avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Activitate Dafina M

Activitate Dafina M

Buna ziua,
avem o salariata care a fost in concediu de maternitate de 42 de zile pana in data de 04.03.2013. Concediul medical l-a adus astazi la unitate.Cum putem sa ii suspendam CIM-ul ?
Răspuns la discuția Recuperare datorie
Multumesc frumos pentru raspuns.
Ba da , stie cati bani a impumutat, dar nu aceasta suma. A imprumutat de mai multe ori de la el. Erau amici, dar s-a ''stricat''amicitia si a aparut acest inscris.
Buna seara,
Va rog frumos sa ma ajutati in problema urmatoare:
Fratelui meu i se imputa faptul ca in urma cu 4 ani a primit cu titlu de imprumut o suma de bani de la un cetatean.Respectivul îi solicita restituirea sumei.Exista o copie xeroxata a unui inscris simplu, dar la suma este un alt scris, nu al fratelui meu. Am solicitat originalul, dar nu l-am primit.
Fratele meu a mai imprumutat bani intre timp de la acest cetatean, dar nu a cerut niciodata respectiva suma . Pe baza unei copie xerox se poate face poprire pe salariu ? Ce sa facem ? O expertiza grafologica se poate face pe xerox ? Cat ar costa asa ceva ?
Multumesc frumos pentru ajutor.
Răspuns la discuția Declaratie notariala ?
Buna seara,rnSora mea mi-a cedat cota ei, pentru a putea-o vinde fara ea, ea fiind plecata din tara de mult timp. nu a fost in tara cand s-a vandut ca
Buna seara,
Am dobandit o casa prin succesiune impreuna cu inca 2 surori. Una dintre ele a cedat cota parte in favoarea mea, deoarece ea este plecata din tara.
Imobilul s-a vandut, a venit in tara, iar eu vreau sa ii dau suma de bani care i se cuvine.
Ca sa existe o dovada ca eu i-am dat, m-am gandit sa ii dau in fata notarului.
Ce acte ar trebui sa intocmesc ? Declaratie notariala ?
Ce ar trebui sa contina declaratia, ca totul sa fie legal ?
A-si dori s-o intocmesc eu ca sa nu platesc in plus. Daca se poate...
Multumesc frumos pentru raspuns !
Buna seara,
Prietena mea vrea sa cumpere un apartament unde la titular proprietate figureaza o persoana si o alta persoana cu uzufruct viager. La notar, la vanzare trebuie sa seprezinte ambele persoane ?
Multumesc frumos pentru raspuns.
Discuție Capital social
Buna seara,
Pentru infiintarea unei biserici e nevoie de capital social sau aport social ? Daca da care este suma si temeiul legal ?
Multumesc frumos pentru raspuns.
Discuție Declaratia 112
Buna ziua,
Am urmatoarea speta :
Un salariat este in concediu medical toata luna ,21 de zile , dar a primit un venit suplimentar, conform contractului colectiv de munca la nivel de societate.
La sanatate pentru recuperare nu imi valideaza datele.
Cum completez Declaratia 112 ?
Multumesc pentru raspuns.
Buna seara,
Am o prietena care detine un apartament situat deasupra unei noi farmacii. Are un balcon de 3mx2m si unul de 6mx 0.50m.Pe peretele lung farmacia si-a montat o firma luminoasa de 5 m si un ceas luminos fara sa o intrebe daca e de acord sau nu . Cand au montat firma luminoasa in balcon s-a desprins tencuiala.
Cui apartine peretele exterior al balconului ? Poate sa ceara chirie pentru reclama luminoasa ? Legal . Care este procedura ?
Multumesc frumos pentru raspuns.
Buna seara,
Am o firma infiintata in anul 2008, suspendata in mai 2009, isi reia activitatea in luna martie 2011, depune situatii financiare la 30 iunie 2011 ?
Multumesc pentru raspuns.