avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 494 soluții astăzi
Forum Activitate eleonora78

Activitate eleonora78

Răspuns la discuția acces in revisal
angajatorii sunt obligati sa dea curs adresellor
venite de la executori cu poprire ?
executorii judecatoresti au acces la revisal? cum pot afla la ce firma lucrezi?
au voie sa blocheze contul un de primesc alocatia copillului?

pot popri conturi in care esti imputernicit?
Răspuns la discuția caut avocat
sunt din Constanta , procesul e in vrancea ,dar as vrea sa stramut in Bucuresti daca se poate pentru ca au influenta locala. Este comercial , legislatia pietei de capital.
Discuție caut avocat
buna ziua,

caut avocat bun pentru litigiu comercial pe piata de capital. Sunt in recurs in anulare cu termen 22.02. Cine ma poate ajuta , va rog?
Răspuns la discuția stramutare proces
multumesc.

avocatul partii adverse este fost procuror si judecator , actual avocat.
m-am inscris in fals cu un conract de servicii de investitii financiare , dupa ce am cerut expertiza grafologica. s-a respins ca neintemeiat ca a depasit termenul de 5 ani prescriindu-se. (contractul fiind contrafacut - varianta noua pentru o piata bmfms de la sibiu ce a inlocuit un contract din nov.2004 pentru bursa de la bucuresti. in el sunt articole luate din reguamente ce nu existau in 2004).
am vrut sa-l anulez pe civil si am platit taxa de timbru si am trimis chitanta pe fax. s-a respins pentru neplata taxei.


am castigat pe fond , au facut recus, am trimis intampinare prin fax de la arhiva tribunalului cta , cu cerere de confirmare verbala ca a ajuns la dosar. si nu a ajuns de fapt, fapt evidentiat in hotarare cu cadere din drept pentru nedepunere inampinare.
s-au amestecat instrumentele financiare derivate cu intrumente de vanzare in lipsa pe baza de imprumut (care nu existau la vreamea respectiva)
si in concluzie sunt obligata sa platesc daune, dobanzi si cheltuieli de judecata cand de fapt era marja ce trebuia depusa initial tranzactionarii(ordine ce nu trebuiau sa mi se execute fara marja initiala),
adica sa recunosc un contract fals si sa platesc.
Buna ziua,

pot face contestatie in anulare sau revizuire a unei hotarari definitive si irevocabile date in recurs in alta parte decat in cea care a dat sentinta? nu numai ca am banuieli dar s-a interpretat totul gresit, pana si dovezile , dand castig de cauza unei societati care in fond i s-a respins cererea , in pretentii.
Răspuns la discuția declaratie bani la gri
Nu ma intereseaza de evaziunea fiscala pe care o face angajatorul meu. I-am explicat ce inseamna si ce pateste. Chiar a pus angajatii sa-i semneze o hartie cum ca pe anul 2009 au primit mai mult decat pe stat ca sa-i aibe la mana. La mine inca nu a ajuns.
Nu vrea sa-mi treaca brutul la net de 1200 pe cartea de munca. Chiar sunt angajata la o societate dar lucrez pentru 3 ca unul din asociati mai are 2 capuse. Cand vine vorba de bani, imi spune ba ca nu am facut aia bine , ba ca nu e ailalta...Daca nu facem noi primul pas atunci cine? Credeti ca or sa se denunte singuri? De asta criza si lipsa banilor la buget.
Nici salariul pe luna trecuta nu l-am primit tot, pe luna asta nici atat si suntem in 17.
Ce declaratie trebuie sa depun?
200 ?
stiu ca termenul limita este azi.
Buna ziua,
as dori sa stiu cum pot declara banii primiti ca salariu dar care nu se regasesc pe stat?
La angajare am negociat si acceptat un salariu de inceput de 1200 ron. Problema e ca mi-au pus pe cim 1200 brut , dar eu primesc 1200 in mana. Cum pot declara pe anul 2009 , sumele incasate ca diferenta de la 893 la 1200 ron?
Vreau sa declar banii si sa platesc impozitul.
Răspuns la discuția nelamuriri - tutore legal
dar fara sa ajung in fata judecatorului, nu se poate?
Buna ziua,


sunt o mama necasatorita cu un copil de 3 ani si jumatate.
Stam impreuna cu tatal. Copilul e trecut pe numele tatalui.

Doresc sa plec cu copilul si nu stiu ce acte imi trebuiesc.
Tatal este de acord si gata sa-mi semneze ca doreste ca eu sa tin copilul.
Daca vreau sa plec in strainatate , sa-l inscriu la gradinita acolo si pentru alocatie ce document mi-ar trebui si cum as putea sa fac dovada ca sunt mama singura , necasatorita cu un copil in intretinere?
De cand s-a nascut, toate cheltuielile le-am suportat numai eu , dar tata