avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate Constantin Iulian Voicu

Activitate Constantin Iulian Voicu

Răspuns la discuția partaj
da. si sulta , cum o achit?

maminalena a scris:

Suma provenita din vanzarea la licitatie trebuie sa va fie virata in cont de catre executor daca s-a efectuat prin executare silita.

Răspuns la discuția partaj
va multumesc
Discuție partaj
Buna ziua. sun i trun proces de partaj, an avut doua proprietati la care sa impartit jumate jumate. una din proprietati sa vandut la licitatie cu suma de 60000. mie mi sa cuvenit cealalta jumatate de casa si 30000 lei din casa vanduta la licitatie. intrebarea mea ar fi cine imi da mie acei 30000 lei si cum se face achitarea sultei in mod legal. va multumesc.
Discuție Partaj
Bună ziua. Numele meu este Iulian. Aș dori si alte păreri in legătură cu un partaj.
Deci: sa facut expertiză pe un imobil la care eu am investit in el după divorț, părerea mea ca a supraevaluato, la care am făcut eu o expertiză extrajudiciara dar nu au luat-o in calcul la proces. Deși am toate chitantele la tot ce am facut după divorț. Întrebarea e: se merita să fac apel? Luând în considerare ca eu voi plati din noi taxă timbru, expertiză, și onorariu la avocat. Vreau păreri. Va multumesc.
Mulțumesc frumos.

Editat de moderator/motiv:- nu este necesar sa citati mesajul anterior.Lecturati Regulamentul forumului.
Buna ziua. Am si eu o nelămurire. În cele ce urmează aș vrea să mă lămuriți un pic. Nu inteleg sumele, Va rog cum puteți, pe scurt să mă lămuriți un pic. Va multumesc. Ora estimata: 08:30
Complet: C02 amânări
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea formulată de reclamanta pârâtă MAXIM (fostă Voicu) ADRIANA în contradictoriu cu pârâtul reclamant VOICU CONSTANTIN IULIAN. Admite în parte cererea formulată de pârâtul reclamant în contradictoriu cu reclamanta pârâtă. Constată că părţile au dobândit în timpul căsătoriei prin contribuţie egală, în cote de 1/2 fiecare, următoarele bunuri comune: - suma de 60.000 lei reprezentând contravaloarea camerei de cămin nr.26, situată în Iaşi, str. Mihai Sturza nr.22, Căminul de nefamilişti nr.3, etaj 1, jud. Iaşi, conform contractului de vânzare cumpărare autentificat sub nr.586/05.10.2006 de B.N.P.A. Melania Mihaela Topală şi Daniel Topală, bun imobil vândut conform actului de adjudecare întocmit la data de 02.12.2019 de B.E.J. Iovu Dragoş; -cota indiviză de 1/4 din terenul cu suprafaţa de 2432 mp (real măsurat 2478 mp), situat în intravilanul satului Erbiceni, comuna Erbiceni, jud. Iaşi, conform contractului de vânzare cumpărare autentificat sub nr.159/17.06.2010 de B.N.P. Duca Andreea Diana, valoarea fiind de 7.215 lei, conform raportului de expertiză tehnică judiciară efectuat de expert tehnic judiciar Baciu Adrian; -casa de locuit, nefinalizată, situată în satul Erbiceni, comuna Erbiceni, jud. Iaşi, în valoare de 159.824 lei, cu împrejmuire şi porţi metalice în valoare de 6.652 lei, conform raportului de expertiză tehnică judiciară efectuat de expert tehnic judiciar Baciu Adrian; -terenul cu suprafaţa de 15.700 mp, situat în extravilanul satului Erbiceni, comuna Erbiceni, jud. Iaşi, conform contractului de vânzare cumpărare autentificat sub nr.243/19.08.2010 de B.N.P. Duca Andreea Diana, imobil în valoare de 13.583 lei, conform raportului de expertiză tehnică judiciară efectuat de expert tehnic judiciar Baciu Adrian. Valoarea masei partajabile este de 247.274 lei. Dispune sistarea stării de devălmăşie astfel: Atribuie reclamantei pârâte, în deplină proprietate, suma de 30.000 lei, reprezentând 1/2 din valoarea camerei de cămin nr.26 situată în Iaşi, str. Mihai Sturza nr.22, Căminul de nefamilişti nr.3, etaj 1, jud. Iaşi. Atribuie pârâtului reclamant, în deplină proprietate, următoarele bunuri: suma de 30.000 lei, reprezentând 1/2 din valoarea camerei de cămin nr.26 situată în Iaşi, str. Mihai Sturza nr.22, Căminul de nefamilişti nr.3, etaj 1, jud. Iaşi; cota indiviză de 1/4 din terenul cu suprafaţa de 2432 mp (real măsurat 2478 mp), situat în intravilanul satului Erbiceni, comuna Erbiceni, jud. Iaşi, în valoare de 7.215 lei; casa de locuit, nefinalizată, situată în satul Erbiceni, comuna Erbiceni, jud. Iaşi, în valoare de 159.824 lei, cu împrejmuire şi porţi metalice în valoare de 6.652 lei; terenul cu suprafaţa de 15.700 mp, situat în extravilanul satului Erbiceni, comuna Erbiceni, jud. Iaşi, în valoare de 13.583 lei. Obligă pârâtul reclamant să plătească reclamantei pârâte sultă în valoare de 93.637 lei, în termen de 3 luni de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. Respinge celelalte pretenţii formulate de pârâtul reclamant, ca neîntemeiate. Prezenta sentinţă va fi comunicată B.E.J. Iovu Dragoş, în vederea eliberării către fiecare parte a sumei de 30.000 lei atribuite ca efect al partajului. Compensează cheltuielile de judecată şi obligă pârâtul reclamant să plătească reclamantei pârâte suma de 2.409,27 lei cu titlu de cheltuieli de judecată. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare, cererea de apel urmând a fi depusă la Judecătoria Iaşi. Pronunţată azi, 28.02.2020, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Document: Hotarâre 2228/2020 28.02.2020

Sent from Yahoo Mail on Android
Bună. Am și eu o antrebare, de 5 ori sa amânat...
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Amână pronunţarea la data de 28.02.2020 Soluţia va fi pusă la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, conform art. 396 alin 2 C.pr.civ
Document: Încheiere - Amânare ulterioară a pronunţării 21.02.2020
Puteti sa ma lămuriți de ce se amână si ce înseamnă acesta lucruri, (nu ma antrenați că ar trebui să vorbesc cu avocatul meu). Vreau alte lămuriri. Va multumesc. O seară bună vă doresc.
Discuție Partaj
Buna seara. Am nevoie de putin ajutor va rog. Am pu proces de partaj, am avut evaluarea, dar acel expert ă supraevaluat bunurile. Am cerut in instanță reexpertiza cu un nou expert la care S a respins solicitarea de a se reface reportul de expettiza si S a respins si solicitarea de a se dispune desemnarea unui consultant parte. E posibil asa ceva? Sa nu ai drrptul sa te aperi? Si ce as putea sa fac in cajul asta. Va multumesc.
Răspuns la discuția Partaj
Buna. Da, daca nu plătesc îi pot lasa jumătate din bunurile sau imobile
Discuție Partaj
Buna, sunt Iulian si as avea o antrebare
An momentul când câștigi partajul si trebuie sa plătești jumate din valoarea bunurilor fostei soții dar nu ai bani (din anumite motive), ce se va întâmpla?
Care ar fi acțiunea mea sa raman cu jumate din bunuri? Va multumesc.