avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Activitate birsanclaudia

Activitate birsanclaudia

Se poate plati contributia cas pentru un singur salariat avand in vedere ca societatea nu si-a platiti contributiile de 1 an si acum are un salariat care vrea sa isi reclaculeze pensia si nu are platit cas-ul?Daca da, cum ar trebui sa procedam?
Buna ziua!
Am o societate care doreste sa isi inchida punctul de lucru si sa activeze la sediul societatii.Ce demersuri trebuie facute la Registrul Comertului pentru a-si putea desfasura activitatea la sediul social?Practic trebuie facuta o hotarare de deschidere punct de lucru sau doar de desfasurare activitate la sediu/Cam care sunt taxele, daca stie cineva!Multumesc!
Buna ziua..daca ma poate ajuta cineva:
Am inregistrat niste erori contabile din 2008 - nu s-au inregistrat amortizarile, astfel ar fi rezultat un profi mai mic. Intrebarea este: Daca fac rectificativa la 101 (pentru ca are impozit anual fiind societate cu profil agricol) imi rezulta un impozit pe profit platit in plus.Se compenseaza cu cel pe care trebuie sa il plateasca pentru anul curent?
Buna ziua!
Am o situatie foarte nasoala: am preluat in ianuarie 2009 contabilitatea unei firme de productie agricola; nu am verificat chiar toate inregistrarile din anii anteriori intrucat presupunea o munca titanica.In iulie 2009 trebuia sa fac compensari intre firma si alta firma si nu aveam soldurile necesare.Am verificat inregistrarile contabile din anul 2008 si pe langa facturi omise am constatat niste erori imense care nu se fac nici de elevi la liceul economic: inregistrare: 7111=4111 :O si multe altele de genul: 401=471 (cica in curs de clarificare- 471 in loc de 473).Asa contabila eu nu am mai pomenit.Am facut stornarile dar nu stiu cum sa corectez sumele inregistrate pe contul 711 fara sa imi afecteze rezultatul exercitiului curent (imi ramane un sold de 107.000 lei pe debit).Normal se foloseste contul 1174 dar chiar nu cred ca de la un profit de 9300 in anul 2008 sa ajunga la pierdere.Sunt disperata si trebuie sa depun si 101 pana in 25 si nu stiu cum sa o scot la capat.Situatiile contabile aferente anului 2008 sunt total eronate.multumesc
Buna ziua!
Pentru schimbare sediu social este necesar un extras CF in original sau este suficient copie (in conditiile in care documentul doveditor va fi contract de comodat)?
Buna ziua!
In lista pe care am primit-o de la avocat pentru deschiderea procedurii de insolventa mi se cere o situatie cu platile si transferurile patrimoniale.Nu imi dau seama la ce se refera exact.Va rog daca sti cineva sa ma lamureasca....
Buna ziua!
Stie cineva ce formulare orc imi trebuie completate pentru cesiune parti sociale de la asociat unic catre alt asociat unic, revocare administrator si numire administrator nou si schimbare sediu social.Care este declaratia tip care trebuie completata?Este necesar cazier fiscal?Daca da, de unde se scoate?
buna ziua!
am urmatoarea situatie: concediu prenatal din 01.11.2009 si nastere prematura in 09.11.2009. Concediul de lauzie poate sa fie 42 zile astfel incat sa primeasca indemnizatia pentru copil?sau este obligatoriu sa i se acorde toata perioada de 126 zile?(intreb din punctul de vedere si al societatii pentru ca nu stiu cum sa procedez)
Buna ziua!In cazul unei societati comerciale care isi suspenda activitatea la Registrul Comertului si are datorii la buget mai este obligat sa declare si sa plateasca impozit pe profit minim (forfetar)?In mod normal nu mai are voie sa desfasoare activite si ar fi absurd sa plateasca taxe pentru o activitate pe care nu o desfasoara.
Răspuns la discuția sume necuvenite
Este vorba despre o finantare sub forma de linie de scontare din partea unei banci.Pentru a obtine scontarea societatea trebuia sa aduca bilete la ordin drept garantie ca avea sume de incasat de la clienti (nu se cereau din partea bancii si facturile aferente BO).Astfel, fiind vorba despre acelasi administrator, a preferat sa nu mai emita facturi aferente BO si astfel sumele rulate prin cont (incasarile care inchideau linia de scontare) sa reprezinte niste sume necuvenite incasate/platite pentru a nu mai colecta TVA si impozit pe profit pentru societatea emitenta.