pt.ca in urma unui control de la CSC ne cere asa ceva....
Practic executia lucrarii este urmarita de inginerul beneficiarului....nu se face plata decat daca este in regula....
ca rog mult un raspuns.....multumesc!
Răspuns la discuția Angajare straini din Bangladesh
Stiti cumva cat dureaza formalitatile in tara?
Multumesc!
Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema
Din lipsa de personal pe santier avem posibilitatea sa aducem muncitori din Bangladesh printr-o agentie de plasare forta de munca care imi trimite actele necesare pentru obtinerea permisului de munca?sau aviz de angajare sau ambele?
va rog sa imi spuneti daca ati avut situatia asta de ce documente este nevoie?de durata formalitatilor si costul,orice este de folos.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Cornel Vasile a scris:

Raportul REVISAL nu are nicio valoare juridica... trebuia o adeverinta eliberata de catre angajator.

Contestati deciza emisa de AJPIS.

Nu au emis nici o decizie,pur si simplu au trimis dosarul inapoi la primarie,in adeverinta este trecuta perioada concediului fara plata ,dar nu au luat in calcul.Multumesc
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Revin cu acest subiect ,chiar daca in raportul Revisal este trecut concediu pt formare profesionala, nu s-a luat in calcul pt perioada asimilata si dosarul s-a respins.Se mai poate face ceva?
Multumesc
Buna ziua
Va rog ,daca puteti sa ma ajutati in urm problema.
Am o decizie de mentinere a esalonarii la Anaf, in care am niste sume de plata in 90 de zile de la data deciziei printre care si tva.
Intrebarea e daca acel sold de plata tva se poate trece la rd.41 din decont tva?
Multumesc!