avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate Bogdan-Andrei MURARU

Activitate Bogdan-Andrei MURARU

Nu nu nu dar parerea mea estre ca invatam multe din acestea.
Răspuns la discuția somatie de plata
Romy ce e aia ordonanta de plata?
IN CAZUL IN CARE S-AR FI DAT BANI SI AR FI FOST DOAR MARTORI NU SI UN INSCRIS CE SE MAI POATE FACE?
Se pute face dar mai greu! Sa va zic un banc.
Imprumutatorul vine la un avocat si ii spune:
- Am imprumutat 5000 de ....... lui X. Nu am facut nici un inscris. Ce pot face ca sa imi recuperez banii? Avocatul raspunde:
- Trimite-i o scrisoare si solicita-i sa-ti restituie cei 10.000 de ...... imprumutati.
- Dar eu i-am imprumutat 5000 ...., nu 10.000 ...... .
- Trimitei asa si el iti va raspunde ca de ce 10.000 .... ca eu am imprumutat de la tine doar 5.000 ... .
Astfel vom avea inscrisul de care avem nevoie. Hi, hi.!
Formula "bun si aprobat" eu peronal nu am intalnit-o nicairi in practica. Pp. ca este cazuta in desuetudine (nu se mai aplica in practica). Aveti toate sansele sa va recuperati banii, daca bineinteles imprumutatul este solvabil. Va costa ceva, taxe de timbru, onoraii, altele. Apelati la un avocat, speta e prea simpla ca sa nu se rezolve.
Abuz de incredere ? Sub nici o forma, nu argumentez, nu este necesar.!!!!!!!!!!!!!!!
Daca tot veni vorba de onorariu de succes. Cum se recupereaza acesta de catre patea care a castigat procesul, ca si cheltuieli de judecata (sau acesta constituie cheltuieli de judecata?), avand in vedere ca onorariul de succes se plateste numai dupa castigarea procesului. Deci chitanta cu onorariul de succes nu poate fi depusa inaintea de terminarea procesului, pentru cheltuieli de judecata. ce parere aveti?
bam a scris:

Onoraiul de succes este bun comun. Face parte din onorariul negociat la incheierea unui contract de asistenta, deci este "salariu" dupa cum s-a precizat mai sus. Punct. Voi argumenta daca va fi cazul!
Onoraiul de succes este bun comun. Face parte din onorariul negociat la incheierea unui contract de asistenta, deci este "salariu" dupa cum s-a precizat mai sus. Punct. Voi argumenta daca va fi cazul!
Răspuns la discuția actiune divort- respinsa
Cred ca cel mai simplu ar fi bine, să incercati un divort din culpă comună, fără motivarea hotarârii.
Răspuns la discuția contraventie sau nu?
Pt. imprejurari temeinic motivate martorul, poate sa lipseasca.